ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 814/3875/15
Категорія: 1.3 Головуючий в 1 інстанції: Лебедєва Г. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді - доповідача Косцової І.П. суддів Турецької І.О. Стас Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Миколаївської обласної виборчої комісії в особі голови Понамаренко І.М. на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_5, офіційного спостерігача від громадської організації «Всеукраїнська правозахисна група «Верховенство права» до Миколаївської обласної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльність Миколаївської обласної виборчої комісії щодо не передачі рішення Миколаївської обласної виборчої комісії у формі постанови (Постанова №44 від 07.10.2015 року) «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Миколаївської обласної ради 25 жовтня 2015 року» до дільничних виборчих комісій, утворених в межах Миколаївської області, та дії такими, що грубо порушують Конституцію України та Закон України "Про місцеві вибори"; зобов'язання Миколаївської обласної виборчої комісії передати усім дільничним виборчім комісіям, утвореним в межах Миколаївської області, копії Постанови Миколаївської виборчої комісії №44 від 07.10.2015 року "Про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Миколаївської обласної ради 25 жовтня 2015 року" з відповідними додатками, для загального ознайомлення усіх виборців з текстом у приміщеннях виборчих дільниць -,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_5, офіційний спостерігач від Громадської організації «Всеукраїнська правозахисна група «Верховенство права» звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Миколаївської обласної виборчої комісії щодо не передачі рішення Миколаївської обласної виборчої комісії у формі постанови (Постанова №44 від 07.10.2015 року) «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Миколаївської обласної ради 25 жовтня 2015 року» до дільничних виборчих комісій, утворених в межах Миколаївської області, та дії такими, що грубо порушують Конституцію України та Закон України «Про місцеві вибори»; зобов'язати Миколаївську обласну виборчу комісію передати усім дільничним виборчім комісіям, утвореним в межах Миколаївської області, копії Постанови Миколаївської обласної виборчої комісії №44 від 07.10.2015 року «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Миколаївської обласної ради 25 жовтня 2015 року» з відповідними додатками для загального ознайомлення усіх виборців з текстом у приміщеннях виборчих дільниць.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Миколаївською обласною виборчою комісією 07.10.2015 року прийнято постанову №44 «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Миколаївської обласної ради 25 жовтня 2015 року». Пунктом 1 даної постанови затверджено тексти виборчих бюлетенів з виборів депутатів Миколаївської обласної ради 25 жовтня 2015 року згідно додатків 1-64 до цієї постанови, а відповідно до п.2 додатками вважаються макети виборчих бюлетенів. Також пунктом 3 було визначено лише оприлюднення змісту даної постанови з відповідними додатками на сайтах Миколаївської обласної ради, Миколаївської обласної державної адміністрації та на стенді офіційних матеріалів Миколаївської обласної виборчої комісії.
З посиланням на положення абзацу 3 ч.3 ст.74 Закону України «Про місцеві вибори» позивач зазначив, що Миколаївська обласна виборча комісія, в порушення вимог закону, не направила рішення територіальної виборчої комісії «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Миколаївської обласної ради 25 жовтня 2015 року» за 12 днів до дня голосування відповідним дільничним виборчим комісіям для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії. Про виявлене порушення Закону України «Про місцеві вибори» спостерігачами від Громадської організації «Всеукраїнська правозахисна група «Верховенство права» складено відповідні акти.
Крім того, позивач вказав на те, що відповідачем грубо порушено вимоги ч.1 ст.49 Закону України «Про місцеві вибори», відповідно до якої виборцям забезпечується можливість доступу до різнобічної, об'єктивної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, проінформованого, вільного волевиявлення. Виборці з 13 жовтня по 25 жовтня 2015 року повинні мати можливість на ознайомлення в приміщенні дільничної виборчої комісії з кандидатами в депутати Миколаївської обласної ради. Оскільки, на думку позивача, через бездіяльність Миколаївської обласної виборчої комісії виборці позбавлені можливості ознайомитися в приміщенні дільничної виборчої комісії з кандидатами в депутати Миколаївської обласної ради, така бездіяльність має бути визнана протиправною, а відповідача зобов'язано виконати належним чином вимоги чинного законодавства у сфері виборчого процесу.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2015 року позов задоволено частково. Суд визнав протиправною бездіяльність Миколаївської обласної виборчої комісії, яка полягала у не передачі рішення Миколаївської обласної виборчої комісії у формі постанови (Постанова №44 від 07.10.2015 року) «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Миколаївської обласної ради 25 жовтня 2015 року» до дільничних виборчих комісій, утворених в межах Миколаївської області.
