Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
20 жовтня 2015 р. № 820/10171/15
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Лук'яненко М.О., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщені суду адміністративну справу за позовом Ву Тхі Хієн до головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: зобов'язати головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області вчинити дії щодо обміну посвідки на постійне проживання в Україні гр. СРВ Ву Тхі Хієн, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з досягненням нею 25-річного віку.
В обґрунтування позову, позивач зазначила, що звернулась із заявою до відповідача у встановленому законодавством України порядку з проханням обміняти бланк посвідки на постійне проживання в Україні у зв'язку з досягненням нею 25-річного віку, однак, в порушення вимог діючого законодавства головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області безпідставно відмовило громадянці ОСОБА_1 Ву Тхі Хієн у обміні посвідки на постійне проживання у звязку з досягненням позивачем 25-річного віку та поставлені відповідної відмітки в паспортному документі.
В судове засідання позивач не прибула, надала до суду клопотання, в якому просила слухати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, надав до суду письмові заперечення, в яких вказав, що рішенням ВГІРФО ГУ МВС України в Харківській області позивач 09.07.2009 року документована посвідкою на постійне проживання серії ХР №20536 терміном дії безстроково. 02.09.2015 року позивач звернулась із письмовою заявою до ГУ ДМС України в Харківській області щодо здійснення обміну бланку посвідки на постійне проживання у зв'язку із досягненням 25-річчя. Працівником відділу імміграції Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області встановлено, що на даний час громадянка ОСОБА_1 Ву Тхі Хієн значиться за обліками Головного Управління ДМС України в Харківській області. З матеріалів особової справи позивача вбачається, що дозвіл на імміграцію та посвідку на постійне проживання в Україні вона отримала на підставі п. 6 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про імміграцію" як така, що мала чоловіка громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 Вінь, котрий 10.08.2004 року отримав дозвіл на імміграцію в Україну. Даний дозвіл наданий рішенням УГІРФО ГУ МВС України в Київській області. Повноваження скасовувати таке рішення має лише той орган, котрий його видав. У зв'язку із тим, що рішення про документування посвідкою на постійне проживання в Україні відносно громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 Вінь приймалось не відповідачем у справі, а іншим суб'єктом владних повноважень - УГІРФО ГУ МВС України в Київській області, головним управлінням ДМС України в Харківській області направлено запит до ГУ ДМС України в Київській області для з'ясування підстав такого документування, з метою уточнення підстав документування чоловіка позивача посвідкою на постійне проживання та даних щодо чинності рішення УГІРФО ГУ МВС України в Київській області від 10.08.2004 року. Про вказане повідомлено позивача листом ГУ ДМС України в Харківській області від 09.09.2015 року. Отже, на думку відповідача ним правомірно не здійснено позивачу обмін бланку посвідки на постійне проживання в Україні.
Згідно з ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, дійшов наступного висновку.
За матеріалів справи встановлено, що громадянці ОСОБА_1 Ву Тхі Хієн рішенням УГІРФО ГУМВС України в Харківський області на підставі Закону України "Про імміграцію" надано посвідку на постійне проживання в Україні серії ХР 20536 від 09.07.2009 року безстроково (а.с. 6).
З посвідки на постійне місце проживання, встановлено місце реєстрації позивача: м. Харків, Салтівське шосе, буд. 256 А, кв. 80 (а.с. 6).
Позивач 02.09.2015 року звернулась з заявою до ГУ ДМС України в Харківській області, в якій просила здійснити обмін бланку посвідки на постійне проживання в Україні у звязку з досягненням 25-річного віку.
Листом від 09.092015 року №04/1-19244 головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області повідомило громадянку ОСОБА_1 Ву Тхі Хієн, що у зв'язку з тим, що рішення про документування посвідкою на постійне проживання в Україні у відношенні громадянина СРВ ОСОБА_2 Вінь, ІНФОРМАЦІЯ_2, приймалось УГІРФО ГУ МВС України в Київській області, ними буде направлено запит до ГУ ДМС України в Київській області для з'ясування підстав документування посвідкою на постійне проживання гр. СРВ ОСОБА_2 Вінь, а тому рішення про обмін бланку посвідки на постійне проживання на ім'я громадянки СРВ Ву Тхі Хієн, буде прийнято після надходження до ГУ ДМС України в Харківській області відповіді з управління ДМС України в Київській області (а.с. 7).
Ст.12 Закону України "Про імміграцію" (далі - Закон №2491-ІІІ) визначені підстави для скасування дозволу на імміграцію, а саме, дозвіл на імміграцію може бути скасовано органом, який його видав, якщо:
1) з'ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність;
2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили;
3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні;
4) це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України;
5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства;
6) в інших випадках, передбачених законами України.
