КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2015 р. Справа №818/3475/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання Патик О.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/3475/15
за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш"
до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" (далі по тексту - ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш") звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (далі по тексту ДПІ у м. Сумах), в якому просить суд:
- скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.07.2015р. № 0000671502/34214 у частині позбавлення АТ «Сумський завод «Насосенергомаш» права на заявлене бюджетне відшкодування за квітень 2015р. у сумі 83985,00 грн. та нарахування штрафних санкцій у розмірі 42031 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 03.07.2015 р. позивачем отримано акт від 30.06.2015р. № 1524/18-19-15-02/05785448 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ПАТ «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш», від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2015р.».
16.07.2015р. на підставі зазначеного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення №0000671502/34214, відповідно до якого позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2015р. у розмірі 84061,00 грн. та нараховані штрафні санкції в розмірі 42031,00 грн.
Позивач вважає, що рішення не відповідає вимогам діючого законодавства та повинно бути скасовано з наступних підстав.
Перевіркою правомірності визначених податкових зобов'язань та податкового кредиту, розрахунків з бюджетом та показників, відображених у деклараціях за березень, квітень 2015 року встановлено порушення:
- відповідно до акту документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ПАТ «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш», від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за березень 2015 року, акт від 15.06.2015р. № 1400/18-19-15-02/05785448, відповідно до якої перевіркою зменшено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту ПДВ за березень 2015р. у сумі 83985,00 грн. внаслідок порушення п. 185.1 статті 185, п. 187.1 статті 187, п. 200.4, ст. 200 розділу V Податкового кодексу України.
- відповідно до вимог п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України підприємством завищено від'ємне значення різниці поточного звітного періоду, яке буде зараховане до складу податкового кредиту наступного звітного періоду податкової декларації по ПДВ за квітень 2015р. на 76 грн.
Таким чином, відповідно до вимог п. 185.1 статті 185, п.187.1 статті 187, п. 198.2, 198.3, п. 198.6 ст. 198, п 200.1 ст. 200, п. 200.4, п. 200.14 ст. 200, п. 201.1, п. 201.10, ст. 201 Податкового кодексу України зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2015р. у розмірі 84061,00грн.
Однак, такий висновок не відповідає положенням чинного законодавства України з наступних підстав.
Відповідно до п.1.1 ст. 1 ПК України, Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Крім цього, п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Податкового кодексу України, визначає презумпцію правомірності рішень платника податку в тому, що в разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків.
Згідно п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України, у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно - правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу Україну та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року №71-VIII було продовжено режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання відходів і брухту чорних та кольорових металів до 01.01.2017р.
Таким чином, пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX ПК України (в редакції, чинній на 01.01.2015 року) передбачено, що тимчасово до 1 січня 2017 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №15 (далі - Постанова КМУ № 15) затверджено Перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість, згідно з додатками 1 і 2.
Таким чином, зазначеною Постановою КМУ №15 було визначено перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість до 1 січня 2015 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 136 дію Постанови КМУ №15 продовжено до 01 січня 2017 року.
Таким чином, Постанова КМУ № 15 фактично не втрачала чинності, оскільки її дію неможливо було б продовжити Постановою КМУ від 25.03.2015 року № 136. Тому дії Позивача, щодо оподаткування вищезазначених операціях в період січень - лютий за нульовою ставкою є правомірними.
На підставі вищевикладеного, позивач вважає, що змінами до Податкового Кодексу України законодавець відтермінував строк закінчення дії Постанови КМУ № 15 без змін її змісту. Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-\/ІІІ строк дії пільги був продовжений до 2017 року, отже проведення господарських операцій по постачанню відходів та брухту чорних і кольорових металів повинно оподатковуватися за пільговою ставкою, а саме 0%.
Аналогічна позиція викладена у Постанові Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 липня 2014р. по справі № 822/2374/14, Постановах Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2014р. по справі № 822/2374/14, від 02 вересня 2014р. по справі 822/1908/14, Ухвалах Вищого адміністративного суду України від 26 вересня 2014р. по справі К/800/49242/14, від 05 січня 2015р. у справі № В/800/5972/14, Постановах Сумського окружного адміністративного суду від 24.03.2015р. № 818/673/15, від 21.05.2015р. № 818/1485/15, сторонами у яких були Товариство та Інспекція.
Таким чином, позивач вважає, що бюджетне відшкодування квітня 2015 року сформоване позивачем правомірно у відповідності до вимог чинного законодавства України.
