УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2015 р.Справа № 820/18974/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Чалого І.С.
Суддів: Бондара В.О. , П'янової Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.08.2015р. по справі № 820/18974/14
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Харкові
про визнання дій незаконними та стягнення суми,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова, 21.11.2014 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Харкові, в якому просив:
визнати дій відповідача щодо внесення змін до обліку осіб, яким виплачена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за період з червня по жовтень місяці 2014 року на загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню в розмірі 2429,66 грн незаконними;
стягнути з відповідача витрати з приводу виплати пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з червня по жовтень місяці 2014 року в сумі 2429,66 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.02.2015 року адміністративний позов задоволено в частині стягнення з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Харкові, код ЄДРПОУ 38774663 витрати з приводу виплати пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за період з червня по жовтень 2014 року в сумі 1679 (тисяча шістсот сімдесят дев'ять) грн 66 коп. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2015р. апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова та Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Харкові залишено без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.02.2015 року - без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.06.2015 р. касаційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Харкові задоволено частково, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.02.2015р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2015 р. скасовано, а справу за даним позовом направлено в суд першої інстанції на новий розгляд.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.08.2015 року адміністративний позов задоволено частково. Стягнуто з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Харкові, код ЄДРПОУ 38774663 витрати з приводу виплати пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за період з червня по жовтень 2014 року в сумі 1218 (тисяча двісті вісімнадцять) грн. 60 коп. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Позивач, не погоджуючись із постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.08.2015 року, подав апеляційну скаргу, відповідно до якої просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови в стягнені витрат на виплату пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в сумі 1211,06 грн, та стягнути з відповідача витрати на виплату пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в сумі 1211,06 грн.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.
Виходячи з приписів п. 2 ч.1 ст.197 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що з червня 2014 року по жовтень 2014 року між Управлінням та Фондом були підписані Акти щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, відповідно з червня 2014 року по жовтень 2014 року.
Управлінням в акті вказано про підготування списків осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у червні місяці 2014 року у кількості 116 осіб та зазначено, що: сума виплачених пенсій (основний розмір) - 16325,84 грн; сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття - 319,00 грн; сума витрат з виплати і доставки пенсій - 40,74 грн. Загальна сума витрат, що підлягає відшкодуванню -16685,63 грн.
Фондом перевірено та прийнято до заліку список осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у червні 2014 року у кількості 113 осіб та вказано що: сума виплачених пенсій (основний розмір) -15936,21 грн; сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття - 316,88 грн; сума витрат з виплати і доставки пенсій - 38,82 грн. Загальна сума витрат, що підлягає відшкодуванню - 16291,91 грн.
Суд зазначає, що відповідачем не прийняті до взаємозаліку суми виплачених пенсій та витрати за червень 2014 року в сумі 393,72 грн. А саме не враховано суми витрат на виплату пенсій громадянам держав - учасників СНД та членам їх сімей, які отримали каліцтво в державах СНД і переїхали на постійне місце проживання в Україну - 2 пенсіонера (ОСОБА_1 - 151,19 грн., ОСОБА_2 - 92,53 грн.) та не враховано суми витрат на виплату пенсій у зв'язку з втратою годувальника чоловіку (дружині), у випадку, коли він (вона) на момент загибелі потерпілого не перебував (ла) на його утриманні (працював(ла)) - 1 пенсіонер (ОСОБА_3 - 150,00 грн.).
Управлінням в акті вказано, про підготування списків осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у липні місяці 2014 року у кількості 115 осіб та зазначено, що: сума виплачених пенсій (основний розмір) - 16699,06 грн; сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття - 319,05 грн; сума витрат з виплати і доставки пенсій - 39,55 грн. Загальна сума витрат, що підлягає відшкодуванню -17057,66 грн.
Фондом перевірено та прийнято до заліку список осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у липні 2014 року у кількості 112 осіб та вказано що: сума виплачених пенсій (основний розмір) -16309,43 грн; сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття - 316,88 грн; сума витрат з виплати і доставки пенсій - 37,63 грн. Загальна сума витрат, що підлягає відшкодуванню - 16663,94 грн.
Судом встановлено, що відповідачем не прийняті до взаємозаліку суми виплачених пенсій та витрати за липень 2014 року в сумі 393,72 грн. А саме не враховано суми витрат на виплату пенсій громадянам держав - учасників СНД та членам їх сімей, які отримали каліцтво в державах СНД і переїхали на постійне місце проживання в Україну - 2 пенсіонера (ОСОБА_1 - 151,19 грн., ОСОБА_2 - 92,53 грн.), суми витрат на виплату пенсій у зв'язку з втратою годувальника чоловіку (дружині), у випадку, коли він (вона) на момент загибелі потерпілого не перебував (ла) на його утриманні (працював (ла)) - 1 пенсіонер (ОСОБА_3 - 150,00 грн.).
