Постанова № 52622408, 15.10.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2015
Номер справи
808/7739/14
Номер документу
52622408
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

15 жовтня 2015 року

справа № 808/7739/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.

суддів: Лукманової О.М. Прокопчук Т.С.

за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03.02.2015 р. по справі за адміністративним позовом Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області до Державної фінансової інспекції в Запорізькій області про визнання нечинним та скасування рішення суб’єкта владних повноважень

ВСТАНОВИВ:

07.11.2014 р. Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Запорізькій області про визнання нечинним та скасування рішення суб’єкта владних повноважень, де просили визнати нечинною та скасувати вимогу Державної фінансової інспекції в Запорізькій області № 08-08-14-14/7783 від 22.10.2014 р.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 03.02.2015 р. адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправною та скасовано вимогу Державної фінансової інспекції в Запорізькій області від 22.10.2014 р. № 08-08-14-14/7783.

Не погодившись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, де просив скасувати постанову суду від 03.02.2015 р. та прийняти нову постанову, де відмовити в задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечувала, інші особи, які приймають участь у справі, до суду не з’явилися, про дату слухання справи повідомлені належним чином.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах заявлених вимог, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що за результатом ревізії фінансово - господарської діяльності та казначейського обслуговування коштів державного та місцевого бюджетів Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області за період з 01.01.2012 р. по 01.07.2014 р. Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області складено акт від 19.09.2014 р. № 08-21/118.

Внаслідок складання зазначеного акту Державна фінансова інспекція в Запорізькій області висунула обов’язкові вимоги щодо усунення порушень №08-08-14-14/7783 від 22.10.2014 р.

Згідно з Положенням Держфінінспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).

Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Положенням також встановлено, що у разі якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Держфінінспекція має право звернутися до суду в інтересах держави.

Крім того, статтею 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, зокрема, що «Органу державного фінансового контролю надається право: …7) пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;

…10) звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів;

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та в разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

На підставі наведеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність в органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, що обов'язкова до виконання, лише, в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

У порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.

У справі, що розглядається, Інспекція пред'явила обов’язкові вимоги від 22.10.2014 р. № 08-08-14-14/7783 щодо усунення порушень, виявлених ревізією Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області.

При цьому оскаржувані вимоги Інспекції вказують на виявлені збитки та їхній розмір.

Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.

На підставі вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу відповідача задовольнити, а постанову суду – скасувати та прийняти нову постанову, де відмовити в задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись п.3 ч.1 ст.198, ст.202, 205, 207 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Запорізькій області - задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03.02.2015 р. – скасувати та прийняти нову постанову.

В задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області до Державної фінансової інспекції в Запорізькій області про визнання нечинним та скасування рішення суб’єкта владних повноважень – відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня викладення повного тексту постанови.

Головуючий: Л.А. Божко

Суддя: О.М. Лукманова

Суддя: Т.С. Прокопчук