Ухвала суду № 52614701, 19.10.2015, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
19.10.2015
Номер справи
908/2219/15-г
Номер документу
52614701
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 10/83/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

19.10.2015 Справа № 908/2219/15-г

Суддя Алейникова Т.Г., розглянувши заяву Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” м. Маріуполь про надання відстрочки виконання судового рішення від 14.05.2015 р. по справі № 908/2219/15-г

за позовом: Публічного акціонерного товариства “ДТЕК ДОНЕЦЬКОБЛЕНЕРГО”, м. Горлівка Донецької області (скорочено ПАТ “ДТЕК Донецькобленерго”);

до відповідача: Комунального підприємства “КОМПАНІЯ “ВОДА ДОНБАСУ”, м. Маріуполь Донецької області (скорочено КП “КОМПАНІЯ “ВОДА ДОНБАСУ”);

про стягнення суми

За участю представників сторін:

від позивача – не з’явився;

від відповідача – не з’явився;

Рішенням господарського суду Запорізької області від 14.05.2015р. по справі № 908/2219/15-г задоволено позовні вимоги Публічного акціонерного товариства “ДТЕК Донецькобленерго” та стягнуто з Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” на користь ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА “ДТЕК Донецькобленерго” борг за активну електроенергію у розмірі 3 059 626 (три мільйони п’ятдесят дев’ять тисяч шістсот двадцять шість) грн. 19 коп., борг за реактивну електроенергію у розмірі 67 069 (шістдесят сім тисяч шістдесят дев’ять) грн. 78 коп., суму 3% річних у розмірі 30 301 (тридцять тисяч триста одна) грн. 94 коп., суму інфляційних у розмірі 289 082 (двісті вісімдесят дев’ять тисяч вісімдесят дві) грн. 24 коп., суму пені у розмірі 270 (двісті сімдесят) грн., та витрати по сплаті судового збору в розмірі 73 080 (сімдесят три тисячі вісімдесят) грн. 00 коп.

26.05.2015р. господарським судом Запорізької області видано наказ про примусове виконання судового рішення від 14.05.2015р. по справі №908/2219/15-г.

На адресу господарського суду Запорізької області 07.10.2015 р. від Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” м. Маріуполь надійшла заява про надання відстрочки виконання судового рішення від 14.05.2015 р. по справі № 908/2219/15-г.

Ухвалою суд прийняв до розгляду та призначив судове засідання на 19.10.2015. р. о/об 10 год. 00 хв.

Представник заявника (відповідача) у судове засідання не з’явився, ніяких клопотань не надав. Представник позивача у судовому засіданні не з’явився, направив письмові заперечення. В своїх запереченнях просить суд відмовити заявнику щодо відстрочення виконання судового рішення.

Розглянувши зазначену заяву суд,

ВСТАНОВИВ:

Мотивуючи заяву, заявник зазначив, що на даний час існують обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, що стягнення вищезазначеної суми заборгованості призведе до дестабілізації роботи підприємства у зв'язку з невиконанням ним зобов'язань перед контрагентами та працівниками підприємства.

Згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях» від 04.11.2014, введеного в дію Указом Президента № 875/2014 від 14.11.2014, на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях припинена діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), припинено обслуговування банками рахунків, у тому числі карткових, відкритих суб'єктам господарювання всіх форм власності та населенню на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях.

В результаті проведення розгортання активних бойових дій загиблі працівники підприємства, неодноразово зупинявся канал Сіверський Донець - Донбас, періодично припиняється подача води промисловим підприємствам; скорочена подача питної води безпосередньо населенню, а також повністю припинена подача питної води населенню та юридичним особам окремих міст, сел, селиш, Донецької області, внаслідок артобстрілів пошкоджені насосні станції, фільтрувальні станції, магістральні водопроводи, трансформаторні підстанції, мережі електропостачання.

Заявник, вказує на те, що орієнтовні збитки підприємства станом на 22.07.2015 становлять понад 223,5 млн. грн. Нестабільна ситуація в Донецькій області, військові зіткнення, реальна погроза життю людей, втрата матеріальних цінностей призвели до нестабільності в роботі відповідача, у зв'язку з чим підприємство не мало можливості виконувати свої договірні зобов'язання по наданню послуг централізованого (питного та технічного) водопостачання та водовідведення. Тобто для відповідача виникли обставини непереборної сили кроком настання яких с 10.06.2014 р., що підтверджується Висновком Донецької торгово-промислової палати від 03.07.2014 р. №2005/12.12-03.

