ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2015 року м. Київ К/800/18159/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: Маслія В.І.
Суддів: Розваляєвої Т.С., Черпіцької Л.Т.
При секретарі: Зубенко Д.В.
За участю представника позивача - Комиша О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Київської міської митниці ДФС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2015 року у адміністративній справі за позовом ПП "Акрілат-Хімконтракт" до Київської міської митниці ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а:
ПП "Акрілат-Хімконтракт" звернулось з позовом до Київської міської митниці ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві, про зобов'язання Київської міської митниці підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів відповідно до Додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державної казначейської служби; зобов'язання ГУ ДКС України у м. Києві перерахувати на користь ПП "Акрілат-Хімконтракт" надмірно зараховані при митному оформлені товару суми мита на 2 436,30 грн. та суми ПДВ на 7 983,58 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.02.2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2015 року, позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо підготовки висновку про повернення сум надмірно сплачених митних платежів ПП "Акрілат-Хімконтракт" сплачених на підставі скасованого судом рішення про коригування митної вартості №100250000/2013/600151/2 від 17.06.2013 року з Державного бюджету України та неподання такого висновку для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів; зобов'язано Київську міжрегіональну митницю Міндоходів повторно розглянути заяву ПП "Акрілат-Хімконтракт" про повернення платнику податків митних платежів надмірно сплачених до бюджету №6 від 12.11.2014 року та вчинити всі необхідні дії для повернення ПП "Акрілат-Хімконтракт" надмірно сплачених коштів, передбачені Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом Державної митної служби України №618 від 20.07.2007 р. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Київська міська митниця ДФС звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове рішення про відмову в позові в повному обсязі.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Як встановлено судами, за результатами розгляду наданих декларантом до митного оформлення відомостей, Митницею було прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №100250000/2013/600151/2 від 17.06.2013 року, відповідно до якого митна вартість товару була скоригована у бік її збільшення.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/15074/13-а від 21.11.2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2014 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07.08.2014 року визнано протиправним та скасовано рішення Митниці про коригування митної вартості товарів №100250000/2013/600151/2 від 17.06.2013 року.
Враховуючи вищевикладене, 14.11.2014 року ПП "Акрілат-Хімконтракт" направило поштою до Митниці Заяву про повернення платнику податків митних платежів надмірно сплачених до бюджету № 6 від 12.11.2014 року, на підставі скасованого судом вищезазначеного рішення про коригування митної вартості товарів, в якій зокрема просило підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів відповідно до Додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державної казначейської служби.
Листом №342/6/26-70-25-04 від 15.12.2014 року Митницею було повідомлено про відсутність правових підстав для повернення надмірно сплачених коштів позивачу.
Вважаючи бездіяльність відповідачів щодо неповернення надмірно сплачених коштів позивачу протиправною та такою, що порушує його законні права та інтереси, ПП "Акрілат-Хімконтракт" звернулося до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 301 Митного кодексу України визначено механізм повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу чи помилково та/або надмірно сплачених до бюджету.
Згідно ч.ч.1, 3 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.
Відповідно до п.п. 43.1 - 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 МК, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше, ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви, готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Підпунктом 17.1.10 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України встановлено, що платник має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому в Податковому кодексі України.
Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами здійснюється відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року №816, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 року за № 1097/14364 (далі - Порядок №618).
Відповідно до п.1 розділу ІІІ Порядку 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати (п.п.2, 3 розділу ІІІ Порядку №618).
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Керівник або заступник керівника митного органу на підставі результатів перевірки, в разі її проведення, підписує висновок про повернення, реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України - пакет документів на повернення коштів. Пакет документів на повернення коштів передається до загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України (п.п.4, 5, 6 розділу ІІІ Порядку № 618).
Відповідно до п.7 розділу III Порядку № 618 висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Згідно п.11 розділу III Порядку № 618 за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку митним органом готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачем подана до митного органу в межах встановлених строків письмова заява про повернення надмірно сплачених платежів до якої додані всі необхідні документи.
Натомість митним органом за результатами отримання заяви позивача не було вжито жодних вищевказаних дій, визначених Порядком № 618, як то проведення перевірки, встановлення факту відсутності надмірної сплати податку, встановлення факту оформлення заяви не за встановленими порядком і формою, а лише надана відповідь про відсутність правових підстав для повернення надмірно сплачених коштів позивачу.
За вказаними обставинами суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про допущення митним органом бездіяльності при розгляді заяви позивача про повернення надмірно сплачених митних платежів.
Що стосується позовних вимог про стягнення з Державного бюджету через ГУ ДКС України у м. Києві надмірно сплачених коштів, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що орган Казначейства має можливість повернути надмірно сплачені суми коштів лише у разі звернення Митного органу з відповідним поданням, в порядку передбаченому законом. Оскільки Митниця до органу Казначейства з поданням не зверталась, то підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення з Державного бюджету через ГУ ДКС України у м. Києві надмірно сплачених коштів немає.
Доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів,-
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Київської міської митниці ДФС - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, що встановлені статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: