Постанова № 52682474, 20.01.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2011
Номер справи
14870/10/2070
Номер документу
52682474
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

20 січня 2011 р. № 2-а- 14870/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бартош Н.С.,

при секретарі судового засідання - Островській М.О.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення допомоги по безробіттю,-

В С Т А Н О В И В:

Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення з ОСОБА_2 на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 849,77грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

ОСОБА_2 06.06.2007 р. звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Кегичівського районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки, а 11.06.2007 р. подана заява про надання статусу безробітного, в якій зазначив, що не є найманим працівником, не укладав договір цивільно-правового характеру.

Згідно поданої заяви, наказом від 11.06.2007 р. № НТ070611 з 11.06.2007 р. гр. ОСОБА_2 наданий статус безробітного без урахування страхового стажу.

Прийняте директором Кегичівського районного центру зайнятості рішення про одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності, оформлено наказом № НТ070611 від 11.06.2007 р.

Наказом від 18.08.2008 р. №НТ080818 гр. ОСОБА_2 знято з обліку у зв'язку з працевлаштуванням безробітного та отриманням одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності з 18.08.2008р., відповідно до абзацу 2 пп. 1. п. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №219 від 14.02.2007 р.

В порушення ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»гр. ОСОБА_2 не повідомив Кегичівський районний центр зайнятості про те, що він працював за договором підряду №56К від 12.03.2008 р. по 31.06.2008р. у ТОВ «Агрофірма Сади України»та отримував дохід.

Кегичівським районним центром зайнятості на підприємстві проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення гр. ОСОБА_2, в результаті якої комісією здійснено висновок про те, що відповідач, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості як безробітний, був зайнятий з обліку з 18.08.2008 р. та не мав права на отримання статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення на загальну суму 849 грн. 77 коп. за період з 12.03.2008 р. по 04.06.2008 р., про що складено акт № 692 від 26.09.2008 р.

У відповідності до вищезазначеного, директором Кегичівським районного центру зайнятості виданий наказ № 202 від 03.10.2008 р. про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю в сумі 849 грн. 77 коп. гр. ОСОБА_2, який з разом з листом-претензією №1736 від 03.10.2008 р. з вимогою в добровільному порядку сплатити суму боргу в розмірі 849 грн. 77 коп. отримані відповідачем під особистий підпис 07.10.2008 р.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся судовими повістками з поштовими повідомленнями, які направлялися за офіційним місцем знаходження, визначеним відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та були ним отримані. Відповідно до ст.35 КАС України відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання. Відповідач відзив на позов не надав, правом участі в судовому засіданні не скористався.

Представник позивача - Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості - в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити.

Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

ОСОБА_2 06.06.2007 р. звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Кегичівського районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № 202600907060400003 та 11.06.2007 р. подав заяву про надання статусу безробітного.

Відповідно до положень ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000 р. № 1533-ІП, застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Згідно зі ст. 23 зазначеного закону допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів -100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Згідно поданої заяви, наказом від 11.06.2007 р. № НТ070611 з 11.06.2007 р. гр. ОСОБА_2 наданий статус безробітного без урахування страхового стажу відповідно до п.п. 1,3,4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»п.п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності»та призначена допомога по безробіттю з 11.06.2007 р. по 04.06.2008р.

Відповідно до наказу №НТ070611 від 11.06.2007 р. відповідачу була проведена одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності в розмірі 849,77грн.

Наказом від 18.08.2008 р. №НТ080818 гр. ОСОБА_2 знято з обліку у зв'язку з працевлаштуванням безробітного та отриманням одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності, відповідно до абзацу 2 пп. 1. п. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №219 від 14.02.2007р.

В порушення ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»гр. ОСОБА_2 не повідомив Кегичівський районний центр зайнятості про те, що він працював за договором підряду №56К від 12.03.2008 р. по 31.06.2008р. у ТОВ «Агрофірма Сади України»та отримував дохід.

За вказаним фактом Кегичівським районним центром зайнятості на підприємстві проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення гр. ОСОБА_2, в результаті якої комісією зроблено висновок про те, що відповідач, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості як безробітний, був зайнятою особою з 18.08.2008 р. та не мав права на отримання статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення на загальну суму 849 грн. 77 коп. за період з 12.03.2008 р. по 04.06.2008 р., про що складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»№ 692 від 26.09.2008 р.

На підставі виявлених правопорушень вчинених ОСОБА_2, директором Кегичівського районного центру зайнятості винесено наказ про повернення коштів № 202 від 03.10.2008 р., у якому передбачено вжиття заходів по поверненню коштів у сумі 849,77грн., виплачених відповідачу, як допомоги по безробіттю у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю.

ОСОБА_2 03.10.2008р. направлений лист-претензія за вих. № 1736 про вирішення питання повернення коштів, отриманих незаконним шляхом, як допомогу по безробіттю, який був отриманий відповідачем під особистий підпис 07.10.2008 р.

З розрахунку коштів, які підлягають поверненню, виплачених безробітному ОСОБА_2 за період з 12.03.2008 р. по 04.06.2008 р. вбачається, що відповідачу за вказаний період була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 849,77 грн.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду. Статтею 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991 р. № 803-XII безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Пунктом 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.1 ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20.03.2006 р. (далі -Порядок), у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів відшкодовуються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок заниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Відповідно до п. 7 Порядку рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю повідомлення про необхідність відшкодування незаконно виплачених особі коштів протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та з ОСОБА_2 підлягає стягненню на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості незаконно отримана допомога по безробіттю в сумі 849,77грн.

Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення допомоги по безробіттю задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (64032, Харківська область, Кегичівський район, с. Карабущине, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості (61068, м. Харків, вул. Броненосця Потьомкіна,1-а, р/р 37178304900001 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 03491277) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 849.77 грн. (вісімсот сорок девять гривень 77 копійок).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова у повному обсязі виготовлена 25 січня 2011 року.

СуддяБартош Н.С.