МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.10.2015 р. № 814/3896/15
Миколаївський окружний адміністративний суд колегією у складі трьох суддів :
головуючого судді Лебедєвої Г.В.
судді Біоносенко В.В
судді Гордієнко Т.О.,
при секретарі Кафановій Г.Г..
за участю: позивача ОСОБА_1 (за посвідченням),
ОСОБА_2 (за посвідченням),
представників відповідача - ОСОБА_3 (за довіреністю ), ОСОБА_4 (за
довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому в м. Миколаєві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 офіційного спостерігача від Громадської організації "Всеукраїнська правозахисна група "Верховенство права", ОСОБА_2 офіційного спостерігача від Громадської організації "Всеукраїнська правозахисна група "Верховенство права" до Миколаївської обласної виборчої комісії про визнання дій Миколаївської обласної виборчої комісії щодо порушення строків доведення до відома суб'єктів виборчого процесу рішення Миколаївської обласної виборчої комісії у формі постанови (постанова №55 від 17.10.2015 року), яких воно стосується - протиправними та такими, що порушують Закон України "Про місцеві вибори" (ч.15 ст.27) та Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затверджений постановою ЦВК №228 від 05.09.2015 року, -
ВСТАНОВИВ:
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 офіційного спостерігача від Громадської організації "Всеукраїнська правозахисна група "Верховенство права", ОСОБА_2 офіційного спостерігача від Громадської організації "Всеукраїнська правозахисна група "Верховенство права" до Миколаївської обласної виборчої комісії про визнання дій Миколаївської обласної виборчої комісії щодо порушення строків доведення до відома суб'єктів виборчого процесу рішення Миколаївської обласної виборчої комісії у формі постанови (постанова №55 від 17.10.2015 року), яких воно стосується - протиправними та такими, що порушують Закон України "Про місцеві вибори" (ч.15 ст.27) та Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затверджений постановою ЦВК №228 від 05.09.2015 року.В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 17 жовтня 2015 року Миколаївською обласною виборчою комісією Миколаївської області була прийнята постанова «Про постанову Миколаївської обласної виборчої комісії» № 55. Зі змісту постанови вбачається, що Миколаївська обласна виборча комісія Миколаївської області зобовязує територіальні виборчі комісії Миколаївської області невідкладно передати копії постанови Миколаївської обласної виборчої комісії від 07 жовтня 2015 року № 44 «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Миколаївської обласної ради 25 жовтня 2015 року» відповідним дільничним виборчим комісіям, тобто, вказана постанова Миколаївської обласної виборчої комісії безпосередньо стосується субєкта виборчого процесу - територіальних виборчих комісії Миколаївської області.
Окрім того, п. 3 Постанови Миколаївської обласної виборчої комісії №55 від 17.10.2015р. чітко визначено, що копія даної постанови має бути безпосередньо направлена до територіальних виборчих комісій. При цьому, постанова Миколаївської обласної виборчої комісії надійшла до Миколаївської міської виборчої комісії лише 20 жовтня 2015 року о 10:20 год, що підтверджується відміткою на самій постанові про прийняття її Миколаївською міською виборчою комісією та випискою із журналу реєстрації документів. Офіційним спостерігачем Громадської організації «Всеукраїнська правозахисна група «Верховенство права» 21 жовтня 2015 року об 11:50 год. в приміщенні Миколаївської районної виборчої комісії Миколаївської області (м. Миколаїв, вул. Чорноморська, 4) було складено акт про виявлення порушення Закону України «Про місцеві вибори», а саме ч.15 ст.27, адже постанова Миколаївської обласної виборчої комісії надійшла до Миколаївської районної виборчої комісії Миколаївської області лише 20 жовтня 2015 року. Офіційним спостерігачем Громадської організації «Всеукраїнська правозахисна група «Верховенство права» 21 жовтня 2015 року об 13:25 год. в приміщенні Ленінської районної у місті Миколаєві виборчої комісії Миколаївської області (м. Миколаїв, пр. Жовтневий, 1) було складено акт про виявлення порушення Закону України «Про місцеві вибори», а саме ч.15 ст.27, адже постанова Миколаївської обласної виборчої комісії надійшла до Ленінської районної у місті Миколаєві виборчої комісії Миколаївської області лише 20 жовтня 2015 року о 10 :08 год. Таким чином, постанова Миколаївської обласної виборчої комісії Миколаївської області «Про постанову Миколаївської обласної виборчої комісії» № 55 від 17.10.2015 року була доведена до відома субєктів виборчого процесу з порушенням строків, регламентованих ч. 15 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори» та п. 10.5 Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого постановою ЦВК № 228 від 05 вересня 2015 року, на підставі чого позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
В судовому засіданні позивачі підтримали заявлені позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові та просили суд задовольнити їх.
