Справа № 521/13936/15-а
Провадження № 2а/521/280/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И
«05» жовтня 2015 року Малиновський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Целуха А.П.,
при секретарі судового засідання Корнієнко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до суду з вказаним позовом відповідно до якого просила:
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 «інші виплати» матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань,надбавку за вислугу років в розмірі 40%.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплатити раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2015 року в розмірі 83% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсійне змінюючи базовий місяць, з урахуванням всіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, в тому числі «інші виплати» матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та надбавку за вислугу років в розмірі 40%.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона одержує пенсію як державний службовець. Згодом позивачці стало відомо, що до складу заробітної плати на підставі якого проводилось нарахування розміру пенсії не включено інші виплати не було враховано винагороду за вислугу років, як посадової особи органів державної податкової служби, яка має спеціальне звання "Інспектор податкової служби першого рангу" у розмірі 40%, які позивач отримувала на момент звільнення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року №1013, а враховано лише 20%. Вказувала, що звернулась 24.07.2015 рокудо ДПІ у Приморському районі м.Одесиз заявою про проведення перерахунку пенсії та виплати відповідних коштів.. Проте, у відповідь на своє звернення позивач отримала лист від 06 серпня 2015 року № 202/Г-1,203/Г-1 з відмовою в задоволенні її клопотання. Позивач не погоджується з діями відповідача, та вважає, що має право на задоволення позовних вимог викладених в адміністративному позові.
Позивач у судове засідання не з'явилася про час та місце проведення судового засідання повідомлялася належним чином, згідно наданої до суду заяви просить справу розглядати у її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце проведення відповідач повідомлявся належним чином, причини неявки свого представника суду не повідомив. До суду надійшло письмове заперечення від представника відповідача, відповідно до якого представник просить відмовити в задоволенні адміністративного позову..
Суд, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх письмовими доказами шляхом їх дослідження, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, перебуває на обліку у відповідача, одержуючи державну пенсію з 15.10.1999 р. призначену згідно Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ.
Згідно довідки про складові заробітної плати від 20 липня 2015 року №21794/Г/15-53-05-26, виданої ДПІ у Приморському районі м.Одеси, з якої призначено пенсію, для перерахування з 01.02.2008рокудо заробітної плати ОСОБА_1 входили такі надбавки, премії та інші виплати: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань. Окрім того, у тому числі, винагорода за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу, відповідно допостанови Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року, на яку нараховувалися та сплачувалися страхові внески до Пенсійного фонду.
Позивач 24.07.2015 рокузвернулась до ДПІ у Приморському районі м.Одеси з заявою який просила упорядкувати нараховану їй пенсію згідно з Законом України "Про державну службу", в тому числі надбавки за вислугу років у розмірі 40 %..
Листом від 06 серпня 2015 року № 202/Г-1,203/Г-1 відповідач в перерахунку пенсії позивача відмовив, оскільки чинним законодавством, зокрема Законом України "Про державну службу", постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" таке врахування не передбачено.
Однак суд не погоджується з думкою відповідача та на підставі ст. 224-2 КАС України, з урахуванням аналогічної позиції наведеної у Постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 р. вважає необхідним зазначити.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції від 11.04.2013 р., тобто чинної на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсіїнеєдержавними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється впорядку,встановленомуКабінетом Міністрів України.
У частині 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якого входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація грошових доходів входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчислені пенсії.
Відповідно до частини першої статті 66 вищезазначеного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Прозбірнаобов'язковедержавнепенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплатупраці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори)досоціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структура заробітної плати.
Враховуючи, що згідно довідок вбачається, що на суму матеріальної допомоги, грошової винагороди за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовими заробітної плати позивача та повинні бути враховані при обчислені пенсії.
Також, за змістом наведених норм винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органами державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року, яка була чинна на час звернення позивача з даним адміністративним позовом,затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи: в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 "Про порядок обчислення стажу державної служби"з наступними змінами; на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів-електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.
Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби у таких розмірах: за стаж роботи від 1 до 2 років - 5%; від 2 до 5 років -10%; від 10 до 15 років - 25 %; від 15 до 20 років - 30%; від 25 до 25 років - 35% від 25 та більше років - 40%, посадового окладу.
Як вбачається, з наданої до суду позивачем, довідки державної податкової інспекції про складові заробітної плати від 20 липня 2015 року №21794/Г/15-53-05-26, виданої ДПІ у Приморському районі м.Одеси на дату призначення пенсії ОСОБА_1 отримувала заробітну плату, в яку входила, у тому числі, винагорода за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу, відповідно допостанови Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року, на яку нараховувалися та сплачувалися страхові внески до Пенсійного фонду.
Таким чином, винагорода за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу позивача, згіднодопостанови Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески до пенсійного фонду, повинна бути врахована в заробітну плату застрахованої особи при обчисленні пенсії.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що відповідачем було безпідставно здійснено нарахування пенсії позивача з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 20%.
Суд вважає, що в даному випадку відповідачем не було враховано, щостаття 33 Закону України "Про державну службу"визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, оскільки позивач отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у розмірі 40% до посадового окладу, то саме зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні його пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно вимог ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 158, 159, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 «інші виплати» матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань,надбавку за вислугу років в розмірі 40%.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплатити раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2015 року в розмірі 83% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсійне змінюючи базовий місяць, з урахуванням всіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, в тому числі «інші виплати» матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та надбавку за вислугу років в розмірі 40%.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня її проголошення.
ГОЛОВУЮЧИЙ А.П. ЦЕЛУХ