КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/7516/15 Головуючий у 1-й інстанції: Скочок Т.О.
Суддя-доповідач: Гром Л.М.
У Х В А Л А
Іменем України
21 жовтня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді - Гром Л.М.;
суддів - Бєлової Л.В.,
Міщука М.С.,
при секретарі судового засідання: Мотилю В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 липня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Євроформат» до Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправними та скасування рішень,
в с т а н о в и в:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 липня 2014 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Євроформат» задоволено повністю, визнано протиправною та скасовано вимогу Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві про сплату боргу (недоїмки) від 14.01.2015 року №Ю-0004071706; визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві №0004081706 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 22.01.2015 року.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з`явились у судове засідання, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку з питань дотримання ТОВ «Завод Євроформат» норм чинного трудового та податкового законодавства України в частині оформлення трудових відносин та з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2014 року по 30.09.2014 року, за результатами якої складено акт №1397 від 19.12.2014 року (надалі - акт перевірки).
В ході проведеної перевірки відповідач дійшов висновку про наступні порушення ТОВ «Завод Євроформат»:
- п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VІ зі змінами та доповненнями, в результаті чого донараховано єдиного соціального внеску на загальну суму 163 394,88 грн.
- пп. 4 п. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VІ.
Не погоджуючись з висновками, викладеними в акті перевірки, позивач подав до ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві заперечення на вказаний акт, за результатами розгляду яких відповідач листом від 12.01.2015 року №179/10/26-54-17-06-26 повідомив про залишення висновків останнього без змін.
На підставі викладеного вище, ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві виставлено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.01.2015 року №Ю-0004071706, якою від ТОВ «Завод Євроформат» вимагається сплатити суми недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 163 394,88 грн., а також прийнято рішення №0004081706 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 22.01.2015 року, яким за наслідками донарахування єдиного внеску у розмірі 163 394,88 грн. накладено на ТОВ «Завод Євроформат» штрафні санкції у розмірі 40 848,72 грн.
Вважаючи вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.01.2015 року №Ю-0004071706 та рішення №0004081706 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 22.01.2015 року протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з наступних мотивів, з чим погоджується колегія суддів.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
При цьому, платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок та подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю (п.п. 1 та 4 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI).
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 11 ст. 9 Закону №2464-VI).
Згідно ч. 4 ст. 25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів (абз. 4 ч. 14 ст. 25 Закону №2464-VI).
Крім того, згідно п. 4.9 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України № 455 від 09.09.2013 року і набрала чинності 01.10.2013 року та втратила чинність 29.05.2015 року (далі - Інструкція №455), обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного соціального внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.
Згідно п. 6.3 Інструкції №455, органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках: якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів у повідомленнях-розрахунках, де визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті; якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску або актом про суми розбіжностей щодо сум доходу (прибутку), заявлених у звітності до органу доходів і зборів та задекларованих у річній податковій декларації фізичними особами - підприємцями чи особами, які забезпечують себе роботою самостійно, або повідомленням-розрахунком на всю суму донарахованого єдиного внеску.
Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи) (п. 6.4 Інструкції №455).
В свою чергу, приписами п. 2.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року №454 (надалі - Порядок №454), який діяв станом на момент виникнення спірних правовідносин, звіт до органів доходів і зборів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік в органах доходів і зборів в один із таких способів: засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством; на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації; на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п'яти.
Звіт, надісланий поштою, не вважається поданим.
У силу п. 3.1 Порядку №454, страхувальники, крім зазначених у пунктах 3.5, 3.6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в пункті 3.2 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у частині подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів доходів і зборів звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, підставою для прийняття відповідачем оскаржуваних рішень слугував факт виявлення контролюючим органом того, що у липні 2014 року за даними платника кількість працівників складала "0", суми заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок, за даними звіту складає "0,00", а за даними перевірки - "113" та "405 578,31" відповідно, з огляду на що, встановлено заниження ТОВ "Завод Євроформат" суми єдиного внеску в розмірі 38,57%, 8,41%; договору ЦПХ - 34,7%, в т.ч. дні тимчасової непрацездатності - 33,2% за період липень 2014 року на суму 148 921,51 грн., а також заниження сум єдиного внеску в розмірі 3,6% за період липень 2014 року на суму 14 473,37 грн.