Представники відповідача проти позову заперечували. В обґрунтування своєї правової позиції надали до суду письмові заперечення, в яких зокрема зазначили, що Миколаївською обласною виборчою комісією Миколаївської області в межах своїх повноважень згідно ст. 25 Закону України «Про місцеві вибори» 17 жовтня 2015 року об 17 год 30 хв. на черговому засіданні комісії було прийнято рішення щодо вжиття додаткових заходів виконання вимог Закону України «Про місцеві вибори» у формі постанови № 55. Після прийняття Постанови № 55 від 17.10.15р. на дотримання вимог ч. 15 ст.27 Закону України «про місцеві вибори» Миколаївською обласною виборчою комісією було здійснено її вивішення на стенді офіційних матеріалів вранці 18.10.15р. При цьому було зроблено копії постанови для доведення до відому територіальним виборчим комісіям. На підставі вищевикладеного, вважаємо, що Миколаївська обласна виборча комісія здійснила усі належні заходи для виконання вимог закону України про місцеві вибори, не порушила Постанови Центральної виборчої комісії, опрелюднює та передає свої рішення у спосіб передбачений законодавством чи визначений самою комісією згідно Закону України «Про місцеві вибори», «Порядку спеціального інформаційного забезпечення проведення виборівзатвердженого Постановою ЦВК № 173 від 10.08.2015р., «Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів», затвердженого Постановою ЦВК № 228 від 05 вересня 2015 року, тому вважаємо що в діях відповідача ніякого порушення не існує, так як комісія в належний спосіб здійснювала передачу свого рішення.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.
Постановою Центральної виборчої комісії від 29 серпня 2015 року № 209 було оголошено з 5 вересня 2015 року початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, призначених згідно з пунктом 1 Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2015 року № 645-УІІІ "Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році".Постановою Миколаївської обласної виборчої комісії № 8 від 19.09.2015 року Про утворення територіальних виборчих округів для організації виборів депутатів Миколаївської обласної ради при проведенні чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року в межах Миколаївської області було утворено 64 територіальні виборчі округи, в тому числі 12 територіальних виборчих округів в межах міста Миколаєва. Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про місцеві вибори» (надалі - Закон) організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про місцеві вибори» виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.Виборчі комісії зобовязані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України (частина третя статті 19 Закону).
Організація роботи виборчих комісій з проведення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів регламентується Законом України «Про місцеві вибори» та Постановою ЦВК «Про Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів» № 228 від 05 вересня 2015 року (надалі по тексту - Порядок ведення діловодства).
Відповідно до ч. 15 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори» рішення виборчої комісії вивішується на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення не пізніше наступного дня після його прийняття, а прийняте напередодні дня голосування (дня повторного голосування), у день голосування (день повторного голосування) та під час встановлення результатів голосування (результатів повторного голосування) - не пізніше ніж через чотири години після завершення засідання виборчої комісії. Таке рішення у цей самий строк доводиться також до відома субєктів виборчого процесу, яких воно стосується.
Відповідно до п. 10.5. Порядку ведення діловодства, постанова виборчої комісії вивішується на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення не пізніше ранку наступного дня після дня її прийняття, а прийнята напередодні дня голосування (дня повторного голосування), у день голосування (день повторного голосування) та під час встановлення результатів голосування (результатів повторного голосування) - не пізніше ніж через чотири години після завершення засідання комісії. Постанова у цей самий строк доводиться також до відома субєктів процесу, яких вона стосується.
