копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2015 р. Справа № 804/7634/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства "Видавництво "Зоря" корпоративне підприємство ДАК "Укрвидавполіграфія" до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
17 червня 2015 року приватне акціонерне товариство «Видавництво «Зоря» корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія» звернулося до суду з позовом до Лівобережної обєднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області від 26.12.2014 року № НОМЕР_1, яким збільшено суму грошового зобов'язання на 2 212, 77 грн. за основним платежем та на 553, 19 грн. за штрафними (фінансовими санкціями).
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Лівобережною ОДПІ була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПрАТ «Видавництво «Зоря» щодо дотримання вимог податкового законодавства України з орендної плати за землю за період з 01.11.2011 року по 01.11.2014 року, якою встановлено заниження орендної плати за земельну ділянку.
26.12.2014 року було прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким було встановлено порушення п. 288.5 ст. 288 ПКУ, у зв'язку з чим збільшено суму грошового зобов'язання на 2 212, 77 грн. за основним платежем та на 553,19 грн. за штрафними (фінансовими санкціями).
Позивач стверджує, що відповідачем зроблений неправомірний висновок про заниження розміру податкового зобов'язання по орендній платі за землю оскільки ПрАТ «Видавництво «Зоря» користується земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Журналістів, 7 на підставі договору оренди, укладеного з Дніпропетровською міською радою.
Зобов'язання за цими договорами виконуються орендарем в повному обсязі, в узгоджені сторонами строки.
У порядку, передбаченому чинним законодавством, відповідно до умов договорів, підприємство здійснювало розрахунки орендної плати за землю та подавало відповідні податкові декларації.
Позивач посилається на п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України, відповідно до якого розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до Закону України «Про плату за землю», який діяв під час укладення договору оренди, відповідно до ст. 19 якого, розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Таким чином, стверджує позивач, визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками в порядку та у спосіб, встановлений нормативними актами України, не може здійснюватися іншим способом, ніж способом внесення змін в договір оренди земельної ділянки.
Згідно із ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами. Відповідно до діючого законодавства та Договору, укладеного між Дніпропетровською міською радою та ПрАТ «Видавництво «Зоря», зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін, а в разі відсутності взаємної згоди сторін щодо зміни умов цього договору, на вимогу заінтересованої сторони, ці питання вирішуються у судовому порядку.
Жоден нормативно-правовий акт не передбачає можливості зміни істотної умови договору, а саме розміру орендної плати, орендодавцем або орендарем в односторонньому порядку, або автоматичної її зміни (в разі законодавчої зміни її граничного розміру).
Крім того, в обґрунтування позивач зазначив, що відповідачем були порушені процесуальні норми чинного законодавства, оскільки наказ про проведення перевірки та повідомлення про проведення перевірки ПрАТ «Видавництво «Зоря» отримало вже після закінчення перевірки.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, адміністративний позов просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог позивача, просив відмовити у їх задоволенні та додатково пояснив, що Лівобережною ОДПІ м. Дніпропетровська здійснено нарахування ПрАТ «Видавництво «Зоря» грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб у трикратному розмірі земельного податку, обрахованого від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (з урахуванням витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.09.2012 року №19130), а саме: за листопад-грудень 2011 року з урахуванням уточнюючого розрахунку у розмірі 184,40 грн. (36880,05 (грошова оцінка) х 1% (ставка земельного податку) х 3); за 2012 рік у розмірі 1106,40 грн. (36880,05 (грошова оцінка х 1% (ставка земельного податку) х 3); за 2013 рік у розмірі 1106,40 грн. (36880,05 (грошова оцінка) х 1% (ставка земельного податку) х 3) за січень-жовтень 2014 року у розмірі 922,00 грн. (36880,05 (грошова оцінка) х 1% (ставка земельного податку) х 3 : 12 місяців х 10 місяців). З огляду на самостійно задекларовані (не задекларовані) платником суми грошових зобов'язань (з урахуванням даних поданих декларацій) розмір заниження орендної плати за землю за: листопад-грудень 2011 року склав 122,89 грн.; за 2012 рік - 737,59 грн.; за 2013 рік - 737,59 грн. за січень-жовтень 2014 року - 614,70 грн.
Приводом для такого перерахунку, стверджує представник відповідача, є те, що відповідно до пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд встановив наступні обставини.
Приватне акціонерне товариство «Видавництво «Зоря» - позивач зареєстровано Дніпропетровським міським управлінням юстиції 12.07.1996 р. за №122412000000002671, код за ЄДРПОУ 05905591.
