ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2015 року м. Київ К/9991/63157/12
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого судді Пилипчук Н.Г.
суддів Ланченко Л.В.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.05.2012
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2012
у справі № 2а-3338/12/2670
за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
до Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області Державної податкової служби
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» звернулася до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.12.2011 № 0002271510 про нарахування штрафних санкцій в сумі 413643,23 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.05.2012, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2012, у задоволенні позову відмовлено.
ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову. Посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права: п.п. 100.1, 100.11 ст. 100 Податкового кодексу України, п.п. 4.4-4.6 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого Наказом ДПА України від 24.12.2010 № 1036, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 30.12.2010 за № 1431/18726, ст.ст. 9, 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, судові рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами камеральної перевірки своєчасності сплати рентної плати за нафту, що видобувається в Україні, складено акт від 05.12.2011 № 586/15-30019775, в якому зафіксовано порушення вимог п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, що полягало у несвоєчасній сплаті позивачем узгодженого податкового зобов'язання з рентної плати за нафту.
Вказані порушення, викладені в акті від 05.12.2011 № 586/15-30019775, слугували підставою для складання ДПІ у Богодухівському районі Харківської області податкового повідомлення-рішення від 05.12.2011 № 0002271510 про нарахування штрафних санкцій в сумі 413643,23 грн. за затримку сплати узгодженого грошового зобов'язання з рентної плати за нафту за серпень, вересень 2011 року в розмірі 20 % за затримку більше 30 календарних днів сплати грошових зобов'язань в загальній сумі 2068216,15 грн.
Вказана сума грошових зобов'язань з рентної плати за нафту включає:
- узгоджене грошове зобов'язання в сумі 454424,37 грн. згідно з податковим розрахунком від 15.09.2011 № 9007515706;
- узгоджене грошове зобов'язання в сумі 553099,87 грн. згідно з податковим розрахунком від 17.10.2011 № 9008640852;
- узгоджене грошове зобов'язання в сумі 545744,72 грн. Сума такого зобов'язання була розстрочена за рішенням ОДПС України від 30.04.2011 № 35 про розстрочення сплати зобов'язань, однак позивач не виконав умов розстрочення та суму не сплатив;
- узгоджене грошове зобов'язання в сумі 514947,18 грн.. Сума такого зобов'язання була розстрочена за рішенням ОДПС України від 30.05.2011 № 56 про розстрочення сплати зобов'язань, однак позивач не виконав умов розстрочення та суму не сплатив.
Рішеннями ДПА у Харківській області від 07.10.2011 № 35/С та № 56/С скасовано рішення ОДПС України від 30.04.2011 № 35 та від 30.05.2011 № 56 про розстрочення грошових зобов'язань.
Грошові зобов'язання з рентної плати за нафту в сумі 2068216,15 грн. погашені позивачем 30.11.2011.
Податковий орган вважає, що позивачем прострочено сплату вказаних грошових зобов'язань з рентної плати за нафту більше 30 календарних днів.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, погодився з висновками податкового органу, викладеними в акті перевірки.
В обґрунтування вимог касаційної скарги позивач вказує на те, що рішеннями ОДПС України від 30.04.2011 № 35 та від 30.05.2011 № 56 про розстрочення грошових зобов'язань в сумі 545744,72 грн. та в сумі 514947,18 грн. не передбачено відповідальності позивача за порушення строків виконання умов щодо погашення зобов'язань. При цьому позивач наголошує на тому, що з моменту прийняття податковим органом рішень про розстрочення грошових зобов'язань, відносини між позивачем та відповідачем набули договірного характеру, а тому повинні регулюватись умовами, визначеними такими рішеннями, а не нормами Податкового кодексу України. Крім того, позивач посилається на те, що в порушення п. 4.4 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого Наказом ДПА України від 24.12.2010 № 1036, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 30.12.2010 за № 1431/18726, його не було повідомлено про прийняття рішення ДПА у Харківській області від 07.10.2011 № 35/С та № 56/С щодо скасування рішень про розстрочення грошових зобов'язань.
При перевірці правильності застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, повноти встановлення обставин та їх правової оцінки суд касаційної інстанції виходить з такого.
Абзацом першим пункту 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платника податку самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Враховуючи викладене, на платника податків покладено обов'язок здійснити встановлені строки сплату узгодженого грошового зобов'язання. Не сплачене у встановлений законом строк грошове зобов'язання визначається сумою податкового боргу платника податків.
Порядок сплати податкових зобов'язань з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні, встановлено Розділом Х Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 260.3 ст. 260 Податкового кодексу України (далі - ПК України), платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Згідно з п. 260.5 ст. 260 ПК України, платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби: за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України; за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Відповідно до п. 260.7 статті 260 ПК України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
Враховуючи викладене, граничним строком сплати грошових зобов'язань з рентної плати за нафту за серпень 2011 року в сумі 454424,37 грн. (податковий розрахунок від 15.09.2011 № 9007515706) є 30.09.20.11, а за вересень 2011 року в сумі 553099,87 грн. (податковий розрахунок від 17.10.2011 № 9008640852) - 30.10.2011.
