МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОСОБА_1
Справа №521/12816/15-а
Пр. № 2а/521/259/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2015 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста ОСОБА_1 у складі:
головуючого - судді Сегеди О.М.,
при секретарі Зубковій Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси про визнання незаконним рішення та зобовязання призначити пільгову пенсію,
встановив:
У серпні 2015р. ОСОБА_2 звернувся до суду з зазначеним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси (далі УПФ України в Малиновському районі м.Одеси), посилаючись на те, що він має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС та є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, відповідно до посвідчення №514421, виданого 16 червня 2006 року, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Позивач зазначав, що 15 квітня 2015 року він звернувся до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак відповідач своїм рішенням від 14 липня 2015 року №92726 відмовив йому, у звязку з відсутністю первинних документів, які підтверджують період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження.
Вважаючи дії відповідача по відмові в призначення йому пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» незаконними, позивач просив суд винести рішення, яким визнати незаконним і скасувати рішення УПФ України в Малиновському районі м.Одеси від 14 липня 2015 року №92726 про відмову в призначенні йому пільгової пенсії у звязку з відсутністю первинних документів, які підтверджують період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження та зобовязати УПФ України в Малиновському районі м.Одеси призначити та виплатити йому з 03 травня 2015 року пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач та його представник, діючий за довіреністю від 13.07.2015 року, у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити у повному обсязі. Представник позивача пояснив суду, що позивач в період з 17 червня 1986 року по 29 червня 1986 року (13 днів), виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, оскільки був командирований згідно наказу Міністра автомобільного транспорту УССР від 30 травня 1986 року №7-166 -425 і наказів автотранспортного підприємства 15062 від 07 червня 1986 року №1770 на а/м ЗІЛ -130 цементовоз д.н. 44-71ОДЯ а/к №5 в зону аварії на ЧАЕС для перевезення цементу і бетону з залізничної станції Вільча безпосередньо до Чернобильської АЕС. Цей факт підтверджується належними довідками з місця роботи. Він визнаний учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорія 2), а тому має право на пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, як то передбаченост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На його думку відповідач неправомірно відмовляє йому в призначенні такої пенсії, вимагає додаткових, архівних документів за час роботи в зоні відчуження (а.с.21).
Представник УПФ України в Малиновському районні м.Одеси надала до суду заперечення на позов ОСОБА_2, якими позовні вимоги Управління не визнало та просила суд відмовити в задоволенні позову, оскільки позивачем не надано довідки за формою № 122, або первинні документи, які б містили детальні відомості про час роботи та населені пункти, де позивач виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що давало б йому право на призначення пенсії на пільгових умовах (а.с.36-37).
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши і оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2, підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи у 1986 році 2 категорії, відповідно до посвідчення серії А №514421, виданого 16 червня 2006 року, відповідно до довідки Департаменту соціального захисту населення від 17.02.2015 року № 680 згідно з ст.21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» отримує всі належні йому виплати та пільги (а.с. 10, 14, 21).
Даний статус позивачу наданий на підставі довідки, виданої Одеським автотранспортним підприємством 15162, відповідно до якої ОСОБА_2 в період з 16 червня 1986 року по 30 червня 1986 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та знаходився в 30 кілометровій зоні, та довідки за №152 від 2002 року, виданої ВАТ «Автотранспортне підприємство 15062» про те, що ОСОБА_2, працюючи на Одеському автотранспортному підприємстві 15062, 16 червня 1986 року був командирований для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме для перевезення цементу і бетону з залізничної станції Вільча безпосередньо до Чернобильської АЕС, і за період з 17 червня 1996 року по 29 червня 1986 року (13 днів, 156 годин) йому було виплачено заробітну плату /в т.ч. за роботу в зонах підвищеної небезпеки/ в сумі 531 руб. 44 коп./. Працював в населених пунктах: м. Припять, м. Чорнобиль, м. Семиходи, с. Діброва (а.с. 11,16).
