Справа № 591/6636/15-а
Провадження № 2-а/591/352/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2015 року
Зарічний районний суд м. Суми в складі: головуючого судді Грищенко О.В., секретаря Ханюкової-Липової І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми спр аву за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Суми, в якому просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку раніше призначеної їй пенсії. Позивачу з травня 2013 року призначена пенсія за вислугою років, згідно з ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, у розмірі 80% від місячного заробітку. 20.07.2015 року позивач звільнилася з органів прокуратури у звязку з виходом на пенсію та звернулася до УПФУ в м. Сумах із заявою про проведення перерахунку пенсії, виходячи з 80% розміру заробітної плати та інших виплат за нормами Закону, який діяв на час призначення пенсії, згідно з довідкою прокуратури Сумської області від 05.08.2015 № 18-35зп-15. З відповіді управління Пенсійного фонду України в м. Сумах № 362/М від 13.08.2015 про відмову в перерахунку пенсії вбачається, що згідно з п. 5 розділу Прикінцевих положень 3акону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII з 01.06.2015 норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру», скасовані, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії за вищевказаним законом. Просить визнати неправомірними дії Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови в задоволенні її заяви від 10.08.2015 року про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, виходячи з даних, зазначених у довідці прокуратури Сумської області від 05.08.2015 р. № 18-35зп-15 про складові заробітної плати, в розмірі 80 відсотків, та зобовязати УПФУ в м. Сумах здійснити з 13 серпня 2015 року перерахунок раніше призначеної їй пенсії в розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку, у розмірах, зазначених у вказаній довідці та виплатити недоплачену частину пенсії з вказаної дати.
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, представник відповідача проти задоволення позову заперечував.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, зясувавши всі обставини та перевіривши їх доказами, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Встановлено, що позивач є пенсіонером та з травня 2013 року отримує пенсію за вислугу років. 06.08.2015 року позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії, з урахуванням довідки прокуратури Сумської області від 05.08.2015 р. № 18-35зп-15 про складові заробітної плати, в розмірі 80 відсотків (а.с.26-27). Згідно з відповіддю управління Пенсійного фонду України в м. Суми № 362/М від 13.08.2015 від «Про розгляд заяви», позивачу відмовлено в перерахунку пенсії (а.с.11).
Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, і здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Пунктом 5 розділу Прикінцевих положень 3акону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, на який послався відповідач у своїй відповіді про відмову в задоволенні заяви, передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З наведеного положення закону вбачається, що з 01.06.2015 скасовуються норми щодо призначення пенсій особам відповідно до Закону України «Про прокуратуру», але не скасовуються підстави та умови перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
На час розгляду звернення та на день надання відповіді управлінням Пенсійного фонду України в м. Сумах був чинним Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, статтею 86 якого визначені підстава та порядок перерахунку пенсії, зокрема, пенсії працівникам прокуратури перераховуються з урахуванням таких умов: 4. …Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років; 13. Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Пенсія позивачу призначена у травні 2013 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХII, якою визначено, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Вказаними нормами Закону України «Про прокуратуру», які діяли на час призначення пенсії, передбачено право на перерахунок пенсії.
Згідно з частиною 2 статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 64 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина, зокрема, право на соціальний захист (стаття 46 Конституції України), не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією України.
Частиною 1 статті 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сумах відмовлено позивачеві у перерахунку раніше призначеної пенсії, чим порушено її право на пенсійне забезпечення. Перерахунок пенсії повинен здійснюватися, виходячи з розміру 80% від суми місячної заробітної плати позивача, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, як передбачено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяв на час призначення пенсії, тобто станом на травень 2013 року.
Таким чином, обсяг прав позивача в частині отримання гарантованого законодавством розміру пенсійних виплат не може бути звуженим або зменшеним у звязку із внесенням змін до Закону України «Про прокуратуру», що погіршують становище пенсіонера, зокрема, прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VІІІ, нової редакції Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII та 3акону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII. Стаття 86 нової редакції Закону України «Про прокурату» від 14.10.2014 № 1697-VII звужує зміст та обсяг прав пенсіонера, якому пенсія була призначена раніше, оскільки зменшує розмір пенсії з 80 до 60%. Тому, враховуючи вимоги статей 22, 58 та 64 Конституції України, перерахунок пенсії позивача має проводитись за документами її пенсійної справи та додатково поданою нею довідкою прокуратури Сумської області від 05.08.2015 № 18-35зп-15 про розмір заробітної плати на посаді, що ОСОБА_1 займала на час звільнення та виходу на пенсію, в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати.
Аналогічні висновки наведені колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 17.12.2013 р. та в ухвалі від 22.06.2015 р., де зазначено, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом від 28.12.2014 № 76-VІІІ зміни до статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм перерахунку пенсії за вислугою років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.
Відповідно до частини 2 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльність субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться на момент виникнення права на перерахунок пенсій. Момент виникнення такого права з моменту звернення позивача із заявою про здійснення перерахунку, з наданням позивачем до управління Пенсійного фонду України в м. Суми відповідної довідки.
Таким чином, вимоги позивача суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки встановлено, що у позивача після звільнення з органів прокуратури виникло право на перерахунок пенсії, для реалізації якого вона звернулася до відповідача із заявою та надала відповідну довідку про складові заробітної плати. По своїй суті письмова відповідь УПФУ в м. Сумах від 13.08.2015 року «Про розгляд заяви» є відмовою позивачу в проведенні перерахунку пенсії. Отже, відповідач безпідставно відмовив позивачеві в проведенні перерахунку, порушивши законне право позивача, і ці дії є неправомірними. Тому порушене право підлягає захисту, а позовні вимоги повному задоволенню.
Відповідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного Бюджету України.
У звязку із задоволенням позовних вимог підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача 73 грн. 08 коп.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст. ст. 41 Закону України „Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ ст. 2, 9, 98- 100, 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Пенсійного фонду України в м. Суми щодо відмови в задоволенні заяви ОСОБА_1 від 10.08.2015 року про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, виходячи з зазначених у довідці прокуратури Сумської області від 05.08.2015 р. № 18-35зп-15 про складові заробітної плати, в розмірі 80 відсотків.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Суми здійснити з 13 серпня 2015 року перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку, у розмірах, зазначених в довідці прокуратури Сумської області від 05.08.2015 р. № 18-35зп-15 про складові заробітної плати та виплатити недоплачену частину пенсії з вказаної дати.
Стягнути судові витрати в сумі 73 гривні 08 коп. з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10 днів в порядку, передбаченому ч.2 ст. 186 КАС України, з подачею копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В.Грищенко