Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2015 р. Справа №2а-8154/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №2а-8154/10/1870 за позовом Тростянецького міського споживчого товариства до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій,-
В С Т А Н О В И В:
Тростянецьке міське споживче товариство (далі по тексту - позивач, Тростянецьке МСТ) звернулося до суду з позовом до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції (далі по тексту - відповідач, Охтирська МДПІ) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12 липня 2010 року № НОМЕР_1.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що спірне рішення ґрунтується на помилкових судженнях суб'єкта владних повноважень, що викладені в акті перевірки, а відтак, суперечать ч. 3 ст. 2 КАС України, оскільки за відсутності визначених законом підстав покладають на платника податків додатковий обов'язок по оплаті грошового зобов'язання на користь Державного бюджету України.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги і доводи заявленого позову, просили суд прийняти рішення про задоволення позову.
Представник Відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила ухвалити рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог з урахуванням обставин, викладених у письмовому запереченні (а.с.99-104, І том, а.с.140-141, ІІ том).
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що під час проведення перевірки та складання акту перевірки фахівці відповідного податкового органу діяли згідно до вимог чинного податкового законодавства. За результатами перевірки, в акті були зафіксовані порушення вимог Податкового кодексу України, за що до позивача були застосовані штрафні санкції.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом було встановлено наступне:
Відповідно до постанови Сумського окружного адміністративного суду від 25.11.2010р. вимоги позивача було задоволено, скасовано рішення Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування штрафних санкцій від 12 липня 2010 року №0000842320 (а.с.33-38, ІІ том).
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2011р. постанову суду І-ї інстанції було залишено без змін (а.с.69-76, ІІ том).
Відповідно до ухвали Вищого адміністративного суду України від 28 травня 2015 року касаційну скаргу Охтирської ОДПІ було задоволено частково, скасовано постанову Сумського окружного адміністративного суду та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду та направлено справу на новий розгляд.
При цьому, в ухвалі ВАСУ зазначено, що судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідачем проведено планову виїзну перевірку Тростянецького МСТ Сумської області з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 липня 2007 року по 31 березня 2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2007 року по 31 березня 2010 року, за результатами якої складено акт №88/2332/01766715 від 23 червня 2010 року. Перевіркою встановлено порушення товариством пунктів 1, 2, 9 статті 3, статті 8 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин). На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем було прийнято рішення №0000842320 від 12 липня 2010 року, яким до позивача застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 550924,85 грн.
Задовольняючи адміністративний позов, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що незастосування реєстратора розрахункових операцій після досягнення структурними підрозділами позивача граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) у розмірі 75000 грн. не може бути підставою для застосування до товариства штрафних (фінансових) санкцій на підставі пункту 1 частини 1 статті 17 Закону №265/95ВР, оскільки в спірному випадку відсутні факти невідповідності між вартістю реалізованого товару та обліком готівки за даними книг обліку розрахункових операцій. Крім цього, суди зазначили, що чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством не передбачено відповідальності за порушення строків переходу з обліку розрахункових операцій із застосуванням розрахункових книжок на облік цих операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.
Скасовуючи постанову суду І-ї інстанції та ухвалу апеляційної інстанції, Вищий адміністративний суд зазначає, що в розглядуваній ситуації обсяг розрахункових операцій з продажу товарів має обчислюватись за календарний рік. Календарний рік проміжок часу з 01 січня по 31 грудня, який триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів.
В той же час, суд касаційної інстанції звертає увагу на те, що штрафні (фінансові) санкції, застосовані відповідачем за порушення вимог Закону №265/95ВР, до набрання чинності Податковим кодексом України (01.01.2011р.) за своєю природою були адміністративно-господарськими санкціями.
Згідно із статтею 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Враховуючи вищевикладене, зазначені судові рішення були скасовані, справу направлено на новий розгляд для встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.5 ст.227 КАС України висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обовязковими для суду першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи.
Судом було досліджено питання дотримання відповідачем строків застосування штрафних (фінансових) санкцій, які передбачено ст..250 ГК України. До суду було надано відповідний розрахунок (а.с.168-173 ІІ том).
При цьому, дослідивши обставини у даній справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
На підставі направлень від 31.05.2010р. №168, від 14.06.2010р. №187 службовими особами Охтирської МДПІ в період з 31.05.2010 року по 18.06.2010 року була проведена планова виїзна перевірка Тростянецького МСТ з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007р. по 31.03.2010р., валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007р. по 31.03.2010р.
За результатами перевірки був складений акт від 23.06.2010р. №88/2332/01766715 /а.с.7- 51, І том/.
