КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2015 року справа №810/5055/15
Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі:
головуючий - суддя Брагіна О.Є.; суддів Панченко Н.Д.; Балаклицький А.І.;
судді: Панченко Н.Д.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом кандидата в депутати Васильківської міської ради ОСОБА_1
до Васильківської міської виборчої комісії Київської області
про визнання дій протиаправними та скасування постанови,
в с т а н о в и л а:
до Київського окружного адміністративного суду 19.10.2015 о 22 год.15 хв. звернувся кандидат у депутати з виборів депутатів Васильківської міської ради ОСОБА_1 з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Васильківського району Київської області про визнання протиправними дії Васильківської міської виборчої комісії Васильківського району Київської області по заміні виконавця послуг з виготовлення виборчих бюлетенів в строки не передбачені Законом та в спосіб, не передбачений Законом України "Про місцеві вибори" та скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Васильківського району Київської області від 19.10.2015, якою було проведено зміну виконавця послуг по виготовленню бюлетенів для проведення виборів Васильківського міського голови та депутатів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що виборча комісія 19.10.2015 прийняла постанову про заміну виконавця послуг по виготовленню виборчих бюлетенів в порушення строків, визначених п. 1 ч. 1 ст. 75 Закону України "Про місцеві вибори". Також стверджує, що вказана постанова була прийнята у таємний спосіб без повідомлення про скликання комісії пяти членів комісії, чим порушено вимоги ст. 27 Закону України "Про місцеві вибори" та норм Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого постановою ЦВК від 05.09.2015 №228.
Позивач у судове засідання не з'явився. Водночас матеріали справи містять клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача позов не визнав, просив суд у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що 18.10.2015 головою комісії, заступником голови комісії та кандидатом у депутати до Васильківської міської ради Київської області ОСОБА_2 було встановлено факт відсутності у приміщенні Васильківської міської виборчої комісії Київської області виборчої документації, зокрема, виборчих бюлетенів для проведення виборів Васильківського міського голови та депутатів на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року.
Як пояснив відповідач, з метою недопущення порушення виборчого права суб'єктів виборчого процесу, ним терміново було скликано засідання комісії для прийняття рішення з питань забезпечення виготовлення виборчих бюлетенів для голосування.
У судовому засіданні представник третьої особи заперечував щодо задоволення позовних вимог.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, пояснення свідків, дослідивши надані сторонами документи та інші зібрані по справі докази, судом встановлено наступне.
Як вбачається із копії постанови №20 Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 24 вересня 2015 року виконавцем з виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на чергових виборах до Васильківської міської ради та Васильківського міського голови Київської області 25 жовтня 2015 року визначено Дочірнє підприємство "Поліграфічний комбінат "Зоря".
В подальшому, Васильківська міська виборча комісія Київської області на засіданні, яке відбулось 19.10.2015, прийняла постанову №103 "Про внесення змін до постанови Васильківської МВК від 24 вересня 2015р. за №20", якою з метою забезпечення проведення чергових виборів до Васильківської міської ради та Васильківського міського голови Київської області 25 жовтня 2015 року, на реалізацію ст.ст. 25, 73 Закону України "Про місцеві вибори" внесла зміни до п. 1 постанови Васильківської МВК від 24 вересня 2015 року за №20 та визначила виконавцем з виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на чергових виборах до Васильківської міської ради та Васильківського міського голови Київської області 25 жовтня 2015 року - Товариство з обмеженою відповідальністю "Колофон", ЄДРПОУ 32944794. У випадку заключення договору між Васильківською МВК Київської області та ТОВ "Сіріус", вважати його розірваним з моменту прийняття даної постанови.
Даною постановою також доручено голові Васильківської МВК ОСОБА_3 укласти з визначеним виконавцем робіт/послуг відповідний договір.
Судом встановлено, що на засіданні 19.10.2015, за результатами якого було прийнято оскаржувану постанову №103, були присутні 11 членів Васильківської МВК, що підтверджується Додатком №1 до протоколу Васильківської МВК від 19.10.2015.
Як пояснив представник відповідача, вказана постанова була прийнята у звязку з тим, що 18.10.2015 о 21 год. 00 хв. головою комісії ОСОБА_3 та заступником голови комісії ОСОБА_4 було встановлено факт відсутності у виборчому сейфі в приміщенні Васильківської виборчої комісії Київської області виборчої документації, що стосується укладення договору з поліграфією на виготовлення виборчих бюлетенів, на підставі яких будуть обиратись голова та депутати Васильківської міської ради Київської області на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року.
На підтвердження зазначеного, представник відповідача надав суду копію ОСОБА_5 про порушення виборчого законодавства від 18.10.2015, який підписаний головою комісії ОСОБА_3, заступником голови комісії ОСОБА_4 та кандидатом в депутати до Васильківської міської ради ОСОБА_2
На виконання постанови 19.10.2015 №103 між Васильківською міською виборчою комісією Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Колофон" укладено Договір №19/10, відповідно до умов якого ТОВ "Колофон" (Виконавець) з урахуванням положень Закону України "Про місцеві вибори" зобовязується виготовити та поставити бланки, а саме: - Виборчий бюлетень з виборів Васильківського міського голови Київської області в кількості 33629 примірників світло-рожевого кольору;- Виборчий бюлетень з виборів депутатів до Васильківської міської ради Київської області в кількості 33629 примірників світло-жовтого кольору.
