ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
У Х В А Л А
19 жовтня 2015 р.
м.Одеса
Справа № 494/414/15-а
Категорія: 6.2.1
Головуючий в 1 інстанції: Дєтков О.Я.
Суддя Одеського апеляційного адміністративного суду Милосердний М.М., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою прокурора Березівського району Одеської області на ухвалу Березівського районного суду Одеської області від 09 вересня 2015 р. по справі № 494/414/15-а
позивач – Головне управління Держземагенства в Одеській області в інтересах якого діє прокурор Березівського району Одеської області
відповідач – Виноградненська сільська рада Березівського району Одеської області
про визнання протиправним та часткове скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
У березні 2015 року прокурор Березівського району діючи в інтересах Головного управління Держземагенства в Одеській області звернувся до суду з адміністративним позовом до Виноградненської сільської ради Березівського району Одеської області про визнання протиправним та часткове скасування рішення від 25.04.2001 №81 "Про передачу земельних часток (паїв) в натурі із земель колективної власності колишнього КСП "Південий"; просив визнати недійсним державний акт на право приватної власності на землю, виданий 16.09.2001 року та повернути земельну ділянку до земель державної власності.
Ухвалою Березівського районного суду Одеської області від 09 вересня 2015 р. поданий адміністративний позов залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Не погодившись з ухвалою суду в.о. прокурора Березівського району Одеської області подав апеляційну скаргу, а також подав заяву про відстрочення сплати судового збору у зв'язку із відсутністю фінансування.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2015 р. було відмовлено у задоволенні заяви про відстрочення сплати судового збору, оскільки наведені апелянтом у заяві обставини не свідчать про наявність підстав для відстрочення сплати судового збору, подану скаргу було залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги до 12.10.2015 р.
На виконання зазначеної ухвали суду, прокурором Березівського району Одеської області надіслано лист, в якому знову ставиться питання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення у справі. Вказане клопотання мотивоване тим, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" від 28.12.2014 року видатки на сплату органами прокуратури судового збору не передбачені.
Розглянувши вказане клопотання апелянта, приходжу до висновку, що у його задоволенні слід відмовити виходячи з наступного.
Так, за нормою статті 8 Закону України "Про судовий збір" суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
При цьому слід зазначити, що за приписами норм вказаної статті відстрочення сплати судового збору є правом суду, а відповідна заява сторони розглядається виходячи із визначених стороною обставин, що унеможливлюють сплату судового збору та підтвердженності цих обставин належними доказами.
Таким чином, єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону.
Приймаючи до уваги вищевикладене, оцінивши доводи та обставини, що наведені в обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору, вважаю, що відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення скаржника від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору. Зазначена позиція також збігається із висновками Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18 жовтня 2005 року (заява № 70297/01).
Відповідно до ч.3 ст.108 та ч.3 ст.189 КАС України апеляційна скарга повертається особі, що її подала якщо цією особою не усунуто недоліків, залишеної без руху апеляційної скарги.
Оскільки, прокурором Березівського району не виконано вимоги ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2015 р., тому є підстави для повернення апеляційної скарги.
Керуючись ч.3 ст.108, ст.187, ч.3 ст.189 КАС України,
У Х В А Л И В :
У задоволені клопотання прокурора Березівського району Одеської області про відстрочення сплати судового збору – відмовити.
Апеляційну скаргу прокурора Березівського району – повернути апелянту.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, у відповідності до чинного законодавства.
Суддя: Милосердний М.М.