Ухвала суду № 52622975, 21.10.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2015
Номер справи
815/6169/15
Номер документу
52622975
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2015 р. Справа № 815/6169/15

Категорія: 1.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Осіпова Ю.В.,

суддів - Золотнікова О.С., Скрипченка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 до кандидата на посаду міського голови ОСОБА_2, Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега Боард» та 3-ї особи Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання дій протиправними, зобов'язати вчинити певні дії та утриматися від вчинення певних дій, -

В С Т А Н О В И В:

16.10.2015 року кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до кандидата на посаду міського голови ОСОБА_2, ТОВ «Мега Боард» та 3-ї особи Одеської міської виборчої комісії Одеської області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 з розміщення друкованого передвиборчого агітаційного матеріалу, розташованого на будівлі Державного архіву Одеської області за адресою: АДРЕСА_1;

- зобов'язати кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 утриматися від дій із розміщення передвиборчої агітації з порушенням вимог Закону України «Про місцеві вибори»;

- зобов'язати ТОВ «Мега-Боард» усунути порушення виборчого законодавства шляхом демонтажу друкованого передвиборчого агітаційного матеріалу кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 зі стіни Державного архіву Одеської області, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 під час розміщення друкованої агітаційної продукції на стіні будівлі, за адресою: АДРЕСА_1, було порушено виборче законодавство України, а саме: на зазначеній друкованій агітаційній продукції відсутня передбачена Законом України «Про місцеві вибори» інформація щодо замовника, установи, що здійснила друк, її тираж та інформація про осіб, відповідальних за її випуск.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2015 року у задоволені адміністративного позову кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 відмовлено у повному обсязі.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду 1-ї інстанції, представник кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 - ОСОБА_3 19.10.2015р. подала апеляційну скаргу, в якій зазначила, що судом, при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми матеріального і процесуального права та просила скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17.10.2015 року і прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.

Згідно приписів п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю та/або неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, сповіщених належним чином про дату, час і місце судового розгляду.

Заслухавши суддю - доповідача, та перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

Постановою Центральної виборчої комісії від 29.08.2015 року №209 було оголошено з 05 вересня 2015 року початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, призначених згідно із п.1 Постанови Верховної Ради України від 17.07.2015 року №645-VІІІ «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році».

Постановою Одеської міської виборчої комісії Одеської області №57 від 29.09.2015 року позивача ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом на посаду Одеського міського голови.

Відповідач ОСОБА_2 у вересні 2015 року відповідною постановою Одеської міської виборчої комісії Одеської області теж був зареєстрований кандидатом на посаду Одеського міського голови, а постановою №27 Одеської МВК Одеської області від 25.09.2015 року, його довіреними особами було зареєстровано ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6

16.10.2015 року позивач, проїжджаючи повз будівлі Державного архіву Одеської області, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, побачив на стіні цієї будівлі рекламний борд з наявною агітаційною продукцією кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 «БЕЗ ПАРТИЙ! БЕЗ ОЛИГАРХОВ! БЕЗ КРИМИНАЛА!», яка не містила відомостей про замовника та установу, що здійснила її друк, тираж, та інформації про осіб, відповідальних за випуск.

Про цей факт виявлення порушення Закону України «Про місцеві вибори» позивач, разом із 2 виборцями, склав відповідний акт від 16.10.2015р. та здійснив фото-фіксацію цього рекламного борду.

Вважаючи такі дії кандидата на посаду міського голови ОСОБА_2 щодо розповсюдження вказаних агітаційних матеріалів з порушенням вимог ст.56 Закону України «Про місцеві вибори» протиправними, позивач звернувся до окружного суду із даним позовом.

Вирішуючи справу по суті та відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості та недоведеності позовних вимог.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, погоджується з вказаними висновками суду 1-ї інстанції і вважає їх обґрунтованими, з огляду на наступне.

Як слідує зі змісту приписів п.6 ч.16 ст.61, п.6 ч.11 ст.63, п.8 ч.7 ст.65, п.8 ч.9 ст.66 Закону України «Про місцеві вибори», довірена особа кандидата, уповноважена особа місцевої організації партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані у багатомандатному виборчому окрузі, офіційний спостерігач від місцевої організації партії, кандидата та від громадської організації мають право складати акт про виявлення порушення Закону, що підписується ними та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, місця проживання та адреси житла, та подавати його до відповідної виборчої комісії чи до суду.

У відповідності до положень ч.1 ст.54 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. №595-VIII, «передвиборна агітація» - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів. Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах. Громадяни України мають право здійснювати передвиборну агітацію, вільно і всебічно обговорювати політичні, ділові, особисті якості та передвиборні програми кандидатів, місцевих організацій партій.

Згідно із ч.ч.4,5 ст.54 Закону України «Про місцеві вибори», передвиборна агітація здійснюється в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції та законам України і може проводитися, зокрема, у формі розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами.