Вказаним Договором також визначено, що загальна кількість продукції виготовляється Виконавцем по 21 жовтня 2015 року.
Однак, не погоджуючись із діями відповідача щодо зміни виконавця послуг з виготовлення виборчих бюлетенів, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного: спеціальним законом, який регламентує основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України "Про місцеві вибори".
Відповідно до частини першої статті 20 Закону України "Про місцеві вибори" виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Згідно з частиною третьою статті 19 Закону України "Про місцеві вибори", виборчі комісії зобовязані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України. За змістом пункту 7 частини пятої та пункту 5 частини шостої статті 25 Закону України "Про місцеві вибори" міська виборча комісія затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах депутатів міської ради, виборах міського голови, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх відповідним територіальним, дільничним виборчим комісіям.
Так, пунктом 1 частини першої статті 75 Закону України "Про місцеві вибори" встановлено, що міська (міст республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення, міст Києва та Севастополя) виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах не пізніш як за десять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за девять днів до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Відтак у ході організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2015 року міська виборча комісія (міста обласного значення) зобовязана до 14 жовтня 2015 року забезпечити виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах та отримати виготовлені виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі до 15 жовтня 2015 року.
При цьому, ч. 2 ст. 75 Закону України "Про місцеві вибори" визначено, що підприємства, які виготовляють виборчі бюлетені, визначаються територіальними виборчими комісіями, зазначеними у частині першій цієї статті.
Як встановлено судом, 24.09.2015 Васильківською МВК було визначено виконавця з виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на чергових виборах до Васильківської міської ради та Васильківського міського голови Київської області 25 жовтня 2015 року - Дочірнє підприємство "Поліграфічний комбінат "Зоря".
Проте, будь-яких доказів того, що Васильківська міська виборча комісія Київської області уклала договір на виготовлення виборчих бюлетенів із Дочірнім підприємством "Поліграфічний комбінат "Зоря" позивач суду не надав. Суд не надано також доказів розгляду даного питання на засіданні комісії.
При цьому, суд не приймає до уваги як доказ забезпечення виборчою комісією виготовлення бюлетенів договір від 15.10.2015 №2/15/765, який укладений між ТОВ "Сіріус 758" та Васильківською міською виборчою комісією Київської області, оскільки під час розгляду справи суду не надано будь-яких доказів, що на засіданні Васильківської міської виборчої комісії Київської області було прийнято будь-яке рішення, яким було внесено зміни до постанови Васильківської МВК від 24.09.2015 №20 та визначено виконавцем з виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на чергових виборах до Васильківської міської ради та Васильківського міського голови Київської області 25 жовтня 2015 року - ТОВ "Сіріус 758".
Разом з тим, як було встановлено судом, членами Васильківської МВК 18.10.2015 було встановлено факт відсутності у виборчому сейфі в приміщенні Васильківської виборчої комісії Київської області виборчої документації, що стосується укладення договору з поліграфією на виготовлення виборчих бюлетенів, на підставі яких будуть обиратись голова та депутати Васильківської міської ради Київської області на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року. В той же час, оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керується критеріями, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури та які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень.
Так, за змістом положень частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, а саме без проявлення неупередженості; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
З урахуванням швидкоплинності виборчого процесу, беручи до уваги той факт, що на час проведення засідання комісії членами Васильківської МВК був встановлений факт відсутності укладення будь-яких договорів про виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на чергових виборах до Васильківської міської ради та Васильківського міського голови Київської області 25 жовтня 2015 року, оцінюючі в сукупності всі наявні докази, суд вважає, що оцінка дій чи бездіяльності Васильківської МВК має здійснюватись з урахуванням принципу пропорційності між вчиненими діями та переслідуваною метою, а саме забезпечення належного проведення місцевих виборів до Васильківської міської ради та Васильківського міського голови Київської області.
У звязку з зазначеними обставинами, суд вважає, що з метою проведення місцевих виборів та з метою захисту виборчих прав субєктів виборчого процесу, Васильківська міська виборча комісія Київської області правомірно прийняла рішення та визначила виконавцем з виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на чергових виборах до Васильківської міської ради та Васильківського міського голови Київської області 25 жовтня 2015 року - Товариство з обмеженою відповідальністю "Колофон", оскільки 18.10.2015 був встановлений факт відсутності укладення договорів про виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на чергових виборах до Васильківської міської ради та Васильківського міського голови Київської області 25 жовтня 2015 року.
При цьому, суд звертає увагу на те, що в разі неприйняття Васильківською міською виборчою комісією Київської області оскаржуваної постанови, вказані обставини могли б призвести до неможливості проведення виборів депутатів до Васильківської міської ради та Васильківського міського голови Київської області 25 жовтня 2015 року.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 163, 167, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Стягнути з кандидата у депутати з виборів депутатів Васильківської міської ради ОСОБА_1 до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 00 коп.
Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий - суддя Брагіна О.Є.
Судді: Панченко Н.Д.
ОСОБА_5.