Також суд зобов'язав Миколаївську обласну виборчу комісію передати усім дільничним виборчім комісіям, утвореним в межах Миколаївської області копії Постанови Миколаївської обласної виборчої комісії №44 від 07.10.2015 року «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Миколаївської обласної ради 25 жовтня 2015 року» з відповідними додатками загального ознайомлення усіх виборців з текстом у приміщеннях виборчих дільниць.В задоволені решти позовних вимог суд відмовив.
В апеляційній скарзі Миколаївська обласна виборча комісія, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції у справі з'ясовано, що 16.10.2015 року в порядку п.8. ч.9 ст.66 Закону України «Про місцеві вибори» офіційними спостерігачами від громадської організації «Всеукраїнська правозахисна група «Верховенства права» ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 були складені акти про виявлення порушення Закону України «Про місцеві вибори», якими встановлено, що на виборчих дільницях відсутнє рішення Миколаївської обласної виборчої комісії Миколаївської області про затвердження тексту виборчого бюлетеня (постанову №44 від 07.10.2015 року), у зв'язку з не наданням Миколаївською обласною виборчою комісією Миколаївської області зазначеного рішення.
Вирішуючи справу по суті, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не було забезпечено виконання ч.3 ст. 74 Закону України «Про місцеві вибори» щодо передачі рішення територіальної виборчої комісії про затвердження тексту виборчого бюлетеня не пізніш як за 12 днів до дня голосування відповідним дільничним виборчим комісіям для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії.
Колегія суддів такий висновок суду першої інстанції вважає правильним, з огляду на наступне.
Згідно п.7 та п. 8 ч. 9 ст.66 Закону України «Про місцеві вибори» офіційний спостерігач від громадської організації має право звертатися до відповідної виборчої комісії чи до суду щодо усунення порушень цього Закону в разі їх виявлення; складати акт про виявлення порушення цього Закону, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові (за наявності), місця проживання та адреси житла, та подавати його до відповідної виборчої комісії чи до суду.
Як вірно зазначив суд першої інстанції, положеннями Закону України «Про місцеві вибори» закріплено, що суб'єктам відповідного виборчого процесу, крім виборців, надано право на звернення до суду з позовом незалежно від того, чи порушені їхні права, свободи та інтереси, або від того, чи уявно вони вважають про таке порушення.
Отже, у випадку звернення до суду офіційного спостерігача від громадської організації, як суб'єкта відповідного виборчого процесу, під час вирішення виборчих спорів суд повинен перевіряти лише правомірність оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності відповідача та не встановлювати у разі їх протиправності наявність порушення прав, свобод та інтересів позивача.
Аналогічна за змістом правова позиція викладена у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 15 від 01.11.2013 року "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом", а саме в підпункті 3.1.1 пункті 3.1.
Таким чином суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що ОСОБА_5, як офіційний спостерігач від Громадської організації "Всеукраїнська правозахисна група "Верховенство права" є належним позивачем у даній справі, оскільки він є суб'єктом виборчого процесу в розумінні ч. 6 ст. 12 Закону України "Про місцеві вибори" та наділений правом на звернення до суду з вищевказаним позовом незалежно від того, чи порушені його права.
В свою чергу, відповідно до ч.3 ст. 74 Закону України «Про місцеві вибори» текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за 17 днів до дня голосування.