Перевіркою встановлено, що Тростянецьким МСТ розрахункові операції пов'язані з продажем товарів (наданням послуг) на загальну суму 109912 грн. 97 коп. по господарських одиницях (пунктах продажу товарів), які розташовані за адресою: Тростянецький район, с.Лучка (магазин № 39) у період з 16.12.2009 року по 31.03.2010 року та Тростянецький район, с.Новоукраїнка (магазин № 54) у період з 15.11.2008 року по 31.03.2010 року здійснювались без застосування зареєстрованих, опломбованих у встановленому порядку та переведених у фіскальний режим роботи реєстраторів розрахункових операцій, без роздрукування відповідних розрахункових документів встановленої форми (фіскальних касових чеків), обов'язкові реквізити яких встановлені Положенням про форму та зміст розрахункових документів, яке затверджене наказом ДПА України від 01.12.2000 року №614, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року №105/5296, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Відповідно до п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (далі - Закон №265) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно пункту 4 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336 (далі - Перелік №1336), визначено що роздрібна торгівля та громадське харчування на території села, що здійснюється підприємствами споживчої кооперації може проводитись без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
Відповідно до абз. 1 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 року №1336 Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (далі - Постанова №1336) встановлено граничний розмір обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, для форм та умов проведення діяльності визначених у пунктах Переліку №1336, зокрема для пункту 4 - 75 тис. грн. на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів).
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року №121 Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі - Постанова №121) суб'єкти господарювання, яким надано право проведення розрахунків без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій у разі перевищення граничного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів надання послуг) зобов'язані протягом одного місяця з дати перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій перейти на обов'язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг) з видачею розрахункових документів встановленої форми (фіскальних касових чеків), обов'язкові реквізити яких встановлені Положенням про форму та зміст розрахункових документів, яке затверджене наказом ДПА України від 01.12.2000 року №614, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року №105/5296 (далі - Положення №614).
У відповідності з вказаними вимогами законодавства, Тростянецьким МСТ для обліку розрахункових операцій пов'язаних з продажем товарів (наданням послуг) у Тростянецькому відділенні Охтирської МДПІ були зареєстровані книги обліку розрахункових операцій та розрахункові книжки на наступні господарські одиниці (пункти продажу товарів):
- Книга обліку розрахункових операцій №1816000834 дата реєстрації 02.11.2006 року на магазин № 39, розташований за адресою: Тростянецький район, с.Лучка;
- Книга обліку розрахункових операцій №1816000072/2 дата реєстрації 07.05.2004 року на магазин № 54, який розташований за адресою: Тростянецький район, с.Новоукраїнка.
Перевіркою Книги обліку розрахункових операцій №1816000834 встановлено, що за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року загальна сума розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) склала 81 660 грн. 43 коп., у тому числі з 01.01.2009 року по 16.11.2009 року сума продажу склала 75 018 грн. 97 коп., що підтверджується даним розрахункових книжок №1816000834/33 з квитанції №006960, яка використовувалась з 01.01.2009 року по розрахункову книжку №1816000834/52 по квитанцію №00728, яка використовувалась 16.11.2009 року, Не зважаючи на перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій (75 тис. грн.), Тростянецьким МСТ у місячний термін (з 16.11.2009 року по 15.12.2009 року), як того вимагає Постанова КМУ №121, у Тростянецькому відділенні Охтирської МДП не було зареєстровано та поставлено на облік реєстратор розрахункових операцій для обліку розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі з продажу товарів (надання послуг) на господарську одиницю (відокремлений підрозділ) магазин №39, який розташований за адресою: Тростянецький район, с.Лучка.
Як наслідок, в період з 16.12.2009 року по 31.03.2010 року розрахункові операції, пов'язані з продажем товарів (наданням послуг) у магазині № 39 (пункт продажу товарів), який розташований за адресою: Тростянецький район, с.Лучка та належить Тростянецькому МСТ, здійснювались без застосування зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеному у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій.Загальна сума розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) у період з 16.12.2009 року по 31.03.2010 року по вищевказаному магазину (пункту продажу товарів) склала 17 170 грн. 38 коп., в т.ч. за період з 16.12.2009 року по 31.12.2009 року - 1221 грн. 38 коп., в період з 01.01.2010 року по 31.03.2010 року - 13 949 грн. 00 коп., що підтверджується записами у розділі 2 "Облік руху готівки та сум розрахунків" КОРО №1816000834 та даних розрахункових книжок.
Перевіркою Книги обліку розрахункових операцій №1816000072/2 встановлено, що за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року загальна сума розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) склала 96 079 грн. 72 коп., у тому числі з 01.01.2008 року по 15.10.2008 року сума продажу склала 75 139 грн. 36 коп., що підтверджується даними розрахункових книжок.