Управлінням в акті вказано про підготування списків осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у вересні місяці 2014 року у кількості 120 осіб та зазначило, що: сума виплачених пенсій (основний розмір) - 16607,30 грн; сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття - 360,85 грн; сума витрат з виплати і доставки пенсій - 39,97 грн. Загальна сума витрат, що підлягає відшкодуванню - 17008,12 грн.
Фонд перевірив та прийняв до заліку список осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у вересні 2014 року у кількості 116 осіб та вказало що: сума виплачених пенсій (основний розмір) - 16067,67 грн; сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття - 358,68 грн; сума витрат з виплати і доставки пенсій - 38,05 грн. Загальна сума витрат, що підлягає відшкодуванню - 16464,40 грн.
Судом встановлено, що відповідачем не прийняті до взаємозаліку суми виплачених пенсій та витрати за вересень 2014 року в сумі 543,72 грн. А саме не враховано суми витрат на виплату пенсій громадянам держав - учасників СНД та членам їх сімей, які отримали каліцтво в державах СНД і переїхали на постійне місце проживання в Україну - 2 пенсіонера (ОСОБА_1 - 151,19 грн., ОСОБА_2 - 92,53 грн.), суми витрат на виплату пенсій у зв'язку з втратою годувальника чоловіку (дружині), у випадку, коли він (вона) на момент загибелі потерпілого не перебував (ла) на його утриманні (працював (ла)) - 1 пенсіонер (ОСОБА_3 - 150,00 грн.) та суми витрат на виплату пенсій з інших причин ((особам, які тимчасово переїхали із зони АТО) - (ОСОБА_4 - 150,00 грн).
Управлінням в акті вказано про підготування списків осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у жовтні місяці 2014 року у кількості 127 осіб та зазначено, що: сума виплачених пенсій (основний розмір) - 19387,58 грн; сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття - 325,66 грн; сума витрат з виплати і доставки пенсій - 45,16 грн. Загальна сума витрат, що підлягає відшкодуванню - 19758,40 грн.
Фонд перевірив та прийняв до заліку список осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у жовтні місяці 2014 року у кількості 121 осіб та вказано що: сума виплачених пенсій (основний розмір) - 18686,89 грн; сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття - 323,49 грн; сума витрат з виплати і доставки пенсій - 43,24 грн. Загальна сума витрат, що підлягає відшкодуванню - 19053,62 грн.
Судом встановлено, що відповідачем не прийняті до взаємозаліку суми виплачених пенсій та витрати за жовтень 2014 року в сумі 704,78 грн. А саме не враховано суми витрат на виплату пенсій громадянам держав -учасників СНД та членам їх сімей, які отримали каліцтво в державах СНД і переїхали на постійне місце проживання в Україну - 2 пенсіонера (ОСОБА_1 - 151,19 грн., ОСОБА_2 - 92,53 грн.) та не враховано суми витрат на виплату пенсій у зв'язку з втратою годувальника чоловіку (дружині), у випадку, коли він (вона) на момент загибелі потерпілого не перебував (ла) на його утриманні (працював (ла)) - 1 пенсіонер (ОСОБА_3 - 150,00 грн, ОСОБА_5 - 150,00 грн., ОСОБА_6 - 11,06 грн.) та суми витрат на виплату пенсій, особам, які тимчасово переїхали із зони АТО (ОСОБА_4 -150,00 грн).
На підставі того, що Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Харкові незаконно внесено зміни до обліку осіб, яким виплачена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за період з червня 2014 року по жовтень 2014 року, та зазначене коригування призвело до зменшення витрат на загальну суму, що підлягає відшкодуванню в розмірі 2429,66 грн, такі дії Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Харкові, на думку позивача є незаконними, а сума підлягає стягненню. Тому, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що позивачем не надано доказів наявності довідок про взяття на облік осіб (ОСОБА_4, ОСОБА_6 та ОСОБА_5), які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції по особам, відображеним в позові. Також в матеріалах справи відсутні докази звернення вказаних осіб з відповідними заявами до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, тому суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог щодо ОСОБА_7, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 в сумі 461,06 грн. Також, відмовляючи в частині задоволення позову щодо стягнення витрат з приводу виплати пенсії ОСОБА_3 у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з червня по жовтень 2014 року на загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню в розмірі 750,00 грн, суд першої інстанції керувався тим, що позивач не надав суду обґрунтованих доказів обов'язку Фонду відшкодувати суму витрат на виплату пенсій у зв'язку з втратою годувальника дружині, у випадку коли вона на момент загибелі чоловіка не знаходилась на його утриманні.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон) передбачено, що завданнями страхування від нещасного випадку є відшкодування шкоди, пов'язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати або відповідної її частини під час виконання трудових обов'язків, надання їм соціальних послуг у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також у разі їх смерті здійснення страхових виплат непрацездатним членам їх сімей.
Відповідно до ст. 21 Закону у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів.
Як вбачається з матеріалів справи, Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Харкові не прийнято до заліку витрати Управління на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання по громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_6 та ОСОБА_5, що є особами, які тимчасово переселилася з зони проведення АТО.
