Справа № 705/4735/15-а
2-а/705/178/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2015 року суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Гончарук В.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Умані та Уманському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій, -
В С Т А Н О В И В :
В серпні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Уманського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що з 27.03.2014 року вона отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області. 31.07.2015 року вона звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з включенням до заробітної плати сум допомог та індексацій, згідно з довідкою № 3886/03 від 24.07.2015 року. Однак позивач вказує, що вона отримала відмову управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області від 04.08.2015 року за № 8778/03, з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Позивач, вважає, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати сум допомог та індексацій, згідно довідки № 3886/03 від 24.07.2015 - незаконні. Тому в позові позивач просить визнати відмову відповідача щодо перерахунку пенсії з врахуванням відповідних виплат незаконною та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії із врахуванням усіх складових заробітної плати, в тому числі із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати з 27 березня 2014 року довічно.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області 14 вересня 2015 року надіслав на адресу суду заперечення на адміністративний позов в якому вказав, що УПФУ України в м.Умані та Уманському районі Черкаської області позов не визнає, оскільки вимога позивача про визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання відповідача здійснити розрахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати - є безпідставною та необгрунтованою. Також представник відповідача вказував на строки позовної давності із врахуванням періоду, який вказаний позивачем у позові.
Суд дослідивши матеріали справи та надані докази, приходить до висновку щодо наявності підстав для часткового задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, з 27.03.2014 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".
31.07.2015 року позивач звернулася з заявою до відповідача про включення до розрахунку пенсії сум матеріальної допомоги та індексації, які указані в довідці № 3886/03 від 24.07.2015 року як складові частини заробітної плати.
Листом відповідача № 8778/03 від 04.08.2015 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії (а.с.-15). Згідно довідки № 3886/03 від 24.07.2015 року про складові заробітної плати, що додається для призначення пенсії відповідно до Закону України " Про державну службу", яка міститься у матеріалах справи (а.с.9-10), до неї включені нараховані та виплачені позивачу суми інші виплати, які включають індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на соціально-побутові потреби та допомогу на оздоровлення.
За змістом ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII (з наступними змінами), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Так згідно ст.2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Форма довідки, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається постановою Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року №19-11.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.
Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року залишена без змін.
Відповідно до ст. 72 КАС України, дані обставини не потребують доказування, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011р.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" 05.11.1991року № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з положеннями стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зі змісту наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідна позиція щодо цього також була висловлена Вищим адміністративним судом України в "Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам.». Також аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та у постанові від 28 травня 2013 року у аналогічній справі.
Таким чином, суд приходить до висновку, що неврахування складових заробітної плати, на підставі яких встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку що дії відповідача щодо відмови у врахуванні суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації при перерахунку пенсії є протиправними, та визнає позов таким, що підлягає до часткового задоволення з врахуванням періоду з якого позивачем ставиться питання здійснення розрахунку пенсії.
Судом встановлено, що 31.07.2015 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області про перерахунок призначеної пенсії та надала довідку про складові заробітної плати № 3886/03 від 24.07.2015 року (а.с.- 9-10).
Відповідно до ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється коли особа дізналась, або повинна була дізнатись про порушене своє право.
Крім того, позивач в прохальній частині просить суд зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області здійснити розрахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 27 березня 2014 довічно.
Відповідно до положень ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Зі змісту наведеної правової норми видно, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому. Суд не може розглядати вимоги щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчиняти дії у майбутньому у зв'язку із вірогідним настанням певних наслідків, оскільки у суду на час розгляду справи відсутні підстави для прийняття рішення стосовно законності таких дій та задоволенню підлягають лише ті вимоги, відповідно до яких, на підставі глави 6 КАС України, можуть бути встановленні обставини під час судового розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. Позивач в своїх позовних вимогах не наводить норми законодавства та не надає докази довічного отримання пенсії, а також не надає доказів, які б підтверджували неправомірність чи незаконність дій управління з питання змін чи припинення пенсії в майбутньому.
Вимоги позивача, щодо вчинення дій довічно є безпідставними та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії і 04.08.2015 року отримала відмову. Тому, на підставі ст. 99 КАС України, згідно якої встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, суд вбачає підстави для часткового задоволення позову та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачці з 04.02.2015 року, тобто в межах шестимісячного строку позовної давності.
Крім того, не підлягає задоволенню вимога позивача щодо зобовязання Управління Пенсійного фонду України в м.Умані та Уманському районі Черкаської області негайного виконання судового рушення, оскільки Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено негайного виконання постанов суду прийнятих у порядку скороченого провадження, відповідно до пункту 2 частини першої ст.183-2 КАС України, згідно якої скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
На підставі Закону України "Про державну службу", Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про оплату праці", Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст.ст. 7-9, 11-12, 17, 86, 99,158-163, 167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю задоволити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування сум матеріальних допомог на оздоровлення та сум індексації заробітної плати неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 04.02.2015 року з урахуванням 80% заробітної плати на підставі довідки № 3886/03 від 24.07.2015 року про складові заробітної плати з урахуванням зазначених в ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Умані та Уманському районі Черкаської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73 гривні 08 копійки.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10-ти днів з дня отримання її копії сторонами у справі, шляхом подачі апеляційної скарги через Уманський міськрайонний суд Черкаської області.
Головуючий