ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022, м. Харків, проспект Леніна, б.5, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ УХВАЛА
19 жовтня 2015 року Справа № 20/94б/2011
Розглянувши матеріали за заявою
боржника - ОСОБА_1 комбінату комунальних підприємств,
смт. Марківка
Луганської області
Про банкрутство
Суддя М.Ю. Ковалінас
Без виклику представників сторін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ: банкрутство, клопотання ОСОБА_2 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області від 06.08.2015 №175/8/12-30-10 про заміну сторони у справі №20/94б/2011 про банкрутство боржника ОСОБА_1 комбінату комунальних підприємств, смт. Марківка Луганської області, у звязку з правонаступництвом, в порядку ст.21 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції від 22.12.2011 №4212-VI (далі за текстом Закон №4212).
Розглянувши матеріали справи та додатково надані, суд
в с т а н о в и в :
Ухвалою господарського суду Луганської області від 06.08.2015 затверджено підсумковий (загальний) звіт від 30.07.2015 №02-05/12, фінансовий звіт від 30.07.2015 №02-05/11 ліквідатора банкрута ОСОБА_3 та ліквідаційний баланс банкрута станом на 30.07.2015, банкрута - ОСОБА_1 комбінат комунальних підприємств, ідентифікаційний код 03339590, площа Жовтнева, буд.13, смт. Марківка Луганської області, ліквідовано як юридичну особу, провадження у справі припинено та скасовано мораторій на задоволення вимог кредиторів.
До господарського суду надійшло клопотання ОСОБА_2 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області від 06.08.2015 №175/8/12-30-10 про заміну сторони у справі №20/94б/2011 про банкрутство боржника ОСОБА_1 комбінату комунальних підприємств, смт. Марківка Луганської області, - ОСОБА_2 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, на Старобільску обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Луганській області, у звязку з правонаступництвом на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність деяких актів Кабінету Міністрів України», з посиланням на приписи ст.21 Закону №4212.
Вищезазначене клопотання суд залишає без задоволення, з огляду на наступне.
Провадження у справі №20/94б/2011 про банкрутство боржника ОСОБА_1 комбінату комунальних підприємств, смт. Марківка Луганської області, ідентифікаційний код 03339590, площа Жовтнева, буд.13, смт. Марківка Луганської області, порушено господарським судом Луганської області згідно ухвали від 03.11.2011, за нормами ст.51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції від 30.06.1999 №784- XIV (далі за текстом Закон).
Постановою господарського суду Луганської області від 01.12.2011 боржника - ОСОБА_1 комбінат комунальних підприємств, ідентифікаційний код 03339590, площа Жовтнева, буд.13, смт. Марківка Луганської області, визнано банкрутом в порядку ст. 51 Закону, відкрито ліквідаційною процедуру на строк 12 місяців, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_3, на якого покладено встановлені Законом обовязки та повноваження по проведенню ліквідаційної процедури.
Ліквідаційна процедура у справі проводилась за нормами ст. ст. 22-32, 51 Закону, в частині реалізації майна банкрута також й за нормами Закону №4212.
Згідно реєстру вимог кредиторів у справі №20/94б/2011 про банкрутство боржника ОСОБА_1 комбінату комунальних підприємств, за станом на 30.07.2015, який надано до суду ліквідатором банкрута ОСОБА_3, до складу кредиторів включено ОСОБА_2 ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області, з грошовими вимогами до банкрута в загальному розмірі 305748грн. 38коп., з яких 255410грн. 96коп. 3 черга 50337грн. 42коп. -6 черга.
У п. 52 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 N15 «Про судову практику в справах про банкрутство» зазначено, що законодавством про оподаткування та про загальнообов'язкове державне соціальне страхування не передбачено можливості й підстав заміни органів стягнення обов'язкових платежів та страхових внесків. Тому, з огляду на вимоги ч.2 ст. 19 Конституції України при провадженні у справі про банкрутство не допускається заміна органів державної податкової служби та цільових страхових фондів, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) і страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування та виконують у цьому провадженні функції кредиторів за недоїмками з відповідних платежів, за винятком випадків правонаступництва при реорганізації або ліквідації.
