Постанова № 52680616, 09.06.2015, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.06.2015
Номер справи
760/3719/15-а
Номер документу
52680616
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2-а-194/2015

760/3719/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2015 року м. Київ

Солом'янський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - Козленко Г.О.

за участю секретаря - Слободянюк А.К.

розглянувши адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в :

Позивач звернулася до Солом'янського районного суду м. Києва з позовом до відповідача та просила суд визнати дії УПФУ в Солом'янському районі м. Києва протиправними щодо неправильного врахування стажу її роботи з 10.10.1988 до 14.11.2001 помічником лікаря епідеміолога в епідеміологічному відділі санепідемстанції Ленінградського району м. Києва, з 14.11.2001 по 29.12.2012 помічником лікаря епідеміолога в епідеміологічному відділі санепідемстанції Святошинською району м. Києва, з 03.06 2013 до 20.08.2014 фельдшером-лаборантом бактеріологічної лабораторії Святошинського районного лабораторного відділення Голосіївського міжрайонного відділу лабораторних досліджень, тобто без подвійного розміру, з 21.08.2014, з моменту призначення пенсії; зобов'язати УПФ України в Солом'янському районі м. Києва провести перерахунок та виплачувати пенсію по вислузі років ОСОБА_1 з врахуванням довідки, виданої ДУ «Київський МЛЦ ДСЕСУ» ВП Голосіївський міжрайонний відділ (філія) лабораторних досліджень Святошинського районного лабораторного відділення та стажу її роботи в період з 10.10.1988 до 14.11.2001 помічником лікаря епідеміолога в епідеміологічному відділі санепідемстанції Ленінградського району м. Києва, з 14.11.2001 по 29.12.2012 помічником лікаря епідеміолога в епідеміологічному відділі санепідемстанції Святошинського району м. Києва, з 03.06.2013 до 20.08.2014 фельдшером-лаборантом бактеріологічної лабораторії Святошинського районного лабораторного відділення Голосіївського міжрайонного відділу лабораторних досліджень, виключно в подвійному розмірі та виплатити недоотримані кошти, в зв'язку з неправильним обчисленням стажу з дня призначення пенсії, тобто з 21.08.2014.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в УПФ України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію по вислузі років з 21.08.2014 відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Позивач зазначила, що у період з 10.10.1988 по 14.11.2001 працювала на посаді лікаря епідеміолога в епідеміологічному відділенні санепідемстанції Ленінградського району м. Києва; у період з 14.11.2001 по 29.12.2012 працювала на посаді помічника лікаря епідеміолога в епідеміологічному відділі санепідемстанції Святошинського району м. Києва; з 03.06.2013 була прийнята на посаду фельдшера-лаборанта бактеріологічної лабораторії Святошинського районного лабораторного відділення Голосіївського міжрайонного відділу лабораторних досліджень, де працювала до 20.08.2014. Після призначення пенсії, яку вона отримала через 2 місяці в жовтні 2014 року дізналась, що вона була нарахована в меншому розмірі, а саме: пенсія нарахована без врахування стажу в подвійному розмірі, що тягне за собою зменшення розміру пенсії, тобто нарахування пенсії на загальних умовах, яких професія позивача та умови роботи не мають жодного стосунку. Згідно відповіді УПФУ в Солом'янському районі м. Києва на запит позивача, датованої 16.02.2015, відповідач пояснив яким чином позивачу було нараховано та сплачено пенсію, але на загальних підставах. Позивач відзначила, що при призначенні пенсії за вислугу років, відповідач керувався ч.4 ст.ст.24, 51, п. «е» ст.55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Тим не менш у своєму листі відповідач протирічить собі та посилається на довідку ДУ «Київський МЛЦ ДСЕСУ», де зазначено посади позивача, що дають право на призначення пенсії у відповідності до ст.60 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Позивач вважає, що її робота є такою, що відноситься до особливо небезпечних, оскільки вона працювала з відбором біологічного матеріалу на особливо-небезпечні та небезпечні інфекційні захворювання. Тому позивач вважає, що протиправні дії Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва полягають у не врахуванні її стажу роботи з 10.10.1988 до 14.11.2001 в епідеміологічному відділі санепідемстанції Ленінградського району м. Києва, з 14.11.2001 по 29.12.2012 в епідеміологічному відділі санепідемстанції Святошинського району м. Києва, з 03.06.2013 до 20.08.2014 фельдшером-лаборантом бактеріологічної лабораторії Святошинського районного лабораторного відділення Голосіївського міжрайонного відділу лабораторних досліджень в подвійному розмірі, що суттєво знижує розмір її пенсії.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити, послалася на вищезазначені пояснення.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, надавши до суду заперечення, де зазначив що, ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в Солом'янському районі м. Києва і отримує пенсію по вислузі років згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно заяви від 21.08.2014. Представник відповідача також вказав, що згідно довідок, виданих ВП Голосіївський міжрайонний відділ лабораторних досліджень (філія) державної установи «Київський міський лабораторний центр Держсанепідемслужби України» від 20.08.2014 №123, №125, №126 ОСОБА_1 працювала: з 10.10.1988 до 14.11.2001 на посаді помічника лікарі епідеміолога в епідеміологічному відділі санепідемстанції Ленінградського району м. Києва; з 14.11.2001 до 29.12.2012 на посаді помічника лікаря епідеміології в епідеміологічному відділі санепідемстанції Святошинського району; з 03.06.2013 до 20.08.2014 на посаді фельдшера-лаборанта бактеріологічної лабораторії Святошинського районного лабораторного відділення Голосіївського міжрайонного відділу лабораторних досліджень. Також згідно листа Міністерства охорони здоров'я України від 23.07.2004 №10.01.09/891 - до інфекційних відділень відносяться лише відділи з боротьби з особливо небезпечних інфекцій санітарно-епідеміологічних станцій. В положенні про відділи небезпечних інфекцій, затвердженого МОЗ України від 12.04.1982, зазначено, що дані структурні підрозділи створюються у протичумних закладах та СЕС. Працівники цих відділів здійснюють заходи у вогнищах особливо небезпечних інфекцій - чуми, холери, СНІДу, туляремії, сказу, сибірки, бруцельозу та інших, виконують роботи з культурами збудника цих інфекційних хвороб. Тому саме робота у відділах боротьби з особливо небезпечними інфекціями санепідемстанцій вважається роботою у інфекційних відділеннях і зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі. На підставі вищевикладеного, представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, заслухавши сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Зазначене ґрунтується і на положеннях Рішення Конституційного Суду України від 18 червня 2007 року №4-рп/2007, у пункті 3.4 якого вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та їй було призначено пенсію по по вислузі років згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», що також підтверджується пенсійним посвідченням, виданим 23.10.2014 УПФУ серії ААИ №611678 (а.с.9).

