УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2015 року Справа № 876/7587/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Гінди О.М., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Ківерцівської районної державної адміністрації, третя особа Волинський обласний спеціалізований будинок дитини, про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Ківерцівської районної державної адміністрації, третя особа Волинський обласний спеціалізований будинок дитини, про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції ОСОБА_1 оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову, оскільки оскаржуване розпорядження прийняте безпідставно, з перевищенням повноважень та у спосіб, що суперечить Законам України та європейському законодавству з прав дитини, оскільки, у пункті першому розпорядження висновок, що дитина залишена без батьківського піклування не відповідає дійсності, тому, що не має будь-яких документів, які б про це стверджували, а у пункті другому керівнику комунального закладу "Ківерцівське районне територіальне об'єднання ", у якому перебувала її донька, безпідставно вказується: доставити ОСОБА_2 у Волинський обласний будинок дитини. Пункт третій розпорядження грубо порушує права дитини щодо перебування під батьківською опікою, оскільки судом не доведена провина позивача, яка роз'єднує дитину з мамою.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_1 не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Згідно зі статтею 24 Закон України "Про охорону дитинства", утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечує держава.
Безпритульні діти в порядку, встановленому законом, тимчасово розміщуються у притулках для дітей служб у справах дітей, у яких створюються належні житлово-побутові умови та умови, спрямовані на забезпечення їх соціальної адаптації та підготовку до повернення у рідні сім'ї або передачі під опіку і піклування, надається правова, психологічна, медична та інша допомога таким дітям.
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, повинні бути передані під опіку чи піклування, на усиновлення або влаштовані на виховання в сім'ї громадян (прийомні сім'ї), в будинки дитини, дитячі будинки, школи-інтернати, дитячі будинки сімейного типу на повне державне утримання. Вихованцям таких закладів створюються необхідні умови для їх всебічного і гармонійного розвитку, підготовки до самостійного життя та праці.
Посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, працівники Міністерства внутрішніх справ України, працівники відповідних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, житлово-експлуатаційних організацій, навчальних закладів, громадяни та інші особи, яким стало відомо про факт залишення дитини без опіки (піклування) батьків, зобов'язані негайно повідомити про це органи опіки та піклування за місцем знаходження дитини.
Розпорядженням голови Ківерцівської районної державної адміністрації від 03.04.2015 року №80 "Про направлення дитини, залишеної без батьківського піклування у Волинський будинок дитини" було вирішено направити дитину, залишену без батьківського піклування ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 у Волинський обласний будинок дитини на повне державне утримання, зобов'язано комунальний заклад "Ківерцівське районне територіальне обєднання " доставити ОСОБА_2 у Волинський обласний будинок інтернат, службі у справах дітей районної державної адміністрації вжити вичерпних заходів для надання ОСОБА_2 статусу дитини, позбавленої батьківського піклування та забезпечення її влаштування до сімейних форм виховання.
Відповідно до витягу з кримінального провадження №12015030000000108, 29.03.2015 року о 14 год. 15 хв. ОСОБА_1 за попередньою змовою з ОСОБА_3 у приміщенні кафе "Володимир", що в місті Ківерці по вулиці 17 Вересня,8, за грошову винагороду в розмірі 20000 доларів США, продала громадянам ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які попередньо повідомили правоохоронні органи про вчинення торгівлі дітьми, свою малолітню дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно з актом органів внутрішніх справ України та закладу охорони здоров'я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку від 29.03.2015 року, засвідчено факт залишення малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, дитина недоглянута, легко одіта, педагогічно запущена.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 01.04.2015 року до ОСОБА_1 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту упродовж шістдесяти днів та заборони їй залишати житло цілодобово.
Відповідно до ухвали Ківерцівського районного суду Волинської області від 27 травня 2015 року у зазначеному суді перебуває на розгляді цивільна справа за позовом органу опаки та піклування Ківерцівської районної державної адміністрації в інтересах малолітньої ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про позбавлення батьківський прав та стягнення аліментів.
З подання слідчого №1105 від 26.02.2014 року Ківерцівського РВ УМВС України у Водинській області вбачається, що ОСОБА_1 притягувалася до кримінальної відповідальності за частиною 2 статті 301 КК України.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що малолітня ОСОБА_2 була позбавлена батьківського піклування, а тому розпорядження голови Ківерцівської районної державної адміністрації від 03.04.2015 року №80 "Про направлення дитини, залишеної без батьківського піклування у Волинський будинок дитини" яким було вирішено направити дитину, залишену без батьківського піклування ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 у Волинський обласний будинок дитини на повне державне утримання, зобов'язано комунальний заклад "Ківерцівське районне територіальне обєднання " доставити ОСОБА_2 у Волинський обласний будинок інтернат, та зобов'язано службу у справах дітей районної державної адміністрації вжити вичерпних заходів для надання ОСОБА_2 статусу дитини, позбавленої батьківського піклування та забезпечення її влаштування до сімейних форм виховання відповідає вимогам статті 51 Конституції України щодо охорони дитинства державою, положенням Закону України "Про охорону дитинства".
Додатково колегія суддів зазначає, що вироком Луцького міськрайонного суду Волинської області від 17 вересня 2015 року, який щоправда на час розгляду справи колегією суддів, не набрав законної сили ОСОБА_6 визнано винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.149 КК України та призначено останній покарання у виді позбавлення волі строком на п'ять років без конфіскації майна.
Відповідно до ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.195,197,198, 200,205,206,254 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року у справі № 803/1123/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий А.Р.Курилець
Судді О.М.Гінда
О.І.Мікула