Крім того, Сертифікатом (Висновком) № 1735 від 25.22.2014 про настання обставин непереборної сили від Торгово-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 р. КН «Компанія «Вода Донбасу» при здійсненні господарської діяльності на території /Донецької області та дотриманні законодавчих актів України які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів.

Станом на 01.06.2015 р. заборгованість по заробітній платі з нарахуваннями на підприємстві склала 193 400 280 , 52 грн., в тому числі заборгованість заробітній платі 84 318 637,25 грн., по єдиному соціальному внеску - 82 800 633,73 грн.

Бухгалтерська звітність, заявника, свідчить про наявність у підприємства заборгованості, погашення якої згідно чинному законодавству не може бути поставлена і залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Згідно аналіз звіту про фінансові результати за 2014 рік та 1 півріччя 2015 ( форма № 2) балансу за 2014 рік дозволяє зробити висновок про значне погіршення становища підприємства порівняно з 2013 роком: збитки від господарської діяльності за 2014 рік склали 447,9 мли. гри. ( 378,8 мли. гри. За 2013 рік), а тільки за перше півріччя 2015 — 365,5 млн. грн.; нерозподілені збитки попередніх років за 2014 рік склали 1 548 мли. грн. ( за 2013 — 1096 млн.грн.), поточна кредиторська заборгованість зросла в 1,5 рази та складає 1403,99 млн.грн., порівняно з 2013 роком в 3,7 рази зросла заборгованість по розрахункам з бюджетом, в 5,5 разів — по розрахунках зі страхування, в 4 рази заборгованість по заробітній платі.

Наведені обставини не є наслідком господарської діяльності відповідача, його власного комерційного розрахунку та ризику, а виникли в силу об'єктивних, незалежних від боржника обставин: по - перше внаслідок форс-мажорних обставин, по-друге державним регулюванням встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення.

Щорічно Законами України "Про Державний бюджет" передбачено виділення субвенції на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування. Наявність різниці в тарифах підтверджується протокольними рішеннями територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу № 77 від 08.11.2013, № 88 від 19.06.2015.

Так згідно Договору №375Є/70 від 13.08.2015р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 375, укладеного між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецькій області, Департаментом фінансів Донецької облдержадміністрації, Департаментом житлово-комунального гомгюдарства Донецької облдержадміністрації, Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго", Державним підприємством "Енергоринок", ГОВ "ДТЕК Східенерго" заплановано проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною пунктом 16 статті 14 Закону України "Про Державний бюджет на 2015 рік" відповідно до Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015р. № 375,

Як зазначає заявник, до кінця 2015 року заплановано погашення боргу за електроенергію, в тому числі по даній справі.

Приписами ст. 115 ГПК України встановлено, що рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов’язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України “Про виконавче провадження”.

Згідно із ч. 1 ст. 116 ГПК України виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом.

Відповідно до ст. 121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання

Стаття 121 ГПК України не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час від набрання рішенням законної сили до його фактичного повного виконання.

Відповідно до Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 р. “Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України” у застосуванні приписів статті 121 ГПК господарським судам необхідно мати на увазі таке. Господарський суд на підставі статті 121 ГПК України має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови (далі - рішення), змінити спосіб та порядок їх виконання. Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання, в межах строку пред'явлення наказу до виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом.

Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Наприклад, відстрочка може надаватись за рішенням, у якому господарським судом визначено певний строк звільнення приміщення, повернення майна тощо.

Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази додаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

З огляду на вищевикладене, враховуючи фінансовий стан Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”, м. Маріуполь, а також беручи до уваги письмові заперечення позивача, суд визнає дані обставини об’єктивними, передбаченими ст.121 ГПК України, для надання часткової відстрочки виконання судового рішення.

Виходячи з вищенаведеного, суд заяву про відстрочку виконання судового рішення господарського суду Запорізької області № 908/2219/15-г від 14.05.2015 р. задовольняє частково, відстрочивши виконання судового рішення по справі № 908/2219/15-г до 19.12.2015 р.

Керуючись ст., ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд –

УХВАЛИВ:

Заяву Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”, м. Маріуполь про відстрочку виконання судового рішення № 908/2219/15-г від 14.05.2015 р. задовольнити частково.

Відстрочити виконання судового рішення по справі № 908/2219/15-г до 19.12.2015 р.

Суддя Т.Г. Алейникова