Також судом було встановлено та не заперечується сторонами по справі про те, що ОСОБА_1 працювала: з 10.10.1988 до 14.11.2001 на посаді помічника лікарі епідеміолога в епідеміологічному відділі санепідемстанції Ленінградського району м. Києва; з 14.11.2001 до 29.12.2012 на посаді помічника лікаря епідеміології в епідеміологічному відділі санепідемстанції Святошинського району; з 03.06.2013 до 20.08.2014 на посаді фельдшера-лаборанта бактеріологічної лабораторії Святошинського районного лабораторного відділення Голосіївського міжрайонного відділу лабораторних досліджень. Вказані обставини також підтверджуються копією трудової книжки ОСОБА_1 (а.с.10-19), а також довідкою ДУ «Київський міський лабораторний центр держсанепідемслужби України» №125 від 20.08.2014.

У зв'язку з нарахуванням пенсії в меншому розмірі, ОСОБА_1, звернулась до відповідача із заявою від 02.02.2015 та просила надати їй відповідь на підставі чого їй зменшено пенсію (а.с.20).

Згідно листа УПФ України в Солом'янському районі м. Києва від 16.02.2015 №2158/09/с-76 на звернення ОСОБА_1 від 02.02.2015 зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію по вислузі років згідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Також в листі зазначено, що відповідно до п.16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 до приведення законодавства Україна у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років. Згідно до ч.4 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, враховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Відповідно до ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках - інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту "е" статті 55. Також зазначено, що згідно листа Міністерства охорони здоров'я України від 23.07.2004 №10.01.09/891 - до інфекційних відділень відносяться лише відділи з боротьби з особливо небезпечних інфекцій санітарно-епідеміологічних станцій. В положенні про відділи небезпечних інфекцій, затвердженого МОЗ України від 12.04.1982, зазначено, що дані структурні підрозділи створюються у протичумних закладах та СЕС. Працівники цих відділів здійснюють заходи у вогнищах особливо небезпечних інфекцій - чуми, холери, СНІДу, туляремії, сказу, сибірки, бруцельозу та інших, виконують роботи з культурами збудника цих інфекційних хвороб. Тому саме робота у відділах боротьби з особливо небезпечними інфекціями санепідемстанцій вважається роботою у інфекційних відділеннях і зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі (а.с.21).

