Постанова № 52632275, 12.10.2015, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
12.10.2015
Номер справи
296/10075/15-а
Номер документу
52632275
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 296/10075/15-а

2-а/296/342/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2015 р. м.Житомир

Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Адамович О.Й., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м. Житомирі Житомирської області про визнання неправомірними дій,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач 31.08.2015р. звернулася до суду з позовом до УПФУ в м. Житомир Житомирської області, в якому просила: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови включити суму індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, всього виплат на загальну суму 7659 грн. 64 коп. в заробітну плату для призначення пенсії та зобов'язати УПФ в м. Житомирі здійснити їй перерахунок пенсії з 01 вересня 2015 року за весь період призначення в розмірі 88% від суми на всі виплати на підставі довідки від 17.08.2015 року № Б1-10/39, на які нараховані і сплачені збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В обґрунтування своїх вимог вона зазначає, що знаходиться на обліку відповідача та отримує пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до Закону України «Про державну службу».

21.08.2015р. позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Листом відповідача за № 395/Ч-8 від 28.08.2015 року позивачу було повідомлено про прийняте рішення про відмову в перерахунку пенсії. Зокрема відмова обґрунтована тим, що в довідці, яка була подана позивачем не зазначено в якій сумі враховано до інших виплат індексацію грошових доходів, матеріальну допомогу на оздоровлення до відпустки та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань. Крім того, дана довідка була видана за 24 календарних місяців, що суперечить на даний час чинному законодавству. Ця відмова спонукала позивача звернутися до суду з вищевказаними вимогами.

24.09.15р. позивач подала заяву про уточнення та доповнення до адміністративного позову, в якій вказала, що вона повторно звернулась до відповідача з заявою від 14.09.2015 року про перерахунок пенсії надавши довідку із зазначенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації грошових доходів, в сього в розмірі 8539,64грн. (а.с. 27-28). Однак, листом №427/Ч-8 від 23.09.2015 року позивачу знову було повідомлено про відмову у перерахунку пенсії. Тому, позивач просить визнати таку відмову неправомірною, оскільки вважає, що має право на перерахунок пенсії за законодавством, яке було чинне на час призначення пенсії з урахуванням усіх сум заробітку, з яких було сплачено внесок на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити згідно заяви про уточнення позову.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позову з підстав викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов та запереченнях на уточнення та доповнення до адміністративного позову, при цьому пояснив, що згідно чинного законодавства позивач не має права на включення вказаних нею сум до загальної суми заробітку для перерахунку пенсії; перерахунок має здійснюватися в загальному порядку, оскільки норми закону, які встановлювали особливість нарахування пенсії державним службовцям втратили чинність; право на перерахунок пенсії у позивачки могло б виникнути лише з 01.09.2015 року, оскільки заяву про перерахунок пенсії та нову довідку подано до фонду 14.09.2015 року (а.с. 23-26, 36-38).

Оскільки після оголошення перерви сторони в судове засідання не з'явились, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази у справі, оглянувши матеріали пенсійної справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 88% від суми заробітної плати на яку нарахований внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .

Для призначення пенсії позивачем було надано довідку від 27.08.2010р. в якій були відсутні конкретні відомості про суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації (а.с. 40).

14.09.2015 року ОСОБА_1Ю повторно звернулася до Управлінні Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області з заявою про здійснення перерахунку пенсії до якої додала довідку про складові заробітної плати від 14.09.2015р. (а.с. 30-32).

Відповідно до довідки за №Б1-10/42 від 14.09.2015 року, виданої Виконавчим комітетом Житомирської міської ради, до складу її заробітної плати також було включено «інші виплати», з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період - з травня 2008 року по квітень 2010 року, а саме: індексація грошових доходів 2380,22 грн., матеріальна допомога на оздоровлення до відпустки 3171,36 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань 2988,06 грн. (а.с.30-32).

Листом від 23.09.2015 року за № 427/Ч-8 відповідач повідомив позивача про прийняте рішення про відмову в перерахунку пенсії в розмірі 88 % від заробітної плати (а.с.33-35).

Згідно ст.37 Закону України Про державну службу (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України Про оплату праці заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 зазначеного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України Про державну службу встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

З положень ст. 2, ст. 4. ст. 5 Закону України Про індексацію грошових доходів населення індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата. Підстави для індексації наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється у розмірі 101 відсотка. Індексація проводиться за основним місцем роботи.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця, при цьому оплата підлягає індексації.

Відповідно до ч.1 ст.66 Про пенсійне забезпечення до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст.41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати. Такий висновок відповідає правовій позиції зазначеній у постанові Верховного суду України від 20.02.2012р. у справі №21-430а11.

Таким чином, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права, оскільки ним перевагу було надано нормам, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме ст.41 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.1 ст. 45 ЗУ "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії здійснюється з 1-го числа місяця, якщо заява з усіма необхідними документами надана до 15-го числа цього місяця й з 1-го числа наступного місяця, якщо заява подана після 15-го числа. Оскільки позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії до Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області 14.09.2015 року, перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01.09.2015 року. Отже, прохання позивача щодо перерахунку пенсії за весь період її призначення є не ґрунтованими, оскільки уточнюючу довідку із зазначенням «інших виплат» було подано разом з заявою 14.09.2015 року.

Заперечення відповідача, щодо неможливості перерахунку пенсії у зв'язку з втратою чинності норм Закону України «Про державну службу» судом до уваги не береться, оскільки право на пенсію виникло та призначення пенсії відбулося під час дії старої редакції Закону.

Згідно ст. 94 КАС України, судові витрати позивача зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України.

На підставі наведеного, керуючись вимогами Закону України «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення, ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про оплату праці» , ст.ст. 94, 159-163 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови у перерахунку пенсії із врахуванням сукупного доходу суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався страховий внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобовязати відповідача - Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням всіх складових (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів громадян, на які нараховувався та сплачувався страховий внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірі 88% від заробітної плати, на підставі довідки про складові заробітної плати за №Б1-10/42 від 14.09.2015 року, виданої Виконавчим комітетом Житомирської міської ради, починаючи з 01.09.2015 року.

В решті вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати у розмірі 73,08 грн.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подання апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О. Й. Адамович