Не зважаючи на перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових (75тис. грн.), встановленого абз.1 п.2 Постанови КМУ №1336, Тростянецьким МСТ у місячний термін (з 15.10.2008 року по 14.11.2008 року), як того вимагає Постанова КМУ №121 у Тростянецькому відділенні Охтирської МДП не було зареєстровано та поставлено на облік реєстратор розрахункових операцій для обліку розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі з продажу товарів (надання послуг) на господарську одиницю (відокремлений підрозділ) магазин №54, який розташований за адресою: Тростянецький район, с.Новоукраїнка.
У період з 15.11.2008 року по 31.03.2010 року розрахункові операції з продажу товарів (надання послуг) у магазині №54, розташованого за адресою: Тростянецький район, с.Новоукраїнка та належить Тростянецькому МСТ, здійснювались без застосування зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеному у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій.
Загальна сума розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) у період з 15.11.2008 року по 31.03.2010 року по вищевказаному магазину склала 92 742 грн. 59 коп.: в т.ч. за період з 15.11.2008 року по 31.12.2008 року - 12 731 грн. 59 коп., з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року - 75 850 грн. 60 коп., з 01.01.2010 року по 31.03.2010 року - 4160 грн. 40 коп., що підтверджується записами у розділі 2 Облік руху готівки та сум розрахунків КОРО №1816000072/2 та даних розрахункових книжок.
На підставі акту перевірки Охтирською МДПІ винесено рішення від 12.07.2010року №0000842320, яким до Тростянецького МСТ застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 550 924 грн. 84 коп. /т.1 а.с.6/.
Не погодившись з вказаним рішенням, Тростянецьке МСТ оскаржило його в адміністративному порядку.
Рішенням Державної податкової адміністрації в Сумській області від 09.09.2010року №13690/10/25-005-29р/143/ск залишено без змін рішення Охтирської МДПІ від 12.07.2010року №0000842320 /т.1 а.с.53-57/.
Задовольняючи позовні вимоги Тростянецького міського споживчого товариства Сумської області, суд виходить з наступного:
Відповідно до п.1 ст.17 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Тобто Законом передбачено, що застосування фінансових санкцій до субєктів підприємництва на підставі пункту 1 статті 17 можливе у разі наявності факту саме невідповідності даних щодо вартості реалізованих товарів (послуг) та отриманих коштів при здійсненні розрахунків із споживачами. І не має значення яким саме засобом контролю: електронним (РРО) чи паперовим (розрахункова книжка з відривною квитанцією), ця відповідність забезпечується.
З матеріалів справи вбачається, що облік розрахункових операцій був проведений позивачем із застосуванням розрахункових книжок.
Ніякої невідповідності даних щодо вартості реалізованих товарів (послуг) та отриманих коштів при здійсненні розрахунків із споживачами під час перевірки виявлено не було. Отже, позивачем була забезпечена відповідність даних щодо вартості реалізованих товарів (послуг) та отриманих коштів при здійсненні розрахунків із споживачами за допомогою паперовим засобом контролю - розрахунковими книжками, зареєстрованими у Охтирській МДПІ відповідно до чинного законодавства.
В той же час, досягнення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) згідно з п.2 Постанови КМУ №1336 повинно було стати підставою для переходу структурних підрозділів позивача на облік розрахункових операцій із застосуванням РРО.
Отже, виявлене перевіркою порушення щодо незастосування РРО після досягнення структурними підрозділами позивача граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) у 75000 грн. не може бути підставою для застосування до позивача фінансових санкцій на підставі пункту 1 статті 17 Закону, оскільки відсутні факти невідповідності даних між вартістю проданого товару та обліком готівки з продажу цього товару за даними Книги обліку розрахункових операцій (КОРО).
Що стосується відповідальності за порушення строків переходу з обліку розрахункових операцій із застосуванням розрахункових книжок на облік цих операцій із застосуванням РРО, то ні Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ні іншими законами України, чинними на момент виникнення спірних правовідносин, такої відповідальності не передбачено.
Такої ж позиції дотримується Вищий адміністративний суд України у своїй ухвалі від 16.03.2010року у справі №К-19078/07 за позовом Сюртівського сільського споживчого товариства до Ужгородської МДПІ про скасування рішення про застосування штрафних санкцій /т.1 а.с.250/.
Таким чином, рішення Охтирської МДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12 липня 2010 року № НОМЕР_1 необхідно скасувати як незаконне.
Зважаючи на вищевикладене, судом не досліджувалось питання правомірності застосування відповідачем штрафних санкцій з огляду на строки визначені ст..250 ГК України, оскільки оскаржуване рішення підлягає скасуванню, як таке, що по суті не відповідає нормам чинного законодавства.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Тростянецького міського споживчого товариства до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції від 12.07.2010 року №0000842320 про застосування штрафних санкцій на суму 550 924 грн. 85 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови буде виготовлено 21.09.2015 року.
Суддя (підпис) О.М. Кунець
З оригіналом згідно
Суддя О.М. Кунець