Постанова № 52580138, 15.10.2015, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.10.2015
Номер справи
753/17666/15-а
Номер документу
52580138
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/17666/15-а

провадження № 2-а/753/369/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" жовтня 205 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Колесник О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії, суд -

В С Т А Н О В И В:

У вересні 2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною відмови Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва у призначенні пенсії позивачу за віком, згідно ст. 55 Закону України «Про соціальний статус та захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до заяви від 03.04.2014 року, зобов`язати відповідача призначити пенсію ОСОБА_2 за віком згідно ст. 55 Закону України «Про соціальний статус та захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до заяви від 03.04.2014 року, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що відповідно до довідки Міжрайонної оптової бази «Облкооплісбудгоспторг» від 29.12.1992 року №138-л, про виплату ОСОБА_2 заробітної плати за час роботи в зоні відчуження з 25.07.1986 року по 26.07.1986 року з коефіцієнтом чотири відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року №104 та посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (3 категорії) серії НОМЕР_1, виданого 11.10.2005 року, він звернувся до управління з заявою про призначення пенсії у відповідності до ст. ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та надав необхідні документи.

Листом від 20.08.2014 року управління відмовило у призначенні пенсії, у зв'язку ііз відсутністю первинних документів, що підтверджують роботу в зоні відчуження з 25.07.1986 по 26.07.1986 року.

Відповідно до ч.1,2 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст.100 КАС України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку..

Заява про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважності пропуску строку в матеріалах справи відсутня.

Таким чином, підстав для поновлення пропущеного строку немає, а тому позов в частині позовних вимог, що виходить за межі шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, підлягає залишенню без розгляду.

З огляду на викладене, суддя вважає за доцільне позовну заяву ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити, в частині вимог за період з 03.04.2014 року до 15.03.2015 року - залишити без розгляду, оскільки позивач дізнався про порушення своїх прав 20.08.2014 року, отримавши відповідь про відмову у призначенні пенсії.

Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

З врахуванням того, що у справі наявні достатні докази, суд приходить до висновку про можливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання, а відтак у відповідності до ч.4 ст.183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач по справі надав суду свої письмові заперечення щодо адміністративного позову.

Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позов в частині вимог з 16.03.2015 року підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як підтверджується матеріалами справи, позивач віднесений до ІII категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується, зокрема, відповідним посвідченням.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме статтею 55, передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 01.7.1986 року по 31.12.1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, мають право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років.

Відповідно до довідки№138-л від 29.12.1992 року, виданою Міжрайонною оптовою базою Облкооплестройхозторг, ОСОБА_2 за час роботи в населеному пункті м. Прип`ять (ст. Янів) зони відчуження за період з 25.07.1986 року по 26.07.1986 року по місцю роботи на Київській базі «Облкооплісбудгоспторг» по відомості за жовтень 1986 року отримав заробітну плату в сумі 30 крб. 40 коп. з урахуванням коефіцієнта 4.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 р., передбачено, що для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку необхідні: документ, який засвідчує особливий статус особи, то є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 р., або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

У разі неможливості подання довідки № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: первинні документи, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про періоди роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати; особи, що були призвані на військові збори, можуть підтвердити виконання робіт в зоні довідками військових частин про виконання робіт в зоні, архівними документами Міністерства оборони.

Суд вважає підтвердженими ті обставини, що позивач з 25.07.1986 року по 26.07.1986 року перебував в зоні відчуження Чорнобильській АЕС, внаслідок чого набув статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3, що є достатньою підставою для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 1ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до частини 3 ст.65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим законом.

Як вже було встановлено судом, позивач має статус особи, що працювала в зоні відчуження, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3-ї категорії.

Згідно зіст.15 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» довідки про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є лише підставою для визнання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Такими чином, посилання відповідача на обов'язковість подання довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де позивачем проводились роботи по ліквідації наслідків аварії та розбіжностей по ній для призначення пенсії є неправомірними.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.10-12,71,94,158,-163,167,186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва у призначенні пенсії ОСОБА_2 за віком згідно статті 55 Закону України ««Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва призначити пенсію ОСОБА_2 за віком згідно статті 55 Закону України ««Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня оголошення постанови або отримання копії постанови.

СУДДЯ: О.М. КОЛЕСНИК