Тому, позивач вважає висновки ДПІ у м. Сумах, викладені в акті від 30.06.2015р. № 1524/18-19-15- 02/05785448 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ПАТ «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш» (код ЄДРПОУ 05785448), від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2015р.» такими, що не відповідають законодавству України та фактичним обставинам здійснених господарських операцій, у зв'язку з чим, податкове повідомлення-рішення від 16.07.2015р. № 0000671502/34214 підлягає скасуванню у частині позбавлення АТ «Сумський завод «Насосенергомаш» права на заявлене бюджетне відшкодування за квітень 2015р. у сумі 83985,00грн. та нарахування штрафних санкцій у розмірі 42031 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав.
Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 22.06.2015 р. по 26.06.2015 р. ДПІ у м. Сумах проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" відємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2015р., за результатами якої складено акт перевірки від 30.06.2015р. № 1524/18-19-15- 02/05785448 (а.с. 8-48).
16.07.2015р. на підставі зазначеного акту ДПІ у м. Сумах прийнято податкове повідомлення - рішення №0000671502/34214, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2015р. у розмірі 84061,00 грн. та нараховані штрафні санкції в розмірі 42031,00 грн. (а. с. 49).
Задовольняючи позовні вимоги, суд вважає помилковими висновки відповідача щодо зменшення Публічному акціонерному товариству "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" суми бюджетного відшкодування в розмірі 83985 грн. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 42031 грн., виходячи з наступного.
Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту акту перевірки від 15.06.2015 №1400/18-19-15-02/05785448 судом встановлено, що ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" згідно поданої звітності за березень 2015 включило до операцій, які звільнені від оподаткування податкові накладні на суму-844463 грн.
Суд зазначає, що сторонами по справі не заперечується факт того, що спірні правовідносини виникли у звязку із застосуванням саме положень Податкового кодексу України щодо режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів в період з 01.01.2015 по 01.04.2015.
Крім того, реальність здійснення операцій під сумнів ні під час перевірки, ні в ході судового засідання податковим органом не ставилась, та визнавалось, що всі первинні документи по вказаним операціям у позивача були в наявності. Єдиною підставою для прийняття оскаржуваного рішення стало те, що, на думку податкового органу, операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання з 01.01.2015 і до дати набрання чинності відповідним нормативно-правовим актом Уряду, підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків.
Однак, суд не може погодитись з такою позицією ДПІ у м. Сумах.
Надаючи правову оцінку правовим відносинам, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до положень пунктів 200.1, 200.2 та 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
В пункті 23 Підрозділ 2 Особливості справляння податку на додану вартість розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України, в редакції чинній до 31.12.2014, було встановлено, що тимчасово до 1 січня 2015 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД.
Законом від 28.12.2014 №71-VІІІ, що набрав чинності 01.01.2015, було продовжено до 1 січня 2017 року дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, визначеного п.23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Згідно пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінет Міністрів України прийняв 12.01.2011 постанову №15 Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість (далі постанова КМУ №15), в якій, визначив, що перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість. Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 №43 було також продовжено дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів до 1 січня 2015 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №136 дію вказаного режиму було продовжено до 1 січня 2017 року.
Таким чином, Законом від 28.12.2014 №71-VІІІ продовжено термін тимчасового звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів на 2017рік, а постановою КМУ №15 від 12.01.2011, з наступними змінами, підтверджено такий перелік в повному обсязі.
Системно аналізуючи вище приведені норми законодавства, суд визнає, що режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів було продовжено на 2015, а згодом на 2017 рік і тому не припиняв свого існування. Посилання податкового органу на відсутність у період з 01.01.2015 по 01.04.2015 нормативного-правового акту Уряду, який би визначав перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільняються від оподаткування податком на додану вартість, судом не приймається до уваги, оскільки в Законі від 28.12.2014 №71-VІІІ не зазначено про те, що Кабінет Міністрів України повинен знову встановити перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
За таких умов, суд вважає, що зменшення позивачу бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 83985 грн. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 42031 грн. є безпідставними.
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах від 16.07.2015р. №0000671502/34214 в частині зменшення Публічному акціонерному товариству "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш"суми бюджетного відшкодування в розмірі 83985 грн. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 42031 грн. прийняте з порушенням вимог ч.2 ст. 19 Конституції України, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області від 16.07.2015р. №0000671502/34214 в частині зменшення Публічному акціонерному товариству "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш"суми бюджетного відшкодування в розмірі 83985 грн. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 42031 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 16.10.2015 року.
Суддя (підпис) О.А. Прилипчук
З оригіналом згідно
Суддя О.А. Прилипчук