Відповідно до п.6 ст.12 Закону України №595-VIII офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - субєкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом є субєктом виборчого процесу на відповідних місцевих виборах.
Згідно ч. 9 ст. 66 Закону України №595-VIII офіційний спостерігач від громадської організації має право, зокрема, звертатися до відповідної виборчої комісії чи до суду щодо усунення порушень цього Закону в разі їх виявлення; складати акт про виявлення порушення цього Закону, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові (за наявності), місця проживання та адреси житла, та подавати його до відповідної виборчої комісії чи до суду.
Судом встановлено, що 17.10.2015 року Миколаївською обласною виборчою комісією Миколаївської області прийнята постанова «Про постанову Миколаївської обласної виборчої комісії» № 55.
Зі змісту вищезазначеної постанови вбачається, що Миколаївська обласна виборча комісія Миколаївської області зобовязує територіальні виборчі комісії Миколаївської області невідкладно передати копії постанови Миколаївської обласної виборчої комісії від 07 жовтня 2015 року № 44 «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Миколаївської обласної ради 25 жовтня 2015 року» відповідним дільничним виборчим комісіям, таким чином, вказана постанова Миколаївської обласної виборчої комісії безпосередньо стосується субєкта виборчого процесу - територіальних виборчих комісії Миколаївської області.
Окрім того, п. 3 Постанови Миколаївської обласної виборчої комісії №55 від 17.10.2015 року визначено, що копія даної постанови має бути безпосередньо направлена до територіальних виборчих комісій.
Відповідно до п.1.5. Порядку ведення діловодства кожна виборча комісія здійснює документування своєї діяльності, що полягає в підготовці відповідно до встановленого порядку документів на паперових та електронних носіях, що фіксують прийняття рішень та здійснення іншої діяльності комісії в межах повноважень, передбачених законодавством України.
Згідно п. 13.2. Порядку ведення діловодства, документи та звернення, що надходять до виборчої комісії, мають право приймати голова комісії, заступник голови комісії, секретар або інші члени комісії, уповноважені на це її рішенням.
Документи та звернення до виборчої комісії надсилаються поштою або подаються до комісії особисто або через уповноважену особу, якщо її повноваження посвідчено відповідно до законодавства України (п.13.3 Порядку ведення діловодства). Документи, звернення реєструються в день їх надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії (додаток 5 до Порядку ведення діловодства).
Також, відповідно до п. 13.7. Порядку ведення діловодства документи, що надходять до виборчої комісії телеграфним або факсимільним звязком чи електронною поштою, також реєструються.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, постанова Миколаївської обласної виборчої комісії надійшла до Миколаївської міської виборчої комісії лише 20 жовтня 2015 року о 10:20 год, що підтверджується відміткою на самій постанові про прийняття її Миколаївською міською виборчою комісією та випискою із журналу реєстрації документів.
Крім того, офіційним спостерігачем Громадської організації «Всеукраїнська правозахисна група «Верховенство права» ОСОБА_2 21 жовтня 2015 року об 11:50 год. в приміщенні Миколаївської районної виборчої комісії Миколаївської області (місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. Чорноморська, 4) було складено акт про виявлення порушення Закону України «Про місцеві вибори», а саме ч.15 ст.27, так як постанова Миколаївської обласної виборчої комісії надійшла до Миколаївської районної виборчої комісії Миколаївської області лише 20 жовтня 2015 року, що підтверджується актом, який наявний в матеріалах справи.
Також, офіційним спостерігачем Громадської організації «Всеукраїнська правозахисна група «Верховенство права» ОСОБА_2 21 жовтня 2015 року об 13:25 год. в приміщенні Ленінської районної у місті Миколаєві виборчої комісії Миколаївської області (місцезнаходження: м. Миколаїв, пр т Жовтневий 1) було складено акт про виявлення порушення Закону України «Про місцеві вибори», а саме ч.15 ст.27, так як постанова Миколаївської обласної виборчої комісії надійшла до Ленінської районної у місті Миколаєві виборчої комісії Миколаївської області лише 20 жовтня 2015 року о 10 : 08 год., що підтверджується актом, який наявний в матеріалах справи.