Крім того, у ході перевірки виявлено несвоєчасне подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходи, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за липень 2014 року, а саме: термін подачі звітності - 20.08.2014 року, звіт поданий 15.12.2014 року.
Разом з тим, встановлено, що ТОВ "Завод Євроформат" засобами електронного зв'язку 15.12.2014 року подано до контролюючого органу звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за липень 2014 року, що не заперечувалося сторонами по справі.
У відповідності до вказаного вище звіту за липень 2014 року, ТОВ "Завод Євроформат" визначено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті, всього у розмірі 163 392,26 грн.
При цьому, позивачем, у відповідності до наявної у матеріалах справи виписки з банківського рахунку позивача (з відмітками банку), окремими платежами 21.07.2014 року та 06.08.2014 року сплачено єдиний внесок із зазначенням у призначенні платежу "за липень 2014 року" у розмірі 163 226,69 грн., що також підтверджується наявною у матеріалах справи копією картки платника єдиного внеску, наданої відповідачем на вимогу суду,
Також, встановлено, що згідно картки платника єдиного внеску, наявної у матеріалах справи, за ТОВ "Завод Євроформат" не обліковувалося заборгованості станом на 21.07.2014 року та 06.08.2014 року, тобто на дні сплати останнім єдиного внеску за липень 2014 року, відтак, дані платежі не могли бути використані відповідачем для погашення недоїмки, яка виникла за попередні періоди.
Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що ТОВ "Завод Євроформат" фактично сплачено єдиний внесок за липень 2014 року у розмірі 163 226,69 грн., а тому висновки відповідача, викладені в акті перевірки щодо несплати останнім єдиного внеску за вказаний період у повному обсязі, не відповідають обставинам справи.
Крім того, відповідачем безпідставно не враховано відомості, задекларованіТОВ "Завод Євроформат" у звіті за липень 2014 року, поданого 15.12.2014 року, з посиланням на п. 50.2 ст. 50 Податкового кодексу України, з огляду на наступне.
Так, п. 50.2 ст. 50 Податкового кодексу України визначено, що платник податків під час проведення документальних планових та позапланових перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом.
При цьому, згідно ч. 4 ст. 8 Закону №2464-VI, порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Отже, забороняється під час проведення документальних планових та позапланових перевірок подання уточнюючих розрахунків до поданих раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом.
Разом з тим, позивачем 15.12.2014 року (під час проведення перевірки, яка розпочата 08.12.2014 року) подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за липень 2014 року, а не уточнення (зміни) до останнього.
Крім того, суд звертає увагу, що положеннями ч. 1 ст. 26 Закону №2464-VI окремо передбачена відповідальність посадових осіб платників єдиного внеску за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску, яка є належною мірою відповідальності за несвоєчасну подачу ТОВ "Завод Євроформат" звіту за липень 2014 року.
Таким чином, враховуючи факт сплати позивачем єдиного внеску за липень 2014 року у розмірі 163 226,69 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи копією картки платника єдиного внеску, а також враховуючи прийняття контролюючим органом звіту ТОВ "Завод Євроформат" про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за липень 2014 року, поданого 15.12.2014 року, що підтверджується змістом акту перевірки, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необґрунтованість тверджень відповідача щодо донарахування ТОВ "Завод Євроформат" єдиного соціального внеску на загальну суму 163 394,88 грн.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржувані вимога про сплату боргу (недоїмки) від 14.01.2015 року №Ю-0004071706 та рішення №0004081706 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 22.01.2015 року є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
В свою чергу, доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства, а отже, не підлягають задоволенню.
Отже, судова колегія визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, враховуючи відповідні правові норми та встановлені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про застосування статті 200 КАС України.
Керуючись статтями 195, 196, 200, 205, 206 КАС України, суд,
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 липня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий:
Судді:
Ухвала складена у повному обсязі 21.10.2015р.
Головуючий суддя Гром Л.М.
Судді: Бєлова Л.В.
Міщук М.С.