З огляду на зазначене, а також встановлені судами обставини щодо погашення позивачем самостійно узгоджених грошових зобов'язань згідно з податковими розрахунками від 15.09.2011 № 9007515706 та від 17.10.2011 № 9008640852 лише 30.11.2011, суди дійшли правильного висновку щодо пропуску позивачем граничного строку сплати зобов'язань більше 30 календарних днів.
Відповідно до п.п. 20.1.32 п. 20.1 статті 20 ПК України, органи державної податкової служби мають право надавати, зокрема, розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу в порядку, передбаченому законом.
Зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється, зокрема, у формі розстрочки (п. 32.1, п. 32.2 ст. 32 ПК України).
Пунктом 100.1 статті 100 ПК України визначено, що розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному п. 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Питання розстрочення сум грошових зобов'язань регулюються Порядком розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженим наказом ДПА України № 1036 від 24.12.2010 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 за № 1431/18726 (далі - Порядок).
Пунктом 1.9 Порядку встановлено, що строк дії розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання починається з дати, визначеної законом для сплати податку, збору, які передбачено розстрочити (відстрочити), та закінчується датою, зазначеною у договорі, за винятком випадків дострокового погашення такого грошового зобов'язання.
Згідно з п. 4.5. Порядку рішення про скасування раніше прийнятого рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) є підставою для дострокового розірвання договору.
Відповідно до п. 4.6. Порядку, з дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені (відстрочені) суми, що залишились не сплаченими, нараховуються пеня та штраф у розмірах, передбачених Кодексом.
Пунктом 4.7 Порядку визначено, що з дня дострокового розірвання договору платник податків зобов'язаний сплатити невнесену суму розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань (податкового боргу) та суму процентів, нарахованих за фактичний строк дії розстрочення (відстрочення).
Згідно з п. 4.9 Порядку рішення про скасування розстрочення (відстрочення) та дострокове розірвання договору за ініціативою органу державної податкової служби може бути оскаржене у порядку, встановленому Кодексом для оскарження рішень органу державної податкової служби щодо нарахованої суми грошових зобов'язань.
Отже, у разі скасування рішення про розстрочення, договір про розстрочення є розірваним з дати прийняття такого рішення. З дня дострокового розірвання договору платник повинен сплатити невнесені суми розстрочених зобов'язань, а з дня наступного за днем розірвання договору, на розстрочені суми, що залишились несплаченими, нараховуються пеня та штрафи у розмірах, передбачених ПК України, що також відповідає положенням договорів розстрочення, укладених податковим органом з позивачем.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, ОДПС України прийнято рішення від 30.04.2011 № 35 та від 30.05.2011 № 56 про розстрочення грошових зобов'язань позивача з рентної плати за нафту в сумі 545744,72 грн. та в сумі 514947,18 грн.
Згідно з рішеннями ДПА у Харківській області від 07.10.2011 № 35/С та № 56/С, з 07.10.2011 скасовано розстрочення грошових зобов'язань позивача за рішеннями ОДПС України від 30.04.2011 № 35 та від 30.05.2011 № 56 у зв'язку з порушенням платником умов погашення розстрочених грошових зобов'язань.
Вказані рішення є чинними.
Таким чином, суди попередніх інстанцій обґрунтовано погодилися з позицією податкового органу про те, що з моменту скасування рішень про розстрочення податкових зобов'язань у позивача виник обов'язок їх сплатити, а з наступного дня на вказану суму зобов'язань нараховуються пеня та штрафи у розмірах, передбачених ПК України.
Враховуючи викладене, а також встановлені судами обставини щодо погашення позивачем вказаних сум грошових зобов'язань 30.11.2011, суди попередніх інстанцій дійшли правильних висновків про прострочення позивачем сплати грошових зобов'язань більше 30 календарних днів (з 07.10.2011 по 30.11.2011).
Зі змісту п. 126.1 ст. 126 ПК України вбачається, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.
Отже, податковим органом правомірно застосовані до позивача за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням штрафні санкції в сумі 413643,23 грн., що становить 20 % погашених грошових зобов'язань з рентної плати за нафту в сумі 2068216,15 грн. за прострочення сплати таких зобов'язань більше 30 календарних днів.
Враховуючи викладене, суд касаційної інстанції дійшов висновку про необхідність залишення касаційної скарги без задоволення, а оскаржуваних судових рішень - без змін.
Керуючись ст. ст. 220, 2201, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.05.2012 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2012 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою, поданою безпосередньо до Верховного Суду України у порядку, встановленому статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Н.Г. Пилипчук
Судді Л.В. Ланченко
Ю.І. Цвіркун