Порядок же виготовлення і розміщення таких друкованих агітаційних матеріалів безпосередньо визначений ст.56 зазначеного Закону №595-УІІІ, згідно зі змісту приписів якої, місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатних виборчих округах, кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за рахунок і в межах коштів власних виборчих фондів можуть виготовляти плакати, листівки, буклети, інші друковані агітаційні матеріали. До друкованих агітаційних матеріалів належать плакати, стенди, листівки, постери, інша друкована продукція з написами, що стосуються передвиборної агітації, а також матеріали, що розміщуються на носіях зовнішньої реклами.

Але при цьому, ч.2 ст.56 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що друкований агітаційний матеріал повинен містити відомості про замовника та установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів без зазначених відомостей забороняється.

Крім того, як вбачається з вимог ч.3 цієї ж статті 56, місцеві організації партій, кандидати на посаду міського голови зобов'язані подати по одному примірнику кожного друкованого агітаційного матеріалу, виготовленого за рахунок власних виборчих фондів, а також з використанням обладнання, що їм належить, не пізніш як через 2 (два) дні після його виготовлення до відповідної територіальної виборчої комісії.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що необхідною умовою для задоволення даного позову та визнання протиправними дій відповідача, які полягають у виготовленні та розповсюдженні агітаційних матеріалів з порушенням законодавства про вибори, є наявність достатніх доказів про не направлення відповідачем відповідного примірника цієї агітаційної продукції до Одеської міської виборчої комісії Одеської області, виготовлення цієї продукції не за рахунок виборчого фонду кандидата та з встановленими законодавством України порушеннями.

Так, як видно з матеріалів справи, позивач надав до суду 1-ї інстанції підписаний ним і 2 виборцями акт від 16.10.2015р. про встановлення порушення та фото-фіксацію рекламного борду з агітаційною продукцією кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 «БЕЗ ПАРТИЙ! БЕЗ ОЛИГАРХОВ! БЕЗ КРИМИНАЛА!», в якій, на думку позивача, не зазначено всіх необхідних відомостей про замовника та установу, що здійснила друк, її тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.

Представником же відповідача - кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2, в свою чергу, було надано до окружного суду докладні письмові заперечення на позов та усі документи, пов'язані із виготовленням і розміщенням цієї агітаційної продукції - рекламного борду «БЕЗ ПАРТИЙ! БЕЗ ОЛИГАРХОВ! БЕЗ КРИМИНАЛА!», який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 а саме: видану ОСОБА_2 на ім'я ОСОБА_4 довіреність на розпорядження виборчим фондом, договір №19-0210-15 від 02.10.2015 року з додатком №1, укладений між ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_10 на розміщення рекламних площин з агітаційними матеріалами замовника, в тому числі, і спірного банеру по АДРЕСА_1, розміром 5 х 18 в період з 05.10.2015 року по 23.10.2015 року з доказами оплати наданих послуг.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, представниками відповідача до суду були надані і докази направлення до Одеської міської виборчої комісії примірника цього друкованого агітаційного матеріалу, зокрема, макету передвиборчого слогану із зазначенням розмірів 5х18 у масштабі 1:12, розміщеного по АДРЕСА_1, що підтверджується відповідним супроводжувальним листом від 09.10.2015р., на якому мається штамп Одеської МВК з вх. №9-405/1-6 від 09.10.2015 року.

До того ж, при цьому ще необхідно звернути увагу й на те, що зі змісту письмових заперечень довіреної особи кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 - ОСОБА_6 та наявної у справі фотографії цього банеру видно, що додана до адміністративного позову фото-фіксація друкованого передвиборчого агітаційного матеріалу, розташованого на будівлі Державного архіву Одеської області за адресою: АДРЕСА_1, фактично не в повній мірі відповідає дійсному змісту цього агітаційного матеріалу, оскільки дана агітаційна продукція кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 «БЕЗ ПАРТИЙ! БЕЗ ОЛИГАРХОВ! БЕЗ КРИМИНАЛА!» насправді містить усі необхідні реквізити, передбачені ст.56 Закону України «Про місцеві вибори».

Отже, за вказаних обставин, судова колегія, дослідивши надані сторонами докази в їх сукупності, вважає обґрунтованим висновок суду 1-ї інстанції про відсутність факту порушення кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 будь-яких вимог Закону №595-УІІІ щодо ведення передвиборної агітації та розміщення друкованих агітаційних матеріалів.

Також, одночасно ще слід зазначити, що відповідно до приписів ст.ст.11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються лише на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційного суду, діючи виключно в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.200 КАС України, залишає цю апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову окружного суду - без змін.

Керуючись ст.ст.172-177,195,197,198,200,205,206,254 КАС України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2015 року - без змін.

Стягнути з кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1607 грн. 76 коп. на рахунок №31212206781008, отримувач коштів: УК у м.Одесі/Приморський р-н/22030001, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ суду 34380461.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий: Ю.В. Осіпов

Судді: О.С. Золотніков

В.О. Скрипченко