У відповідності до ст.6 Закону №2491-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері імміграції: 1) організовує роботу з прийняття заяв разом із визначеними цим Законом документами щодо надання дозволу на імміграцію від осіб, які перебувають в Україні на законних підставах; 2) організовує роботу з перевірки правильності оформлення документів щодо надання дозволу на імміграцію, виконання умов для надання такого дозволу, відсутності підстав для відмови у його наданні; 3) організовує роботу з прийняття рішень про надання дозволу на імміграцію, про відмову у наданні дозволу на імміграцію, про скасування дозволу на імміграцію та видання копій цих рішень особам, яких вони стосуються; 4) організовує роботу з видання та вилучення у випадках, передбачених цим Законом, посвідок на постійне проживання; 5) забезпечує ведення обліку осіб, які подали заяви про надання дозволу на імміграцію, та осіб, яким надано такий дозвіл.
Згідно ст.13 Закону №2491-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері імміграції, не пізніш як у тижневий строк надсилає копію рішення про скасування дозволу на імміграцію особі, стосовно якої прийнято таке рішення, та вилучає у неї посвідку на постійне проживання.
Судом встановлено, що підставою для скасування рішення про надання дозволу на імміграцію громадянці ОСОБА_1 Ву Тхі Хієн є дозвіл, наданий її чоловіку-громадянину ОСОБА_1 ОСОБА_2 Вінь, ІНФОРМАЦІЯ_2, на підставі посвідки на постійне місце проживання серії КВ № 8773/50745 від 10.08.2004 року.
Відповідно до Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України №251 від 28.03.2012 року визначено механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання.
Згідно п.9 Порядку строк дії посвідки на постійне проживання не обмежується. Посвідка на постійне проживання підлягає обміну в разі досягнення особою 25- і 45-річного віку.
Пунктом 12 Порядку визначено, що посвідка видається іноземцеві та особі без громадянства під розписку після пред'явлення паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, в якому на останній вільній сторінці проставляється відмітка про отримання посвідки за встановленим МВС зразком, що скріплюється печаткою (за бажанням іноземця та особи без громадянства така відмітка може проставлятися у вкладному талоні).
Згідно п.17 вищезазначеного Порядку 17 рішення про відмову у видачі посвідки іноземцеві та особі без громадянства приймається в разі: 1) необхідності забезпечення національної безпеки або охорони громадського порядку; 2) необхідності охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні; 3) коли паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, підроблений, зіпсований або не відповідає встановленому зразку чи належить іншій особі; 4) подання завідомо неправдивих відомостей або підроблених документів; 5) коли виявлено факти невиконання ними рішення суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов'язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов'язані з попереднім видворенням за межі України, у тому числі після закінчення строку заборони подальшого в'їзду в Україну (для осіб, що отримують посвідку на тимчасове проживання); 6) інших випадках, передбачених законами.
Відмовляючи в обміні бланку посвідки на постійне місце проживання та поставлення відмітки, встановленого зразку, про наявність дозволу на постійне проживання в Україні у паспортному документі, головним управління Державної міграційної служби в Харківській області у своєму листі від 09.09.2015 року не зазначено жодної із підстав, перелічених у Положенні від 28.03.2012 року №251 для не виконання дій щодо здійснення обміну бланку посвідки та поставлення відмітки про наявність дозволу на постійне проживання в Україні у паспортному документі.
Відповідно до пп. 21-24 "Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1983 від 26.12.2002 року, дозвіл на імміграцію скасовується органом за місцем його видачі. Питання щодо скасування дозволу вправі порушити орган внутрішніх справ, інший орган виконавчої влади, який у межах наданих йому повноважень забезпечує виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію. Для започаткування процедури розгляду питання про скасування дозволу на імміграцію відповідне подання надсилається до органу за місцем прийняття рішення про надання такого дозволу. ДМС, територіальні органи і підрозділи всебічно вивчають у місячний термін подання щодо скасування дозволу на імміграцію, запитують у разі потреби додаткову інформацію в ініціатора подання, інших органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб, а також запрошують для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається це питання. На підставі результату аналізу інформації приймається відповідне рішення. Про прийняте рішення письмово повідомляються протягом тижня ініціатори процедури скасування дозволу на імміграцію та іммігранти. Рішення про скасування дозволу на імміграцію надсилається протягом тижня органом, що його прийняв, до територіального підрозділу за місцем проживання для вилучення посвідки на постійне проживання в іммігранта та вжиття заходів відповідно до статті 13 Закону України "Про імміграцію". Копія рішення надсилається Держприкордонслужбі.
Доказів належного виконання вище наведених положень законодавства відповідачем не надано, заперечення відповідних посилань не містять.
Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківській області не доведено законності висновків, що покладені в основу підстав не здійснення позивачу обміну бланку посвідки на постійне проживання в Україні по досягненню 25 - річного віку.
З урахуванням викладеного вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги громадянки ОСОБА_1 Ву Тхі Хієн про зобов'язання головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області вчинити дії щодо обміну посвідки на постійне проживання в Україні гр. СРВ Ву Тхі Хієн, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з досягненням нею 25-річного віку, підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Ву Тхі Хієн до головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області вчинити дії щодо обміну посвідки на постійне проживання в Україні гр. СРВ Ву Тхі Хієн, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з досягненням нею 25-річного віку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя М.О.Лук'яненко