Суб'єкти відповідного виборчого процесу можуть протягом двох днів з дня прийняття рішення комісії про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах ознайомитися з текстом бюлетеня.
Рішення територіальної виборчої комісії про затвердження тексту виборчого бюлетеня не пізніш як за 12 днів до дня голосування передається відповідним дільничним виборчим комісіям для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії.
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про місцеві вибори» виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори, зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.
Згідно ст. 49 Закону України «Про місцеві вибори» виборцям забезпечується можливість доступу до різнобічної, об'єктивної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, поінформованого, вільного волевиявлення.
Проаналізувавши вищевказані норми закону, колегія суддів приходить до висновку, що саме територіальну виборчу комісію зобов'язано передати текст виборчих бюлетенів для голосування дільничним виборчим комісіям не пізніш як за 12 днів до дня голосування.
Відповідно до п.3 ч.2 ст. 26 Закону України «Про місцеві вибори» до зобов'язань дільничних виборчих комісій входить забезпечення можливості ознайомлення виборців з відомостями про кандидатів, опублікованих, в тому числі, відповідними територіальними виборчими комісіями.
Як вірно встановив суд першої інстанції, через відсутність тексту виборчих бюлетенів для голосування у дільничних виборчих комісій не було можливості забезпечити таке ознайомлення.
Колегія суддів вважає, що судом 1- інстанції обґрунтовано не було прийнято посилання представника відповідача на те, що Миколаївською обласною виборчою комісією постанову про текст бюлетеня було оприлюднене на стенді та на сайтах відповідно до Порядку спеціального інформаційного забезпечення проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ, затвердженого Постановою ЦВК від 10.08.2015 року №173, оскільки ч.3 ст.74 Закону України «Про місцеві вибори» чітко визначено, що рішення територіальної виборчої комісії про затвердження тексту виборчого бюлетеня передається безпосередньо відповідним дільничним виборчим комісіям, а не доводиться до відома шляхом оприлюднення інформації.
Колегія суддів не може визнати обґрунтованими доводи апеляційної скарги стосовно того, що Миколаївська обласна виборча комісія сповістила у телефонному режимі усі 64 територіальні округи про прийняття постанови та відсканована Постанова передана в електронному вигляді територіальним округам для оперативної передачі 921 дільничним виборчим комісіям для можливості виконання ч. 3 ст.74 Закону України «Про місцеві вибори», з огляду на те, що жодних доказів на підтвердження цієї інформації відповідачем як до суду першої інстанції, так і до суду апеляційної інстанції надано не було.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції належним чином з'ясовані всі обставини справи та надано їм правильну юридичну оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду не встановлено.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству та доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують.
За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст.172, 177, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Миколаївської обласної виборчої комісії в особі голови Понамаренко І.М. - залишити без задоволення.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 офіційного спостерігача від громадської організації «Всеукраїнська правозахисна група «Верховенство права» до Миколаївської обласної виборчої комісії про визнання бездіяльності Миколаївської обласної виборчої комісії щодо не передачі рішення Миколаївської обласної виборчої комісії у формі постанови (Постанова №44 від 07.10.2015 року) щодо затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Миколаївської обласної ради 25 жовтня 2015 року до дільничних виборчих комісій, утворених в межах Миколаївської області протиправною, та дії такими, що грубо порушують Конституцію України та Закон України "Про місцеві вибори"; зобов'язання Миколаївської обласної виборчої комісії передати усім дільничним виборчім комісіям, утворених в межах Миколаївської області копії Постанови Миколаївської виборчої комісії №44 від 07.10.2015 року "Про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Миколаївської обласної ради 25 жовтня 2015 року" з відповідними додатками для загального ознайомлення усіх виборців з текстом у приміщеннях виборчих дільниць - залишити без змін.
Стягнути з обласної виборчої комісії в особі голови Понамаренко І.М. на користь Державного бюджету судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 1339,80 гривень.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя - доповідач: /підпис/І.П. КосцоваСудді: /підпис/І.О.Турецька /підпис/Л.В. Стас