Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2015 року Справа № П/811/2956/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Притули К.М.,
за участю секретаря: Потєхіної І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Далмакс" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Кіровоградській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 22.07.15 №0000182100, -
в с т а н о в и в
Товариство з обмеженою відповідальністю "Далмакс" звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Кіровоградській області № НОМЕР_1 від 22.07.2015 року на загальну суму 399708,00 грн., в т.ч. за основним платежем 266472,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 133236,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначив, що Кіровоградською обєднаною державною податковою інспекцією Головного ДФС у Кіровоградській області було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку, внаслідок чого було складено акт від 07.07.2015 року № 17/2100/39453649.
На підставі проведеної перевірки, позивачем отримано податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 22.07.2015 року на загальну суму 399708,00 грн., в т.ч. за основним платежем 266472,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 133236,00 грн.
Позивач зазначає, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 22.07.2015 року № НОМЕР_1 були порушені норми чинного законодавства, а тому просить дані позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просить задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволені.
Заслухавши думку представників сторін та дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що посадовими особами відповідача було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку (а. с. 7-14).
В акті № 17/2100/39453649 від 07.07.2015 року зазначено, що перевіркою зокрема встановлено заниження суми грошових зобовязань та пені, заявлених у податковій звітності з акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, шляхом неправомірного відображення у декларації акцизного податку за травень 2015 року, внаслідок чого відбулось заниження податкового зобовязання з акцизного податку у сумі 266472,00 грн.
Висновок податкового органу обґрунтований тим, що товариство з обмеженою відповідальністю «Далмакс» через АЗС здійснює роздрібну торгівлю нафтопродуктами кінцевому споживачу, а тому всі операції, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків є обєктом оподаткування акцизним податком відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України. Натомість, підприємство реалізувало частину нафтопродуктів без сплати акцизного податку.
На підставі акту перевірки Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 22.07.2015 року, яким збільшено суму грошового зобовязання товариству з обмеженою відповідальністю «Далмакс» за платежем акцизний податок з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на загальну суму 399708,00 грн., в т.ч. за основним платежем 266472,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 133236,00 грн.
Відповідно до підпункту 14.1.4 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Підпунктом 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 ПК України визначено, що платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Згідно із пунктом 215.1 статті 215 ПК України до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.
При цьому підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України передбачено, що одним із об'єктів оподаткування зазначеним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
У разі обчислення податку із застосуванням адвалерних ставок базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу (підпункт 214.1.4 пункту214.1 статті 214 ПК України).
Відповідно до підпункту 215.3.10 пункту 215.3 статті 215 ПК України для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків.
Підпункт 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачає, що реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Таким чином, обов'язковою умовою реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є передача цих товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.
Національний стандарт України ДСТУ 4303:2004 Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять, затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 05.07.2004р. №130, надає визначення поняттям роздрібної та оптової торгівлі.
Роздрібна торгівля це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надання йому торговельних послуг.
Оптова торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання та надавання повязаних із цим послуг.
Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015р. №14 затверджено Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку.
Відповідно до даного Порядку Додаток 6 Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів до декларації акцизного податку заповнюється в такому порядку:
графа 3 - загальна вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування споживачам незалежно від форми розрахунків;
графа 4 - вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання;
у графі 5 Вартість підакцизних товарів до оподаткування, грн. (гр. 3 - гр. 4) вказується різниця між графами 3 та 4 цього розрахунку.
З аналізу наведеного вбачається, що законодавцем окремою графою виділено вартість підакцизних товарів, реалізованих для комерційного використання, та які не включаються у базу оподаткування акцизним податком.
Тлумачення діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Далмакс» податковим органом як виключної діяльності з роздрібної торгівлі нафтопродуктами, унеможливлює застосування наведеного алгоритму визначення податкового зобовязання з акцизного податку.