З довідки ДУ «Київський МЛЦ ДСЕСУ» №126 від 20.08.2014 вбачається, що ОСОБА_1 виконувала роботу, пов'язану з відбором біологічного матеріалу на небезпечні інфекційні захворювання від хворих, носіїв та з об'єктів зовнішнього середовища, контактувала з живими культурами цих хвороб, працювала у вогнищах особливо-небезпечних та небезпечних інфекційних хвороб: туберкульоз, дифтерія, менінгіт, кашюк, лептоспіроз, черевний тиф та партифи, ієрсініози, дизентерія та інших небезпечних інфекційних хвороб. Згідно до ЗУ «Про внесення змін до ст.60 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» (Відомості Верховної Ради України №6 ст.53) - робота пов'язана з живими збудниками небезпечних захворювань та робота у вогнищах особливо небезпечних і небезпечних захворювань та хворими на ці інфекції прирівнюється до роботи в подвійному розмірі. Згідно наказу МОЗ України від 23.10.1991 №146 «Про атестацію середніх медичних працівників», «Положення про атестацію середніх медичних працівників посади помічника лікаря-епідеміолога та фельдшера-лаборанта» відноситься до середнього медичного персоналу.

Відповідно до довідки ДУ «Київський МЛЦ ДСЕСУ» №123 згідно зі штатним розписом ДУ «Київського міського лабораторного центру Держсанепідслужби України» на 2013-2014 роки, затвердженим директором ДУ «Київський міський лабораторний центр Держсанепідслужби України», що розроблений відповідно до Національного класифікатора професій ДК 0032010 затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 №327, ОСОБА_1 з 03.06.2013 по 20.08.2014 працювала на посаді фельдшера-лаборанта бактеріологічної лабораторії у Святошинському районному лабораторному відділенні Відокремленого підрозділу Голосіївський міжрайонний відділ (філія) лабораторних досліджень Державної установи «Київський міській лабораторний центр Держсанепідслужби України» (наказ № 226-к від 03.06.2013). ОСОБА_1 було зараховано на дану посаду згідно з додатком №1 до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 25.12.1992 №195 «Про затвердження Переліку вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, підготовка і отримання звання, в яких дають право займатися медичною і фармацевтичною діяльністю». Тобто, посада «фельдшер-лаборант» відноситься до посад середніх медичних працівників, стаж роботи на яких може бути зарахований для обчислення пенсії за вислугу років.

В матеріалах справи міститься розрахунок стажу ОСОБА_1, здійснений Солом'янським районним управлінням, де зазначено, що загальний стаж становить 29 років 8 місяців 14 днів; загальний стаж (після 2004 року) - 10 років 6 місяців 2 днів; страховий стаж з 01.07.2000 - 14 років 3 дні.

Статтею 13 Конвенції гарантовано кожному право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо порушення передбаченого Конвенцією права було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до ч.2 ст.8 КАС України, під час вирішення справи суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, права людини визнаються найвищими соціальними цінностями, вони визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у психіатричних закладах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

Відповідно до п.16 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за яким положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Таким чином, суд приходить до висновку, що редакція статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є чинною на теперішній час та стаття 24 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004 не скасовує та не зупиняє її дію.

Згідно ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, в тому числі, органів державної влади.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд приходить до висновку про наявність порушення прав позивача ОСОБА_1 з боку відповідача щодо відмови їй з 21.08.2014 зарахувати період роботи в подвійному розмірі.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі вказаного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача, у зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 2, 6-12, 17-19, 69-71, 86, 105, 106, 158-163, 167 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо неправильного врахування стажу роботи ОСОБА_1 з 10.10.1988 до 14.11.2001 помічником лікаря епідеміолога в епідеміологічному відділі санепідемстанції Ленінградського району м. Києва, з 14.11.2001 по 29.12.2012 помічником лікаря епідеміолога в епідеміологічному відділі санепідемстанції Святошинською району м. Києва, з 03.06.2013 до 20.08.2014 фельдшером-лаборантом бактеріологічної лабораторії Святошинського районного лабораторного відділення Голосіївського міжрайонного відділу лабораторних досліджень, тобто без подвійного розміру, з 21.08.2014 - з моменту призначення пенсії.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва провести перерахунок та виплачувати пенсію по вислузі років ОСОБА_1, з врахуванням довідки, виданої ДУ «Київський МЛЦ ДСЕСУ» ВП Голосіївський міжрайонний відділ (філія) лабораторних досліджень Святошинського районного лабораторного відділення та стажу її роботи в період з 10.10.1988 до 14.11.2001 помічником лікаря епідеміолога в епідеміологічному відділі санепідемстанції Ленінградського району м. Києва, з 14.11.2001 по 29.12.2012 помічником лікаря епідеміолога в епідеміологічному відділі санепідемстанції Святошинського району м. Києва, з 03.06.2013 до 20.08.2014 фельдшером-лаборантом бактеріологічної лабораторії Святошинського районного лабораторного відділення Голосіївського міжрайонного відділу лабораторних досліджень, виключно в подвійному розмірі та виплатити недоотримані кошти, в зв'язку з неправильним обчисленням стажу з дня призначення пенсії, тобто з 21.08.2014, з урахуванням проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя - Г.О. Козленко