Фінансування видатків на страхові виплати та відшкодування інших витрат по цих особах має свою специфіку і здійснюється згідно «Порядку обслуговування осіб, що тимчасово переселені з зони проведення АТО та тимчасово окупованої території» визначеного листом виконавчої дирекції Фонду від 25.07.2014 року № 552-08-01.
Даним порядком передбачено, що такі особи для продовження страхових виплат повинні звернутися із заявою встановленого зразка до відділення виконавчої дирекції Фонду за місцем тимчасового перебування, надати копію паспорта і ідентифікаційного коду.
На підставі зазначених документів Відділення надсилає запит до обласного управління, а управління до Виконавчої дирекції Фонду про надання інформації про розмір раніше призначеної страхової виплати зазначеної у електронному Реєстрі потерпілих. У разі запиту про продовження страхових виплат членам сім'ї загиблого на виробництві вказується справа про страхові виплати загиблого із зазначенням осіб, яким ці виплати будуть продовжені за новим місцем проживання. Після отримання файлу, що міститиме перелік всіх осіб, які мають право на виплату, необхідно припинити нарахування виплат тим особам, які не звернулися за новим місцем приживання та проінформувати відділення, де справа знаходиться на обліку, кому продовжуються щомісячні страхові виплати.
Починаючи з серпня поточного року призначення та виплати для цих потерпілих проводиться в одному місяці, тобто потерпілі зобов'язані щомісячно звертатися до відділення для продовження виплат підтверджуючи своє тимчасове перебування на новому місці проживання.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4, ОСОБА_6 та ОСОБА_5, зазначені у списках осіб, яким виплачено пенсії, звернувшись до управління Пенсійного фонду з заявами про запит пенсійних справ з управління Пенсійного фонду за попереднім місцем проживання для взяття на облік до Пенсійного фонду у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в той же час до відділення не звертались. У зв'язку із цим у відділення відсутні будь-які документи, що підтверджують їх право на отримання як страхових виплат так і пенсії, як члену сім'ї загиблого на виробництві.
Також, відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати.
Довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується).
Для отримання довідки повнолітня особа, яка переміщується, звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад.
Позивачем не надано доказів наявності довідок по громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_6 про взяття на облік осіб, які переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції по особам, відображеним в позові. Також в матеріалах справи відсутні докази звернення вказаних осіб з відповідними заявами до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад.
В матеріалах справи міститься довідка від 24.11.2014 року про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції № 6332001572, видана на ім'я ОСОБА_5
Проте, колегія суддів зазначає, що даний спір стосується періоду з червня по жовтень місяці 2014 року, однак довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції була видана 24.11.2014 року, тому доводи позивача в апеляційній скарзі в цій частині є необґрунтованими.
Отже, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо ОСОБА_7, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 в сумі 461,06 грн.
Щодо неприйняття відповідачем до заліку сум пенсій ОСОБА_3, яка отримує пенсію по втраті годувальника, колегія суддів зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 призначена пенсія по інвалідності внаслідок втрати годувальника. Згідно копії акту про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 19.12.1971 року чоловік ОСОБА_3 - ОСОБА_8 отримав травму на виробництві, за наслідками отриманих ушкоджень 22.12.1971 року він помер. ОСОБА_3 на момент смерті свого чоловіка була працездатного віку та не була визнана інвалідом. Згідно довідки ВТЕК їй було встановлено третю групу інвалідності за загальним захворюванням з 03.07.1972 року. Отже, ОСОБА_3 на момент втрати годувальника не перебувала на його утриманні. Доказів встановлення в судовому порядку факту перебування ОСОБА_3 на утриманні чоловіка до суду не надано.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» у разі смерті потерпілого право на тримання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання. Так, в п. 3 цієї статті зазначено, що такими особами є жінки, які досягли 55 років, чоловіки, які досягли 60 років, якщо вони не працюють, інваліди - члени сім'ї потерпілого на час інвалідності. За приписами ст. 35 цього Закону передбачається, що у разі відсутності відповідних документів і неможливості їх відновлення, факт перебування на утриманні потерпілого встановлюється в судовому порядку.
Отже, ОСОБА_3, відносно якої позивач ставить питання про відшкодування сплачених їй пенсій, в зв'язку з втратою годувальника, на момент смерті чоловіка була працездатного віку, тобто не перебувала на утриманні чоловіка на момент його смерті. Позивач не надав суду обґрунтованих доказів обов'язку Фонду відшкодувати суму витрат на виплату пенсій у зв'язку з втратою годувальника дружині, у випадку коли вона на момент загибелі чоловіка не знаходилась на його утриманні.
На підставі вищезазначеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог в частині стягнення витрат з приводу виплати пенсії ОСОБА_3 у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з червня 2014 року по жовтень 2014 року на загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню в розмірі 750,00 грн.
Виходячи з вищезазначеного, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про часткове задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.08.2015р. по справі № 820/18974/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Бондар В.О. Пянова Я.В.