Суд відхиляє твердження відповідача про те, що Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997р. №1442, встановлено, що через мережу АЗС здійснюється саме роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачу, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 1 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997р. №1442, ці Правила визначають порядок приймання та роздрібної торгівлі бензином, дизельним паливом, скрапленим вуглеводневим газом, гасом, маслами, мастилами (далі - нафтопродукти), розфасованими нафтопродуктами, а також регламентують вимоги стосовно дотримання прав споживачів щодо належної якості нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища і рівня торговельного обслуговування.
З аналізу наведеного вбачається, що дані Правила регулюють саме порядок роздрібної торгівлі нафтопродуктами та не регулюють правовідносин з оптового продажу.
Крім того, здійснення позивачем роздрібного продажу нафтопродуктами кінцевим споживачам (фізичним особам) для їх особистого не комерційного використання не позбавляє права останнього здійснювати оптовий продаж нафтопродуктів для подальшого у своїй господарській діяльності (комерційного використання).
З матеріалів справи вбачається, що між позивачем та ТОВ ВТФ «Авіас» було укладено договір поставки № П-15-107 від 12 січня 2015 р. Відповідно до умов вказаного договору ТОВ «Далмакс» зобовязано отоварювати паливні та скетч-карти їх емітента та видавати нафотродукти предявникам вказаних карток ТОВ ВТФ «Авіас» у кількості та асортименті, що зазначені на самих картках.
Видану за картками кількість нафтопродуктів у ТОВ товариства з обмеженою відповідальністю «Далмакс» придбає та оплачує ТОВ ВТФ «Авіас» оптом (до чи після отоварення самих карток) за договорами купівлі продажу чи поставки.
Отже, товариство з обмеженою відповідальністю «Далмакс» видає на АЗС підприємства за паливними та скетч-картами споживачам нафтопродукти, які вже були придбані вказаними споживачами у емітента паливних та скетч-карток за цінами, що були встановлені на нафтопродукти емітентом карток на момент придбання карток, а самим емітентом вказані нафтопродукти були чи будуть придбані у товариства з обмеженою відповідальністю «Далмакс» оптом за безготівковий рахунок, за цінами встановленими товариством з обмеженою відповідальністю «Далмакс» та на момент придбання певної кількості нафтопродуктів емітентом у ТОВ «Далмакс».
Таким чином, ТОВ Далмакс» при отоварюванні паливних та скетч-карток на АЗС підприємства здійснює не роздрібну реалізацію нафтопродуктів кінцевим споживачам, а оптовий продаж нафтопродуктів емітенту паливних та скетч-карток ТОВ ВТФ «Авіас», для їх комерційного використання, тобто для подальшого продажу вказаних нафтопродуктів кінцевим споживачам за паливними та скетч - картками (талонами).
Зважаючи на вищевикладене, саме ТОВ ВТФ «Авіас» як продавець нафтопродуктів (у вигляді карток) оподатковує вказаний товар акцизним податком, а ТОВ «Далмакс» лише отоварює картки та не є продавцем таких нафтопродуктів, що відпускаються через АЗС за паливними та скетч-картками ТОВ ВТФ «Авіас».
Суд зазначає, що оскільки відпуск пального за паливними та скетч-картками на АЗС підприємства здійснюється за фактом предявлення талону, а самі картки (талони) не є засобом платежу, тому дата отоварювання паливної чи скетч-картки (талона) не є датою здійснення розрахункової операції за видані (отримані) нафтопродукти та не тягне виникнення у ТОВ «Далмакс» податкових зобовязань з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Враховуючи вищевикладене, висновки вищевикладені в акті перевірки від 07.07.2015 року № 17/2100/39453649 про порушення позивачем статей 213-216 ПК України є безпідставними, а податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Кіровоградській області № НОМЕР_1 від 22.07.2015 року підлягає скасуванню.
Частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Таким чином, з Державного бюджету України підлягає до стягнення на користь позивача 487,20 коп. судового збору, сплаченого при поданні адміністративного позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 162, 163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Далмакс" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції Головного ДФС у Кіровоградській області від 22.07.2015 року № НОМЕР_1.
Присудити з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 487,20 грн. на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Далмакс".
Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 30 вересня 2015 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_1