Лівобережною ОДПІ м. Дніпропетровська проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПрАТ «Видавництво «Зоря» (код ЄДРПОУ 05905591) з питань правильності нарахування орендної плати за земельну ділянку розташовану на території Індустріального району м. Дніпропетровська за період з 01.11.2011 р. по 01.11.2014 р., за результатами якої складено акт від 28.11.2014 р. №4601/15-04/05905591.
Згідно висновків акту документальною невиїзною перевіркою встановлено порушення вимог підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 та пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижена орендна плата за землю за період з 01.11.2011 р. по 01.11.2014 року за земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: вул. Журналістів, 7, на суму 2 212,77 грн.
За результатами розгляду акта перевірки Лівобережною ОДПІ м. Дніпропетровська, з посиланням на норми чинного законодавства, прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.12.2014 року №0019841503 про збільшення грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 2 765,96 грн. (основний платіж - 2 212,77 грн., штрафні (фінансові) санкції - 553,19 грн.).
Як вбачається з матеріалів справи, 06.11.2002 року між Дніпропетровською міською радою та позивачем укладено договір оренди земельної ділянки терміном до 07.08.2017 р. Відповідно до договору позивач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Журналістів, 7, Індустріальний район і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 72186004, 72186005.
Згідно пункту 1.1 розділу 1 договору в оренду передається земельна ділянка площею 0,0049 га.
Відповідно пункту 3.2. розділу 3 договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі земельного податку.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.09.2012 року №19130 грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0049 га складає 36 880,05 грн.
Таким чином, відповідачем здійснено нарахування ПрАТ «Видавництво «Зоря» грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб у трикратному розмірі земельного податку, обрахованого від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (з урахуванням витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.09.2012 року №19130), а саме: за листопад-грудень 2011 року з урахуванням уточнюючого розрахунку у розмірі 184,40 грн. (36 880,05 (грошова оцінка) х 1% (ставка земельного податку) х 3); за 2012 рік у розмірі 1 106,40 грн. (36 880,05 (грошова оцінка х 1% (ставка земельного податку) х 3); за 2013 рік у розмірі 1 106,40 грн. (36 880,05 (грошова оцінка) х 1% (ставка земельного податку) х 3) за січень-жовтень 2014 року у розмірі 922,00 грн. (36 880,05 (грошова оцінка) х 1% (ставка земельного податку) х 3 : 12 місяців х 10 місяців). З огляду на самостійно задекларовані (не задекларовані) платником суми грошових зобов'язань (з урахуванням даних поданих декларацій) розмір заниження орендної плати за землю за листопад-грудень 2011 року склав 122,89 грн.; за 2012 рік - 737,59 грн.; за 2013 рік - 737,59 грн. за січень-жовтень 2014 року - 614,70 грн.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» №161-ХІV від 06.10.1998 р., орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно із статтею 5 Закону №161, орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України, плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим кодексом.
Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 274.1 ст. 274 ПК України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Згідно з п. 286.2 ст. 286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до п. 288.1 ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до п. 288.5. ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року №216/8 "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства", встановлено розмір річної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом, незалежно від мети використання.
Постановою Верховного Суду України від 02.12.2014 року визначено, що у разі, якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Податкового кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Податкового кодексу та висловлено позицію про відсутність потреби погоджувати питання щодо визначення мінімального розміру орендної плати за землю державної та комунальної власності з органами місцевого самоврядування. Тобто, з січня 2011 року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, складає трикратний розмір земельного податку.
Договір оренди землі укладений між позивачем та Дніпропетровською міською радою діє до 07.08.2017 року. До закінчення терміну дії договору оренди землі товариство позивача згідно чинного законодавства є платником орендної плати за землю та не звільняється від обов'язку по нарахуванню та сплаті орендної плати.
Відповідно до пункту 123.1 статті 123 Податкового Кодексу, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову, оскільки оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення прийнято в межах чинного законодавства.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, ст. 4 Закону України "Про судовий збір", враховуючи відмову у задоволенні адміністративного позову, суд також вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету України решту суми судового збору у розмірі 1 664,30 грн.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Стягнути з приватного акціонерного товариства "Видавництво "Зоря" корпоративне підприємство ДАК "Укрвидавполіграфія" на користь Державного бюджету України решту суми судового збору у розмірі 1 664,30 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови складено 23 вересня 2015 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 23 вересня 2015 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_1 ОСОБА_1