На підставі наказу Одеського автотранспортного підприємства 15062 за №315 від 20 червня 1986 року ОСОБА_2 був командирований на а/м ЗІЛ -130 цементовоз д.н. 44-71ОДЯ а/к №5 в зону аварії на ЧАЕС для перевезення цементу і бетону з залізничної станції Вільча безпосередньо до Чернобильської АЕС строком з 16 червня 1986 року по 30 червня 1986 року (а.с.12,12 звор.бік).
Факт роботи на Одеському автотранспортному підприємстві 15062 в 198 році також підтверджується копією трудової книжки та витягом з книги розпоряджень Одеського автотранспортного підприємства 15062 про відрядження №20, згідно якої ОСОБА_2 було видане командировочне посвідчення №1770 від 07 червня 1986 року.
03 травня 2015 року позивачу виповнилося 50 років, а тому на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач 15 квітня 2015 року звернувся до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте, як вбачається з рішення начальника управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси від 14 липня 2015 року №92726, ОСОБА_2 було відмовлено в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку в звязку з тим, що під час зустрічної перевірки не виявлено первинних документів, які підтверджують період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, та відсутня довідка Ф- 122, що підтверджує факт перебування в зоні відчуження по виконанню робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Разом з тим, позивачем було надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії (посвідчення №514421, видане 16 червня 2006 року), та копії довідок, виданої Одеським автотранспортним підприємством 15162, відповідно до якої ОСОБА_2 в період з 16.06.1986 року по 30.06.1986 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки 16.06.1986 року був командирований для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме для перевезення цементу і бетону з залізничної станції Вільча безпосередньо до Чернобильської АЕС, і за період з 17.06. 1996 року по 29.06.1986 року (13 днів, 156 годин) йому було виплачено заробітну плату /в т.ч. за роботу в зонах підвищеної небезпеки/ в сумі 531 руб. 44 коп./, працював в населених пунктах: м.Припять, м.Чорнобиль, м.Семиходи, с.Діброва, наказу Одеського автотранспортного підприємства 15062 за №315 від 20.06.1986 року, копію трудової книжки та витяг з книги розпоряджень Одеського автотранспортного підприємства 15062 про відрядження №20, згідно якої ОСОБА_2 було видане командировочне посвідчення №1770 від 07.06.1986 року, списку учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоровя, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених території, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 49 Закону України №796 визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно дост.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаютьсяЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбаченихцим Законом.
Згідно ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за віком мають чоловіки-після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки-після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 797-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, повязаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження.
Зазначеній категорії осіб відповідно до ч.3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видається посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Вказані посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленим цим Законом.
Згідно ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» довідки про періоди роботи(служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічну позицію викладено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25 лютого 2015 року №К/800/8387/15.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсіє за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Частиною першою статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року не менше 5 календарних днів - 10 років.
Згідно ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, визначений Порядком подання та оформлення документів, для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1(зареєстрований в Мінюсті 27 грудня 2005 року за № 1566/11846) з урахуванням змін, внесених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 15 жовтня 2009 року №23-1 (далі - Порядок).
В пункті 7 Порядку встановлено, що до заяви про призначення пенсії із застосуванням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються такі документи: посвідчення учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Таким чином, зі змісту пункту 7 вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС, категорія 2, а поданими ним документами підтверджено період роботи та населений пункт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, то відповідач безпідставно відмовив у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Тому, позовні вимоги про визнання рішення неправомірним та зобовязання призначити пенсію на пільгових умовах з моменту звернення за такою пенсією підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 19, 46, 152 Конституції України, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.2, 7-9,11,71,158,160,162,163,167, п.1.ч.1 ст.256 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси про визнання незаконним рішення та зобовязання призначити пільгову пенсію задовольнити.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси від 14 липня 2015 року № 92726 про відмову в задоволенні заяви ОСОБА_2 про призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» незаконним.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси призначити та виплатити ОСОБА_2 з 03 травня 2015 року пенсію зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Малиновський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: О.М. Сегеда
15.10.15