УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2015 р.Справа № 820/5758/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Кононенко З.О.
Суддів: Калитки О. М. , Бондара В.О.
за участю секретаря судового засідання Вовченко І.В
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.07.2015р. по справі № 820/5758/15
за позовом ОСОБА_1
до Харківської обласної державної адміністрації
про скасування розпорядження,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, Харківської обласної державної адміністрації про скасування розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації Райніна І.Л. від 18.05.15 №214 "Про скасування розпоряджень голови Сахновщинської районної державної адміністрації" в частині скасування розпорядження голови Сахновщинської РДА від 01.11.2012 №346 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для надання в оренду ОСОБА_1 із земель державного резервного фонду категорії сільськогосподарського призначення на території Сахновщинської селищної ради, Дар-Надеждинської та Тавежнянської сільських рад для ведення фермерського господарства, категорії - землі сільськогосподарського призначення", яке діяло майже три роки і не було скасоване у вказані у регламенті строки та про зупинення прийняття будь-яких рішень чи наказів щодо земельних ділянок, зазначених у розпорядженні до остаточного вирішення питання в суді.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.07.2015 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Позивач, не погодившись із постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 01.11.2012 року розпорядженням голови районної Державної адміністрації №346 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства громадянину ОСОБА_1 із земель державного резервного фонду: на території Сахновщинської селищної ради площею 50,00 га ріллі, на території Дар-Надеждинської сільської ради - 19,00 га ріллі, на території Тавежнянської сільської ради - 47,00 га ріллі, категорії - землі сільськогосподарського призначення(а.с.16).
Відповідно до п. 2 розпорядження замовити виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для надання в оренду землевпорядній організації, яка має відповідні ліцензії необхідно в місячний термін.
На виконання умов розпорядження між приватним підприємством "Вектор-Агро" (в якості виконавця) та ОСОБА_1 (в якості замовника) 05.11.2012 року укладено договір №215, за умовами якого замовник за письмовою заявою доручає, а виконавець приймає на себе обов'язки виконати комплекс робіт з землеустрою на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що посвідчує її право на неї яка розташована на території Сахновщинської селищної ради, Дар-Надеждинської та Тавежнянської сільських рад Сахновщинського району Харківської області(а.с.10-11).
У п.2.1 договору №215 вказано, що термін надання послуг складає 180 календарних днів з моменту підписання цього договору та надходження коштів за їх надання на розрахунковий рахунок виконавця.
В матеріалах справи наявна довідка (без дати та вих. №) за підписом в.о. директора приватного підприємства "Вектор-Агро", в якій зазначено, що за договором №215 ОСОБА_1 було замовлено проект землеустрою, розрахунок надання послуг здійснений у сумі 8500 грн., проте на даний час робота знаходиться на доопрацюванні(а.с.17).
Начальником управління агропромислового розвитку Сахновщинської адміністрації на адресу голови робочої групи Кравця В.І., направлено інформацію щодо використання земель згідно раніше наданих розпоряджень голови районної державної адміністрації, в якій вказано, що управлінням агропромислового розвитку Сахновщинської адміністрації було надано запити до відповідних сільських рад з проханням надати інформацію щодо господарської діяльності ОСОБА_1, та інших суб'єктів на земельних ділянках, так як данні громадяни не звітують до управління(а.с.115).
Головою Сахновщинської сільської ради була надана відповідь, відповідно до якої повідомив, що на земельній ділянці розміром 50 га. гр. ОСОБА_1 протягом останніх 5 років вирощувався соняшник(а.с.111 зворотній бік).
Сахновщинською районною державною адміністрацією 12.03.2015 року проведено засідання районної робочої групи з питань раціонального та ефективного використання земель, запобігання порушенням земельного законодавства та з роз'яснювальної роботи щодо земельної реформи, за результатами якого складено протокол №1(а.с.116).
Як вбачається із протоколу члени районної робочої групи вирішили, прийняти до уваги інформацію управління агропромислового розвитку Сахновщинської адміністрації ОСОБА_4 та в.о. начальника Головного управління Держземагенства у Харківській області Оберемка Є.А. та рекомендувати голові Сахновщинської районної державної адміністрації звернутись до обласної Державної адміністрації відносно скасування даних розпоряджень.
