Ухвала суду № 52684349, 22.10.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2015
Номер справи
826/11656/15
Номер документу
52684349
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/11656/15 Головуючий у 1-й інстанції: Мазур А.С. Суддя-доповідач: Грибан І.О.

У Х В А Л А

Іменем України

22 жовтня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючий-суддя Грибан І.О.

судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.

за участі :

секретар с/з Біднячук Ю.С.

розглянув у судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Держави Україна про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся в суд з позовом до Держави Україна про зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2015 року позовну заяву залишено без руху, та надано строк для усунення недоліків позовної заяви, яка не відповідає вимогам ст. 106 КАС України.

Не погоджуючись з ухвалою суду про залишення без руху позивач подав апеляційну скаргу , в якій просить оскаржувану ухвалу скасувати.

Сторони в судове засідання не з'явились, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, що згідно з ч. 4 ст.196 КАС України не перешкоджає судовому розгляду справи, в зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України.

Суд першої інстанції, залишаючи позовну заяву без руху вказував на її невідповідність вимогам ст. 106 КАС України.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та звертає увагу на наступне.

Відповідно до ст.106 КАС України у позовній заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; 4) зміст позовних вимог згідно з частиною четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо; 6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.

До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Відповідно до вимог ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без дотримання вимог ст.106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і встановлює строк, достатній для їх усунення.

Як вбачається з матеріалів справи, в ухвалі від 19.06.15 року про залишення позовної заяви без руху суд першої інстанції вказував на такі недоліки: позивачем нечітко визначено відповідача по справі із зазначенням його повної назви, адреси, номеру засобів зв'язку тощо; заявлені позивачем вимоги не відповідають положенням ч.4 ст.105 КАС України та з останніх не вбачається до кого конкретно вони пред'явлені; до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору.

Відповідно до п.4 ч.1 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Відповідно до ч.4 та 5 ст.105 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності. Адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом.

Для залишення позовної заяви без руху виявлені недоліки серед іншого, повинні бути такими, що перешкоджають суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі та виконати обов'язок з повідомлення про це осіб, які беруть участь у справі.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з частиною четвертою статті 105, статтею 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, який має формулюватися чітко і зрозуміло.

Суд першої інстанції вірно вказав на те, що позовна заява потребує уточнення щодо змісту позовних вимог та визначення переліку та кількості відповідачів, оскільки в прохальній частині позову позивач просить зобов'язати різних суб'єктів владних повноважень вчинити певні дії.

Крім того, не зазначення позивачем відомостей щодо відповідачів з урахуванням вимог п.3 ч.1 ст.106 КАС України перешкоджає здійснити повідомлення осіб, які беруть участь у справі про відкриття провадження в справі.

Щодо сплати судового збору, колегія суддів зазначає, що сплата судового збору за подання позовної заяви в силу положень ст. 106 КАС України є процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду з позовом.

Порядок та розміри сплати судового збору регулюється Законом України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року №3674-VI.

Позивач просив звільнити його від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Щоб мати можливість зменшити тягар судових витрат законодавцем передбачено, що суд зобов'язаний з'ясувати майновий стан особи. Особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, повинна подати до суду відповідне клопотання і документи, які свідчили би про тяжкий майновий стан (податкова декларація про доходи, довідка про заробітну плату, пенсію, стипендію тощо) сааме на час звернення до суду.

Оскільки, позивачем не наданий документ про сплату судового збору або належні докази на підтвердження наявності підстав для звільнення від сплати судового збору, колегія суддів приходить до висновку про правомірність рішення суду першої інстанції щодо залишення позовної заяви без руху в цій частині.

Таким чином, колегія суддів приходить до переконання, що оскаржувана ухвала постановлена судом першої інстанції з дотриманням норм процесуального права, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не скасовують , в зв'язку з чим підстав до її скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 41, 106, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки передбаченні ст. 212 КАС України.

Головуючий-суддя І.О.Грибан

Суддя О.О.Беспалов

Суддя А.Б.Парінов

Повний текст виготовлено - 23.10.2015 р.

.

Головуючий суддя Грибан І.О.

Судді: Беспалов О.О.

Парінов А.Б.