Головуючий у 1 інстанції - Голубова Л.Б.
Суддя-доповідач - Шишов О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2015 року справа №805/3373/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Шишова О.О., суддів Сіваченка І.В., Чебанова О.О.,при секретарі судового засідання Куленко О.Д., за участю представника позивача Федько О.В., представника відповідача Вовченко С.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2015 р. у справі № 805/3373/15-а за позовом Публічного акціонерного товариства "Бетонмаш" до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправними дій щодо відмови у списанні податкового боргу з орендної плати в сумі 402289,32 гривень, зобов'язання прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб у сумі 402289,32 гривень ,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Бетонмаш" (далі позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі відповідач, апелянт ОДПІ) про визнання протиправними дій щодо відмови у списанні податкового боргу з орендної плати в сумі 402289,32 гривень, зобов'язання прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб у сумі 402289,32 гривень.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2015 року позовні вимоги були задоволені шляхом визнання протиправними дії Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо відмови у списанні податкового боргу публічного акціонерного товариства "Бетонмаш" з орендної плати з юридичних осіб у сумі 402289,32 гривень та зобов'язано Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу публічного акціонерного товариства "Бетонмаш" з орендної плати з юридичних осіб у сумі 402289,32 гривень.
Суд першої інстанції виходив з того,що позивач надав фіскальному органу належні докази настання форс-мажорних обставин для списання безнадійного податкового боргу, визначені статтею 101 ПК України.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
В доводах апеляційної скарги апелянт вказує на необґрунтованість висновків суду першої інстанції з приводу не врахування розпорядження КМУ № 1079-р від 05.11.2014 року.
У судовому засіданні представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав, просив останню задовольнити.
Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги та зауважив, що рішення суду першої інстанції є обгрунтованим та прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Публічне акціонерне товариство "БЕТОНМАШ" є юридичною особою, яке зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з кодом 00240052 з 03 липня 1991 року, що доведено випискою та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також довідкою управління статистики у місті Слов'янську АБ № 564437 (а.с. 10-14).
ПАТ "Бетонмаш" перебуває на обліку як платник податків у Слов'янській ОДПІ Головного управління Міндоходів у Донецькій області з 27 травня 1994 року, про що зазначено у виписці та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, правонаступником якої є Слов'янська ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області.
Оскільки позивач є платником орендної плати за землю 04 лютого 2014 року, то надав до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, відповідно до якої нарахована щомісячна сума податку з січня по листопад складає 47303,42 гривень, а у грудні 2014 року - 47303,46 гривень (а.с. 17-23). Таким чином, самостійно нарахована сума податку з травня по грудень 2014 року складає 378427,40 гривень.
04 березня 2015 року позивачем надано до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, відповідно до якої самостійно нарахована сума податку з січня по березень 2015 року складає 172821,43 гривень.
Підставою виникнення зазначених вище податкових зобов'язань є договори оренди земельних ділянок з Слов'янською міською радою, перелік яких надано до податкових декларацій.
Таким чином, усього з травня 2014 року по березень 2015 року позивачем самостійно задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки в розмірі 551248,83 гривень.
У 2014 році позивач частково оплатив орендну плату за землю в розмірі 148959,47 гривень за періоди: травень-липень 2014 року по 47303,42 гривень щомісячно, а у серпні 2014 року частково у сумі 6917,52 гривень, що доведено відповідними платіжними дорученнями і виписками по рахунках (а.с. 55-66).
Станом на 30 квітня 2015 року не сплачена сума податкового боргу з орендної плати у строк, передбачений Податковим кодексом України склала 402289,32 гривень.
У зв'язку з проведенням активної фази антитерористичної операції на території міста Слов'янська з травня 2014 року позивач вимушений був припинити господарську діяльність відповідно до наказу від 30 травня 2014 року № 128 (а.с. 36).
Як зазначає позивач, під час проведення бойових дій у місті Слов'янську, у результаті артилерійського та мінометного обстрілу території підприємства ПАТ "Бетонмаш" та попадання снарядів і мін на територію заводу, було значно пошкоджені цеха та засоби основного виробництва. Крім того, в результаті пожежі 07.06.2014 року, яка трапилась у наслідок попадання вибухового пристрою, випущеного з вогнепальної зброї, повністю знищено склад забезпечення № 1 з матеріальним цінностями підприємства. Отримані під час проведення бойових дій значні збитки, завдали непоправної шкоди економіці підприємства. На даний час тривають відновлювальні роботи виробничих потужностей ПАТ "Бетонмаш" виключно за власні кошти підприємства.
Наведені факти настання форс-мажорних обставин доведені висновком експерта "ЕІ-136 від 23 липня 2014 року щодо пошкодження в результаті артилерійського і мінометного обстрілу території підприємства ПАТ "Бетонмаш", виданого відділенням у м. Краматорськ Донецької ТПП (а.с. 39-40), актом про пожежу, складеного Державною службою України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (а.с.38) та фото підприємства після обстрілів і пожежі від 18 липня 2014 року (а.с. 41-50).
Позивачем надано у якості доказів настання форс-мажорних обставин сертифікат (висновок) Донецької Торгово-промислової палати від 09 лютого 2015 року № 2982 про настання обставин непереборної сили на підприємстві позивача з 01 травня 2014 року (а.с. 51). Сертифікат містить посилання на пункти 100.4-100.4 статті 100 ПК України, які визначають підстави для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків.
