Постанова № 52607442, 19.10.2015, Приморський районний суд м. Маріуполя

Дата ухвалення
19.10.2015
Номер справи
266/2461/15-а
Номер документу
52607442
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 266/2461/15-а

Провадженя№ 2-а/266/65/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2015 року м. Маріуполь

Суддя Приморського районного суду м. Маріуполя Пантелєєв Д.Г., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя про забов`язання вчиненя певних дій,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя (далі - УПФУ) про перерахунок пенсії.

В обґрунтування свої позовних вимог зазначив, що перебуває на обліку в УПФУ з 04.02.2009 року, отримуючи пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-111 - далі Закон №2663) у розмірі 90% середнього заробітку по посаді старшого прокурора відділу прокуратури Донецької області. З 01.04.2015 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя. 28.05.2015 року він надав документи для проведення перерахунку пенсії, однак йому стало відомо, що УПФУ порушив вимоги діючого законодавства при проведенні перерахунку. Він звернувся до відповідача з письмовою заявою, на яку 24.06.2015 року надійшла відповідь про відмову в перерахунку пенсії згідно вимог Закону №2663. Прохає визнати дії УПФУ під час проведення перерахунку пенсії з 28.05.2015 року неправомірними, зобов'язати УПФУ провести перерахунок з 28.5.2015 року відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-111), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України справа розглянута в порядку скороченого провадження.

Відповідач надіслав на адресу суду заперечення проти позову, в яких наполягає на тому, що обчислює пенсію позивача правомірно, згідно вимог Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України "Про прокуратуру" , тому прохає в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі

Суд, дослідивши та оцінивши подані докази, приходить до наступних висновків:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 4.02.2009 року призначено пенсію за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у в редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-111) у розмірі 90% від суми заробітної плати.

Відповідно до довідки Прокуратури Донецької області від 27.5.2015 року за №18-57-281 заробітна плата старшого прокурора відділу станом на травень 2015 року складала 9 727.67 грн.

У травні 2015 року позивач, відповідно до ст. 50-1 Закону України" Про прокуратуру" звернувся до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснення відповідних виплат.

24.6.2015 року УПФУ позивачу відмовлено в проведенні вищевказаного перерахунку.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України Про прокуратуру № 1789-ХП. Редакція зазначеної статі не змінювалась.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-111 ( в редакції, що діяла на час призначення пенсії), прокурори і слідчі за стажем роботи не менше 20років, у тому числі за стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-У1, який набрав чинності з 01.10.2011 року внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 2663-111, та з 01.10.2011 року положення частини 1 статті 50-1 Закону № 2663-111 щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність в зв*язку в внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-У1.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону № 2663-111, положення яких щодо перерахунку пенсії в зв*язку із прийняттям Закону № 3668-У1 змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-У1 зміни до статті 50-1 Закону № Закон №2663 щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина 13, 18 статті 50-1 Закону №2663, які змін у зв*язку із прийняттям Закону № 3668-У1 не зазнали.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов*язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999р № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002р № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених вище рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов*язана з ризиком для життя і здоров*я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

За наведених підстав неправомірними є застосування обмежень розміру пенсії за вислугу років, яких не існувала на час призначення пенсії, оскільки застосування таких обмежень і є звуження соціальних гарантій шляхом внесення змін в законодавство.

Вирішуючи питання про застосування Закону № 3668-У1 в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів, в тому числі і Законом №2663 не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Аналогічна правова позиція щодо правильного застосування норм матеріального права з вказаних спірних питань вже була висловлена Верховним Судом України у постанові колегії судів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України № 21-348а13 від 10.12.2013р та постанові колегії судів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України № 21-445а13 від 17.12.2013р, а також в ухвалах Вищого адміністративного суду України № К/800/11225/13 від 20.06.2013р та № К/800/1393/14 від 03.07.2014р.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся за перерахунком пенсії з 14.07.2015 року, тому позовні вимоги підлягають задоволенню з 14.07.2015 року.

Керуючись ст.ст. 22 ,46 Конституції України, ст.ст. 2, 5, 8-11,71,183-2 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя про перерахунок пенсії -задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя щодо обмеження під час перерахунку пенсії з 28.05.2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполяпровести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 28.05.2015 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-111), виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку згідно довідки №18-57-281 від 27.05.2015 року без обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням фактично виплачених коштів, також провести виплату різниці в пенсії за минулий період, але не більше, як за 12 місяців.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя: Пантелєєв Д. Г.