У п. 51 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 N15 «Про судову практику в справах про банкрутство» зазначено, що статтею 512 ЦК України встановлено підстави заміни кредитора у зобов'язанні, в тому числі й грошовому. Законом не передбачено заборони на перехід прав кредиторів за грошовими зобов'язаннями до іншої особи у провадженні у справі про банкрутство.
Тому, арбітражні керуючі мають вносити до реєстру відомості про заміну кредиторів за грошовими зобов'язаннями у разі переходу їх права вимоги відповідно до правил ЦКУ, та господарські суди - зобов'язувати арбітражних керуючих вносити відповідні зміни до реєстру, в разі оскарження необґрунтованої відмови арбітражних керуючих у внесенні відомостей про заміну кредитора, особа, до якої перейшли права кредитора під час провадження у справі про банкрутство, отримує статус учасника провадження відповідно до абз. 22 ст. 1 Закону. Заміна кредитора у зобов'язанні не впливає на права та обов'язки боржника і не потребує його згоди, якщо така згода не передбачена договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.21 Закону №4212 у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншої особи, яка бере участь у справі, здійснює заміну такої сторони на будь-якій стадії провадження у справі її правонаступником.
Таким чином, заявник - ОСОБА_2 обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області, повинен був звернутися до ліквідатора банкрута з відповідним клопотанням про внесення змін до реєстру вимог кредиторів, лише у разі відмови ліквідатора від вчинення відповідних змін суд зобовязав би останнього внести відомості про заміну кредитора до реєстру, у разі якщо б провадження у справі тривало.
Крім того, на даний час припинено провадження у справі №20/94б/2011 про банкрутство ОСОБА_1 комбінату комунальних підприємств, тому у суду відсутні підстави для задоволення клопотання заявника ОСОБА_2 ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області від 06.08.2015 №175/8/12-30-10 про заміну сторони у справі №20/94б/2011.
Суд також звертає увагу заявника на приписи ч.2 ст.21 Закону №4212, згідно яких усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обовязкові для нього так само, як вони були обовязкові для особи, яку правонаступник замінив (ч.2 ст.21 Закону №4212), теж саме зазначено й у ч.2 ст.25 ГПК України.
Тобто, можна вважати, що наслідки ухвали суду від 06.08.2015 у справі №20/94б/2011 розповсюджуються й на ОСОБА_2 ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області, як на фактичного правонаступника кредитора у справі ОСОБА_2 ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області.
А також, виявилося, що в тексті ухвали господарського суду Луганської області від 06.08.2015 у справі №20/94б/2011 при друкуванні припущено описку в п.7 резолютивної частини, а саме зазначено: «кредиторам за реєстром: Біловодській МДПІ Луганської області…», в той час, як мало б бути зазначено - «ОСОБА_2 ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області», враховуючи приписи ст. 89 Господарського процесуального кодексу України, недоліки процесуального документи слід виправити, в п.7 резолютивної частини ухвали господарського суду Луганської області від 06.08.2015 у справі №20/94б/2011, замість «…Біловодській МДПІ Луганської області…», слід вважати: «…Старобільській ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області…».
Керуючись ст. ст. 32, 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст.21 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції від 22.12.2011 №4212-VI, ст. ст. 25, 75, 86-87, 89 ГПК України, суд
у х в а л и в :
1.Клопотання ОСОБА_2 ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області від 06.08.2015 №175/8/12-30-10 про заміну сторони у справі №20/94б/2011 про банкрутство ОСОБА_1 комбінату комунальних підприємств, залишити без задоволення.
2.Виправити описку, припущену в п.7 резолютивної частини ухвали господарського суду Луганської області від 06.08.2015 у справі №20/94б/2011, замість «…Біловодській МДПІ Луганської області…», слід вважати: «…Старобільській ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області…».
3.Дану ухвалу надіслати: арбітражному керуючому ОСОБА_3; кредитору - ОСОБА_2 ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області; заявнику - ОСОБА_2 ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області.
Суддя М.Ю. Ковалінас
Надр.4 прим.
1 - до справи
2 - заявнику - ОСОБА_2 ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області(92700, вул. Харківська, 6, м. Старобільськ);.
3 - ОСОБА_2 ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області (92700, вул. Харківська, 6, м. Старобільськ);
4 - ліквідатору ОСОБА_3 (с. Райгородка Новоайдарського району Луганської області, вул. Совєтська, буд. 7).
Вих. №
3 прим.