Копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2015 р. Справа № 818/3362/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - М.М. Шаповала, суддів С.М. Гелети, В.О. Павлічек,
за участю секретаря судового засідання - А.Г. Вольської.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/3362/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лангр"
до Державної архітектурно-будівельної інспекції України
про скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Сумській області № 7 від 24 червня 2015 року про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю "Лангр" за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 43 848 (сорок три тисячі вісімсот сорок вісім) грн.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем не визначено в якому саме місяці були виконані позивачем будівельні роботи з будівництва нежитлових приміщень по провулку Громадянському, 1, в м. Суми без реєстрації декларації про початок, виконання будівельних робіт, оскільки відповідальність за неподання такої декларації встановлена Постановою КМУ № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" від 13 квітня 2011 року.
Також відповідачем пропущено трирічний строк притягнення до відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, встановлений Порядком накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівельної діяльності, який затверджений Постановою КМУ № 244 від 06.07.1995 року.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з наведених в позовній заяві підстав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача, заперечуючи проти позову, в судовому засіданні пояснив, що за заявою самого позивача була проведена перевірка законності виконання будівельних робіт з реконструкції нежитлового приміщення під розміщення станції технічного обслуговування автомобілів в м. Суми по провулку Громадянському, 1, які здійснювало ТОВ "Лангр" в 2011 році та за результатами цієї перевірки було встановлено, що в 2011 році позивачем ці роботи були виконані самочинно, без реєстрації дозвільних документів в 2011 році. Про встановлені перевіркою правопорушення 16.06.2015 р. було складено акт № 308 "Перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил", а також припис № 308 "Про усунення правопорушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил", а також складено протокол № 308-ЮО "Про правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та 24 червня 2015 року винесено постанову № 7 "Про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", якою було накладено штраф на ТОВ "Лангр" в розмірі 36 мінімальних заробітних плат в сумі 43 848 грн.
Представник відповідача вважає, що строк притягнення до відповідальності щодо допущеного ТОВ "Лангр" правопорушення у сфері містобудівної діяльності слідує відраховувати з часу, коли про це правопорушення стало відомо Державній архітектурно-будівельній інспекції України, оскільки це правопорушення є триваючим, а за триваюче правопорушення строк притягнення до відповідальності починає перебіг з моменту його виявлення.
Вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи і, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд визнає, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
16.06.2015 року за заявою позивача (а.с. 40) була проведена перевірка законності виконання будівельних робіт з реконструкції нежитлового приміщення під розміщення станції технічного обслуговування автомобілів за адресою: м. Суми, провулок Громадянський, 1, які здійснювались ТОВ "Лангр" у 2011 році. Під час перевірки було виявлено, що позивачем у 2011 році були виконані роботи з будівництва нежитлових приміщень під розміщення станції технічного обслуговування автомобілів самочинно, без реєстрації жодних дозвільних документів, чим порушено п. 2 Порядку виконання будівельних робіт Постанови КМУ № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" від 13.04.2011 року, відповідно до якої будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо обєктів I-III категорії складності (ч. 5 Порядку виконання будівельних робіт Постанови КМУ № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" від 13.04.2011 р.)
За результатами перевірки 24.06.2015 р. була винесена постанова № 7 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (а.с. 20), якою визнано ТОВ "Лангр" винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 3 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у розмірі 36 мінімальних заробітних плат у сумі 43 848 (сорок три тисячі вісімсот сорок вісім) грн.
Відповідно до Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" до відповідальності притягуються юридичні особи та фізичні особи-підприємці (суб'єкти містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Розгляд справи відбувається згідно Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на підставі протоколу та інших матеріалів щодо порушення, передбаченого у ст. 2 названого закону.
Згідно з ч. 11 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та п. 6 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, що затверджений Постановою КМУ від 6 квітня 1995 р. № 244, штраф за правопорушення може бути накладено на суб'єкта містобудування протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.
Виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт не може тлумачитись, як триваюче правопорушення, про що зазначає представник відповідача оскільки строк притягнення відповідальності за триваюче правопорушення передбачено Кодексом України про адміністративні правопорушення та може застосовуватися тільки до фізичних осіб, які скоїли правопорушення, передбачене цим Кодексом. Згідно зі ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення. При накладенні стягнення відповідачем не встановлено самого часу вчинення правопорушення, що є обов'язковою умовою при провадженні справ про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що правопорушення позивачем по справі мало місце у 2011 році, а тому відповідач - Державна архітектурно-будівельна інспекція України неправомірно застосував штраф за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на ТОВ "Лангр", оскільки на день винесення оскаржуваної постанови пройшло більше ніж три роки після вчинення правопорушення, тобто пройшов строк притягнення до відповідальності, який не може бути поновлено.
Доводи представника відповідача щодо початку терміну строку притягнення до відповідальності з моменту виявлення правопорушення суд визнає безпідставними, оскільки законодавством не пов'язано початок перебігу строку з моментом виявлення, а лише з моментом вчинення правопорушення.
На підставі викладено і керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Лангр" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про скасування постанови задовольнити
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Сумській області № 7 від 24 червня 2015 року про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю "Лангр" за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 43848 (сорок три тисячі вісімсот сорок вісім) грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис) М.М. Шаповал
Суддя(підпис) С.М. Гелета
Суддя (підпис) В.О. Павлічек
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал