Постанова № 52581708, 16.10.2015, Погребищенський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
16.10.2015
Номер справи
143/1271/15-а
Номер документу
52581708
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 143/1271/15-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 жовтня 2015 року Погребищенський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого - судді Бойчука О.Г.

з участю секретаря Павліченко М.Д.,

представника позивача адвоката ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

представника третьої особи ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Погребищі адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України у Погребищенському районі, третя особа, що не заявляє самостійних вимог Управління праці та соціального захисту населення, про визнання права на пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобовязання призначити зазначену пенсію, -

В с т а н о в и в:

7 вересня 2015 року до суду подано цей адміністративний позов, в якому вказано, що 1986р. позивач працював водієм автоколони 34 автобази №18 «Криворізького автотресту» м. Кривого Рогу. Відповідно до наказу керівника підприємства від 11.08.1986р. №120 його було направлено у відрядження у м .Чорнобиль терміном на 20 днів для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. З 12.08.1986р. по 31.08.1986р. ОСОБА_4 працював водієм на автомобілі КРАЗ у зоні відчуження в безпосередній близькості від аварійного реактора та відпрацював 252 год., працюючи в середньому по 11-12 год. на добу, отримував підвищену заробітну плату. Відповідно до ст.ст. 9, 10, 14 Закону України від 28.03.1991р. «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» його було віднесено до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС до 2 категорії та 12.03.1993р. було видано посвідчення серії А №074066, а 28.10.1997р. перереєстровано у Вінницькій обласній державній адміністрації на безстроковий термін. Зважаючи, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 та має стаж роботи понад 20 років, 05.05.2014р. він звернувся із заявою до Управління пенсійного фонду України у Погребищенському районіпро призначення йому пенсії за віком відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону України від 28.03.1991р. «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте 12.05.2014р. у призначенні пенсії було відмовлено в звязку з неможливістю встановлення періоду прийняття ним участі у ліквідації аварії на ЧАЕС. 27.07.2015р. до раніше наданих документів позивач додатково надав трудову книжку, довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб від 04.07.2014р. про припинення діяльності Автобази №18 «Криворізького автотресту» та довідку Управління праці та соціального захисту населення Погребищенської районної державної адміністрації від 27.07.2015р. про те, що він перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги як особа, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС 2 категорії ліквідатор, посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії та повторно звернувся із заявою про призначення пенсії. Однак 06.08.2015р. отримав лист про не призначення пенсії в звязку з не встановленням періоду прийняття ним участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

В судовому засіданні позивач та його представник адвокат ОСОБА_1 позовні вимоги підтримали, просили визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду у Погребищенському районі Вінницької області в частині не призначення ОСОБА_4 пенсії відповідно до Закону України від 09.07.2003р. №1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-ХІІ та зобовязати призначити вказану пенсію.

Представник відповідача ОСОБА_2 та представник третьої особи ОСОБА_3 проти заявлених вимог заперечили, ОСОБА_2 пояснила, що п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, встановлено виключний перелік документів, які додаються при поданні заяви про призначення пенсії за віком, зокрема первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які позивачем надані не були.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно дост.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі і делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розглядуадміністративних справ.

За ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно дост.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, дійсно є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, відноситься до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (посвідчення серії А №074066 а. с. 9) та має страховий стаж роботи понад 20 років. 05.05.2014р. він звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України у Погребищенському районі про призначення пенсії за віком відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону України від 28.03.1991р. «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак 12.05.2014р. у призначенні пенсії йому було відмовлено з мотивів не надання всіх необхідних первинних документів.

Після 12.05.2014р. ОСОБА_4 віднайти оригінали документів: наказу про відрядження в м. Чорнобиль, посвідчення про відрядження, довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження з відміткою кількості днів не було можливим, оскільки дані документи в Автобазі №18 «Криворізького автотресту» не збереглися і до архівного відділу не надходили, а діяльність самої автобази припинилася (а.с.16, 26).

27.07.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону України від 28.03.1991р. «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.10-11).

При цьому на підтвердження періоду прийняття участі у ліквідації аварії на ЧАЕС з 12.08.1986р. по 31.08.1986р. ОСОБА_4 додатково надав трудову книжку, довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб від 04.07.2014р. про припинення діяльності Автобази №18 «Криворізького автотресту» (а.с.26), довідку Управління праці та соціального захисту населення Погребищенської районної державної адміністрації від 27.07.2015р.про те, що він перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги як особа, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС 2 категорії ліквідатор (а.с.25), посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії (ас.9), копію посвідчення про відрядження 1275 (а.с15), довідку від 18.02.1993р. (а.с.18) з яких вбачається, що позивач під час відрядження у Чорнобиль відпрацював з 12.08.1986р. по 31.08.1986р. 252 год. водієм на автомобілі КРАЗ у зоні відчуження в безпосередній близькості від аварійного реактора.

Проте отримав від відповідача лист від 06.08.2015р., що у призначенні пенсії йому було відмовлено ще 12.05.2014р.

Разом з тим, до цього часу рішення по заяві позивача від 27.07.2015р. про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не прийнято.

Окрім того, відповідачем не виконано вимоги пункту 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 в тій частині, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу, даним паспорту та документам про стаж, здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів, перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження, видає памятку пенсіонеру (додаток 6), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви, прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках їх видачі.

Відповідно до п. 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження з 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4,1 - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення органами місцевого самоврядування.

Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, встановлено, що до_ заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно зі п.2 Порядку видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. №51, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства, у тому числі на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 2 категорія встановлюється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.

Таким чином наданих позивачем документів достатньо для призначення йому пенсії відповідно до Закону України від 09.07.2003р. №1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-ХІІ.

Окрім того, відповідачем не надано суду доказів того, що надані позивачем належно посвідчена копія посвідчення про відрядження в м. Чорнобиль №1275, довідка від 18.02.1993р. про кількість відпрацьованих годин у серпні 1986р. у м. Чорнобиль та про розмір заробітної плати містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку доні документи недійсними також не визнавалися.

За даних обставин, суд приходить до переконливого висновку, що відповідачем допущено бездіяльність в частині не призначення позивачу ОСОБА_4 пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з заявою від 27.07.2015р., яку суд визнає протиправною бездіяльністю.

Враховуючи вищенаведене, керуючись статтями 4, 161, 162, 163 КАС України,суд, -

П о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду у Погребищенському районі Вінницької області в частині не призначення ОСОБА_4 пенсії відповідно до Закону України від 09.07.2003р. №1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-ХІІ.

Зобовязати управління Пенсійного фонду у Погребищенському районі Вінницької області призначити ОСОБА_4 пенсію відповідно до Закону України від 09.07.2003р. №1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-ХІІ.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з часу її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Погребищенський районний суд.

Суддя