ПАТ "Бетонмаш" звернулося до Слов'янської ОДПІ з заявою від 30 квітня 2015 року щодо списання безнадійного податкового боргу з орендної плати ПАТ "Бетонмаш" у сумі 402 289,32 гривень та перерахування переплати на часткове погашення заборгованості по сплаті податку на доходи фізичних осіб в сумі 148959,47 гривень, які були перераховані в 2014 році за оренду землі (а.с. 33-34).
Відповідач листом від 25 травня 2015 року відмовив позивачеві, посилаючись на зупинення розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р та невизначеності остаточного переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та зауважив, що стаття 100 Податкового кодексу України, на яку послалася торгово-промислова палата у сертифікаті, передбачає відстрочення або розстрочення податкового боргу (а.с. 35).
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, щопередбаченіКонституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно до приписів підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За вимогами підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства (пункт 288.1 статті 288 ПК України).
Пунктом 286.2 статті 286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, як визначено в пункті 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.
За приписами статті 101 ПК України, списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Під терміном "безнадійний" розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (пп. 101.2.4 п. 101.2 ст. 101 ПК України).
Відповідно до п. 1.1 наказу Міндоходів України від 10 жовтня 2010 року № 577 "Про затвердження порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків" цей Порядок, розроблений відповідно до статті 101 глави 9 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс), визначає механізм списання безнадійного податкового боргу.
Згідно до п. 2.1 цього Порядку під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти, зокрема, податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Такий факт непереборної сили підтверджується Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.
Підпунктом 4.1 розділу ІV Порядку списання безнадійного податкового боргу платника податків передбачено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу ІІ цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу ІІ цього Порядку які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
На підставі викладеного суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо того, що позивач надав всі необхідні докази щодо списання безнадійного податкового боргу з орендної плати ПАТ "Бетонмаш" у сумі 402 289,32 гривень.
Відповідно висновку експерта "ЕІ-136 від 23 липня 2014 року встановлені пошкодження в результаті артилерійського і мінометного обстрілу території підприємства ПАТ "Бетонмаш", виданого відділенням у м.Краматорськ Донецької ТПП (а.с. 39-40), актом про пожежу, складеного Державною службою України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (а.с.38) та фото підприємства після обстрілів і пожежі від 18 липня 2014 року (а.с. 41-50).
Позивачем надано у якості доказів настання форс-мажорних обставин сертифікат (висновок) Донецької Торгово-промислової палати від 09 лютого 2015 року № 2982 про настання обставин непереборної сили на підприємстві позивача з 01 травня 2014 року (а.с. 51).
Також до матеріалів справи надано докази негативного впливу форс-мажорних обставин, які тривають на дату розгляду справи, а саме: довідку від 01 вересня 2015 року про збитки, заподіяні ПАТ "Бетонмаш" внаслідок проведення бойових дій, згідно якої збитки складають 4260300,00 гривень (а.с. 88), три акти списання товарів внаслідок їх непридатності через артобстріли від 12 січня 2015 року, від 02 липня 2015 року та від 20 серпня 2015 року (а.с. 89-91), графік відновлювальних робіт виробничих підрозділів ПАТ "Бетонмаш", що постраждали внаслідок артобстрілів (а.с.92-98), довідку виконаних за вказаним графіком робіт (а.с. 99) та економічні показники роботи підприємства позивача, що свідчать про зниження обсягів виробництва, зниження штатної чисельності працівників та заробітної плати (а.с. 100), довідку відповідача про податковий борг позивача станом на 01 липня 2015 року (а.с. 101), баланс ПАТ "Бетонмаш" станом на 30 червня 2015 року, відповідно до якого поточні зобов'язання складають 33973 тис. грн., дебіторська заборгованість складає 17192 тис. грн., залишки готової продукції - 15531 тис. грн., незавершене виробництво - 13628 тис. грн.
Таким чином, позивач надав фіскальному органу належні докази настання форс-мажорних обставин для списання безнадійного податкового боргу, визначені статтею 101 ПК України.
Щодо доводів апелянта на те, що фіскальний орган не вважає доказом настання форс-мажорних обставин, сертифікат (висновок) Донецької Торгово-промислової палати від 09 лютого 2015 року № 2982, оскільки розпорядження дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р, яким визначено перелік населених пунктів, де проводилася АТО зупинено.
Колегія суддів вважає, зазначені доводи апелянта помилковими, оскільки списання безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) передбачено статтею 101 Податкового кодексу України та наказу Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року № 577 "Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків" при наявності у платника податку відповідних доказів настання таких обставин та розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р на ці правовідносини не розповсюджується.
Таким чином колегія суддів вважає, що вищезазначені факти доводять неправомірність відмови в списанні позивачу безнадійного податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб.
Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а постанову суду першої інстанції без змін.
Повний текст ухвали складений 22 жовтня 2015 року.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2015 р. у справі № 805/3373/15-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2015 р. у справі № 805/3373/15-а -залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкласти на строк - до 5 днів.
Рішення може бути оскаржена протягом двадцяти днів після складення постанови в повному обсязі.
Колегія суддів : О.О.Шишов
І.В.Сіваченко
О.О.Чебанов