В свою чергу, з наданих в судовому засіданні представником відповідача експрес-накладних на підтвердження відправлення постанови Миколаївської обласної виборчої комісії Миколаївської області № 55 від 17.10.2015 року до Доманівської районної виборчої комісії Миколаївської області, Первомайської районної виборчої комісії Миколаївської області, Врадіївської районної виборчої комісії Миколаївської області вбачається, що вищезазначену постанову було відправлено поштою лише 19.10.2015 року.
Доказів на підтвердження доведення до відома постанови Миколаївської обласної виборчої комісії Миколаївської області № 55 від 17.10.2015 року іншим територіальним виборчим комісіям Миколаївської області в строк передбачений ч.15 ст.27 Закону України «Про місцеві вибори» відповідачем до суду надано не було.
Таким чином, суд доходить до висновку, що постанова Миколаївської обласної виборчої комісії Миколаївської області «Про постанову Миколаївської обласної виборчої комісії» № 55 від 17.10.2015 року була доведена до відома субєктів виборчого процесу з порушенням строків, встановлених ч. 15 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори» та п. 10.5 Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого постановою ЦВК № 228 від 05 вересня 2015 року.Відповідно до ст.71 КАС України кожна з сторін повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 офіційного спостерігача від Громадської організації "Всеукраїнська правозахисна група "Верховенство права", ОСОБА_2 офіційного спостерігача від Громадської організації "Всеукраїнська правозахисна група "Верховенство права" до Миколаївської обласної виборчої комісії про визнання дій Миколаївської обласної виборчої комісії щодо порушення строків доведення до відома суб'єктів виборчого процесу рішення Миколаївської обласної виборчої комісії у формі постанови (постанова №55 від 17.10.2015 року), яких воно стосується - протиправними та такими, що порушують Закон України "Про місцеві вибори" (ч.15 ст.27) та Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затверджений постановою ЦВК №228 від 05.09.2015 року підлягають задоволенню.Судові витрати розподіляються відповідно до ч.9 ст.172, ст.94 КАС України.Керуючись Законом України Про місцеві вибори, ст. ст. 2, 6 - 11, 14, 71, 86, ч.2 ст. 162, 163, 172, 177 КАС України, суд -ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 офіційного спостерігача від Громадської організації "Всеукраїнська правозахисна група "Верховенство права", ОСОБА_2 офіційного спостерігача від Громадської організації "Всеукраїнська правозахисна група "Верховенство права" до Миколаївської обласної виборчої комісії про визнання дій Миколаївської обласної виборчої комісії щодо порушення строків доведення до відома суб'єктів виборчого процесу рішення Миколаївської обласної виборчої комісії у формі постанови (постанова №55 від 17.10.2015 року), яких воно стосується - протиправними та такими, що порушують Закон України "Про місцеві вибори" (ч.15 ст.27) та Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затверджений постановою ЦВК №228 від 05.09.2015 року задовольнити.Визнати дії Миколаївської обласної виборчої комісії щодо порушення строків доведення до відома суб'єктів виборчого процесу рішення Миколаївської обласної виборчої комісії у формі постанови (постанова №55 від 17.10.2015 року), яких воно стосується - протиправними та такими, що порушують Закон України "Про місцеві вибори" (ч.15 ст.27) та Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затверджений постановою ЦВК №228 від 05.09.2015 року.Стягнути з Миколаївської обласної виборчої комісії на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок) на рахунок: отримувач коштів - УДКСУ у м. Миколаєві (22030001), код отримував - 37992781, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Миколаївській області, МФО 826013, рах.№31217206784002, кбк - 22030001.Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючийсуддя Г.В. Лебедєва
Суддя В.В. Біоносенко
Суддя Т.О. Гордієнко