Постанова № 52684991, 20.10.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2015
Номер справи
279/7814/15-а
Номер документу
52684991
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Снігір В.М.

Суддя-доповідач:Малахова Н.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"20" жовтня 2015 р. Справа № 279/7814/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Малахової Н.М.

суддів: Жизневської А.В.

Котік Т.С.,

при секретарі Єрикаловій О.О. ,

за участю представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "21" травня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 21.05.2015 задоволено позов ОСОБА_3.

Поновлено ОСОБА_3 строк звернення до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області про поновлення строку звернення до суду, визнання неправомірними дій відповідача щодо відмову у призначенні пенсії як ліквідатору аварії на ЧАЕС та зобов'язання вчинити певні дії , скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.

Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_3 в призначені пенсії за віком, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними .

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області призначити ОСОБА_3 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 21.10.2013 року.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить вказану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши справу та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах, передбачених статті 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, 2-ої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, яке є безстроковим і діє на всій території України, (а.с.7).

21.10.2013 року ОСОБА_3 звернувся до управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак рішенням комісії управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі Житомирській області від 09.01.2014 року за № 1 відмовлено позивачу в призначенні пенсії з тих підстав, що відсутні документи, які дають йому право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років (а.с.3,5-6).

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що позивач, має право на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, як це передбачено, ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому позов підлягає до задоволення.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІ (далі - Закон №796-ХІ).

Згідно із ст. 9 Закону №796-ХІ особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Вказаним законом визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців , працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

За положеннями ст. 65 вказаного Закону №796-ХІ посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, 2-ої категорії (а.с.7), тому має право на пільги, передбачені Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У відповідності до ч.1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 рок по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на 10 років.

Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Архівними довідками (арк.с. 8-9) підтверджується, що позивач у 1986 року був безпосередньо зайнятий на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. У зв'язку із виконанням трудових обов'язків ОСОБА_3, який брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 05 травня 1986 року по 01.09.1986 року у складі військової частини 43187 (особовий склад II інженерно-дорожнього батальйону, 2 інженерно-дорожньої роти), та безпосередньо у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, задіяні в будівництві дороги АЕС, дороги ст. Товстий Ліс - Лубянка в районі м. Чорнобиля, що підтверджується даними архівної довідки, виданої Галузевим державним архівом МО . В період з 05.05.1986 року по 01.09.1986 року був призваний на військові збори і в складі військової частини № 43187 приймав участь у ліквідації наслідків від аварії на ЧАЕС, отримав дозу опромінення в 11, 991 рентген (а.с.8).

Крім того, в ході апеляційного розгляду справи було оглянутого пенсійну справу ОСОБА_3 Згідно архівної довідки №8325 (а.п. с. 30) ОСОБА_4 в складі військової частини №43187 виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження та до 01.07.1986 року перебував 57 днів.

Отже, позивач належними доказами підтвердив участь по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕЄ та роботу в зоні відчуження, що дає право на зниження пенсійного віку.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими вищезазначеним Законом, зокрема, призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС у 1986 році, видане позивачу відповідає вимогам абз.3 п.5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 (далі - Порядок).

У відповідності до п.2 Порядку, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 "Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особи повинні надати посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію , дату її проведення, довідку форми 122.

Відповідно до ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження.

Згідно зі ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС є періоди роботи в зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами, які видаються підприємствами, установами, організаціями.

П.2 ст.14, ч.1 ст.21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, до 2 категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач, має право на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, як це передбачено, ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Доводи апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області, що відсутні первинні документи про виконання роботи позивачем з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є безпідставними, оскільки з наведених документів та досліджених судом доказів вбачається, що позивачем виконувалась робота з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , у зв'язку з чим позивачу видано посвідчення серії НОМЕР_1 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.

Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків щодо протиправності доводів пенсійного органу про відсутність у позивача права на отримання пільгової пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Проте, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правильності визначення дати, з якої підлягає захисту порушене право позивача.

Згідно матеріалів справи, позивач досяг віку, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах (зі зниженням) 18.08.2013 року, 21.10.2013 року він звернувся до відповідача з відповідною заявою про призначення пенсії та 11.01.2014 року отримав лист про відмову у задоволені заяви, тобто саме з цієї дати позивачу стало відомо про порушене право.

Позовну заяву до суду було подано 17.04.2015 року з порушенням строків звернення до суду, передбачених ст. 99 КАС України. При цьому, позивачем ні суду першої інстанції, ні суду апеляційної інстанції не надано жодних доказів щодо поважності причин пропуску вказаного строку.

Отже, у суду першої інстанції були відсутні підстави для поновлення позивачу строків звернення до суду та захисту порушеного права саме з 21.10.2013 року. Враховуючи строки звернення до суду встановлені ст. 99 КАС України, на відповідача повинно бути покладено зобов'язання щодо призначення пенсії позивачу з 17.10. 2014 року.

З огляду на вищенаведене, постанова суду першої інстанції, відповідно до вимог ст. 201 КАС України, підлягає зміні в частині визначення дати, з якої покладено обов'язок на відповідача щодо призначення пенсії позивачу. В решті постанова підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області задовольнити частково.

Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "21" травня 2015 р. змінити в частині визначення дати призначення пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області призначити ОСОБА_3 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 17 жовтня 2014 року. В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Н.М. Малахова

судді: А.В. Жизневська

Т.С. Котік

Повний текст cудового рішення виготовлено "21" жовтня 2012 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області вул.Грушевського, 16/1,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501

4- адвокат позивача - ОСОБА_5 (договір арк. с. 23 ) адреса в матеріалах справи відсутня . : - ,