Листом від 23.03.2015 року №01-24/544 голова районної державної адміністрації повідомив голову Харківської обласної державної адміністрації, що станом на 19 січня 2015 року ОСОБА_1 включно договір оренди земельної ділянки не укладав та просив на підставі ст. 43 Закону України "Про місцеві районні державні адміністрації" скасувати розпорядження(а.с.111).
Крім того, директором юридичного департаменту Дудник Д.В., надіслано лист-запит від 15.04.2015 року №03-57/616 для в.о. начальника Головного управління Держземагентства у Харківській області Оберемку Є.А., в якому вказано, що за дорученням голови обласної державної адміністрації, в рамках наданих повноважень, розглядається лист голови Сахновщинської райдержадміністрації стосовно скасування розпоряджень голови Сахновщинської районної державної адміністрації №346 та №352 від 01.11.2012 року та №361 від 12.11.2012 року, тому необхідно повідомити чи надходили на розгляд до Головного управління Держземагентства у Харківської області проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, які були розроблені на підставі зазначених розпоряджень голови Сахновщинської районної державної адміністрації (у разі надходження зазначити результати розгляду)(а.с.107).
Відповідно до вищевказаного листа від 15.04.2015 року №03-57/616 адресатом надано відповідь від 20.04.2015 року №11-20-14-9349/0/9/15 в якій не зазначено інформації щодо ОСОБА_1
На підставі вищевказаних листів юридичним департаментом обласної Державної адміністрації проведена перевірка за результатами якої складено правовий висновок, в якому вказано, що розпорядження голови Сахновщинської районної державної адміністрації від 01.11.2012 року №346 включно є неекономним і неефективним та запропоновано скасувати розпорядження голови Сахновщинської районної державної адміністрації від 01.11.2012 року №346 включно(а.с.103-104).
Головою Харківської обласної Державної адміністрації Райніним І.Л. видано розпорядження №214 "Про скасування розпоряджень голови Сахновщинської районної Державної адміністрації", відповідно до якого скасовано розпорядження голови Сахновщинської районної Державної адміністрації від 01.11.2012 року №346 "Про надання дозволу розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для надання в оренду ОСОБА_1 із земель державного резервного фонду категорії сільськогосподарського призначення на території Сахновщинської селищної ради, Дар-Надеждинської та Тавежнянської сільських рад для ведення фермерського господарства - землі сільськогосподарського призначення"(а.с.14-15).
Відмовляючи у задоволені адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного розпорядження не порушено жодної норми законодавства.
Колегія суддів погоджується з вищезазначеним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно з ст. .2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Статтями 10, 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних, міських та районних рад у галузі земельних відносин.
Частиною 2, 3 ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до п. 7 частини 1 статті 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань, крім іншого, використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Згідно з ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" обласні державні адміністрації в межах своїх повноважень спрямовують діяльність районних державних адміністрацій та здійснюють контроль за їх діяльністю.
Голови районних державних адміністрацій регулярно інформують про свою діяльність голів обласних державних адміністрацій, щорічно та на вимогу звітують перед ними.
Голови обласних державних адміністрацій мають право скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України та законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України, голів обласних державних адміністрацій, а також міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.
Як вбачається з абзацу 3 ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачем використовувалась земельна ділянка без правовстановлюючих на те документів в порушення вимог Земельного кодексу України, відповідно оренда плата за користування земельними ділянками не сплачувалась, внаслідок бюджет не доотримав 197200 грн,
На підставі викладеного, колегія суддів д погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що розпорядження голови Харківської облдержадміністрації від 18.05.15 № 214 в частині, що оскаржується позивачем, прийнято ним у межах повноважень на підставі та у спосіб передбачений Законом.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16.04.09, оскільки зазначене рішення надає тлумачення інших норм чинного законодаства.
Також колегія вважає помилковими доводи апелянта щодо протиправності розпорядження, що оскаржується, з посиланням на Регламент Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням № 263 від 06.06.14, оскільки Регламент регламентує порядок підготовки розпоряджень голови облдержадміністрації апаратом облдержадміністрації, а не порядок його прийняття.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.07.2015р. по справі № 820/5758/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Кононенко З.О.Судді(підпис) (підпис) Калитка О.М. Бондар В.О. Повний текст ухвали виготовлений 19.10.2015 р.