ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2015 року Житомир справа № 806/4887/15
час прийняття: 16 год. 00 хв. категорія 12.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Нагірняк М.Ф., суддів: Капинос О.В., Липа В.А.,
за участі секретаря Маленька Ю.О.,
за участі позивача ОСОБА_1,
за участі представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними щодо відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги в разі інвалідності, зобов'язання призначити та виплатити таку одноразову грошову допомогу.
В судовому засіданні Позивач свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі і зазначив. що має право на отримання одноразової грошової допомоги в разі інвалідності, яка йому встановлена з 20.09.2012року. Відповідно до вимог чинного законодавства Позивач звернувся через Житомирський ОВК до Міністерства оборони України із відповідною заявою, до якої буди долучені всі необхідні документи для призначення та виплати такої допомоги.
Як зазначив Позивач, через Житомирський ОВК отримав листа про відмову у призначенні та виплаті такої одноразової допомоги. На думку Позивача, така відмова є протиправною.
Представник Міністерства оборони України, Відповідача по даній справі, проти позову заперечив і пояснив, що для розгляду звернень про виплату такої одноразової допомоги у МО України створена відповідна комісія. Звернення Позивача до такої комісії не надходило, а тому не можна вважати, що приймалося рішення про відмову у її призначенні та виплаті.
Крім того, на думку представника Відповідача, Позивач пропустив передбачені законодавством строки для звернення до суду із вказаним позовом.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення Позивача та заперечення представника Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення та нарахування одноразової грошової допомога у разі інвалідності військовослужбовців, як складової їх соціального захисту, регулюються правовими нормами Закону України від 20 грудня 1991 року N 2011-XII "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон N 2011-XII), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом (стаття 1 Закону N 2011-XII).
За змістом статті 16 зазначеного Закону N 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Така одноразова грошова допомога призначається і виплачується також у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин.
За приписами частини шостої статті 16-3 Закону N 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, трав, каліцтв (протокол №1311 від 05.07.2012року) осколкові поранення лівої руки, ніг, поперекової ділянки, контузія (1984р.), захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_1, 1958року народження, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії (а.с.12).
Таке рішення узгоджується із висновком спеціаліста в галузі судово-медичної експертизи від 04.07.2012року №694/Ж, що був також досліджений в судовому засіданні (а.с.13).
Згідно довідки до акту огляду МСЕК серії ААБ № 239898 від 05.10.2012року Житомирська обласна МСЕК-2 з 20.09.2012року Позивачу встановила ІІІ групу інвалідності, яка зумовлена пораненнями, контузією та захворюваннями, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії (а.с.8 ).
08.10.2012року ОСОБА_1, Позивачу по справі, було видано відповідне посвідчення серії ААВ № 006100 інваліда ІІІ групи, який має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни (а.с. 9).
17 червня 2015року Позивач звернувся через Військового комісара Житомирського ОМВК до Відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому 20.09.2012року третьої групи інвалідності, яка зумовлена пораненнями, контузією та захворюваннями, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії. До заяви були додані перелічені судом копії довідки Житомирської обласної МСЕК-2, витягу із протоколу №1311 від 05.07.2012року Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, висновку спеціаліста в галузі судово-медичної експертизи від 04.07.2012року №694/Ж, а також копія витягу із наказу про звільнення і копії документів, необхідних для перерахування нарахованих коштів на його банківський рахунок (а.с. 10).
На день подання Позивачем зазначеної заяви механізм розгляду таких звернень та механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності визначається правовими нормами Постанови КМ України від 25 грудня 2013 р. N 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
Разом з тим, пунктом 2 вказаної постанови встановлено, що особи, які до набрання чинності Порядку, затвердженого цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Позивач отримав право на призначення вказаної допомоги з 20.09.2012року, а тому має право на її призначення та виплату відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. N 499 (надалі-Порядок N 499).
Суд зазначає, що подання Позивачем до Житомирського ОМВК вказаної заяви та доданих до неї документів повністю узгоджується із вимогами п.3 Порядку N 499.
За приписами абзацу 2 п.7 Порядку N 499 Відповідач, Міністерство оборони України, як Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Як встановлено в судовому засіданні, за результатами розгляду заяви Позивача листом Управлінням організаційного, соціального забезпечення та тарифікації Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 31.07.2015року за підписом т.в.о. начальника цього управління Позивачу через Житомирський ОВК було повідомлено про відсутність права на виплату вказаної допомоги.
Представник Відповідача в судовому засіданні підтвердив, що такий лист не можна розцінювати як рішення Міністерства оборони України про результати розгляду звернення Позивача.
Зазначене свідчить, що звернення Позивача від 17.06.2015року щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності, визначеної Порядком N 499, Міністерством оборони України у встановлені законодавством строки не розглянуто. При розгляді такого звернення Позивача Відповідачем допущена протиправна бездіяльність, яка призвела до порушення прав Позивача, передбачених статтями 16-16-3 Закону N 2011-XII.
Суд вважає, що порушені права Позивача підлягають судовому захисту виключно шляхом визнання протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі інвалідності та зобов'язання Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги в разі інвалідності у відповідності до вимог постанови КМ України від 28.05.2008року №499.
Одночасно суд зазначає про безпідставність доводів представника Відповідача про те, що Позивачем порушені строки звернення до суду із вказаною позовною заявою.
Відповідно до вимог ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Вказана позовна заява Позивача від 28.09.2015року подана із дотриманням шестимісячного строку від дня коли Позивачу стало відомо про зазначений лист Управлінням організаційного, соціального забезпечення та тарифікації Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 31.07.2015року.
Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати по даній справі стягненню чи відшкодуванню не підлягають, так як вони відсутні.
Керуючись статтями 2,86,94,159-163.167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов задовольнити частково. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі інвалідності.
Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі інвалідності у відповідності до вимог постанови КМ України від 28.05.2008року №499.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Судді О.В. Капинос,
ОСОБА_3
Повний текст постанови виготовлено: 23 жовтня 2015 р.