КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/15021/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
У Х В А Л А
Іменем України
21 жовтня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С,
суддів: Желтобрюх І.Л., Шостака О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження відповідно до ст. ст. 41, 197 КАС України апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області до Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Актив-банк" Про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна податкова інспекція у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області, звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Актив-банк" Про стягнення податкового боргу у розмірі 97 634,04 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2015 року - у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та прийняти рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду - без змін.
Згідно з п. 1, ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що на момент розгляду справи ПАТ "Комерційний банк "Актив-банк" має заборгованість зі сплати податку на нерухоме майно та орендної плати за земельну ділянку з юридичних осіб в розмірі 97 634,04 грн.
Дана заборгованість виникла у зв'язку з поданням відповідачем до податкового органу податкової декларації з плати за землю на 2015 рік та податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2015 рік, а також несплатою самостійно визначеного податкового зобов'язання.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача не включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів, а тому питання про стягнення з відповідача заборгованості під час ліквідаційної процедури є безпідставним.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Спірні правовідносини регулюються нормами податкового права, зокрема, Податковим кодекс України, який набрав чинності 01.01.2011 року.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 286.2 ст. 286 ПК України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 ППК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно із п. 59.1. ст. 59 ПК України у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання в установлені строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, на адресу відповідача, податковим органом направлено податкову вимогу від 06.05.2015 року №781-25 на суму 15 659,89 грн.
Проте, Постановою Правління Національного банку України від 02.09.2014 року №545 віднесено ПАТ "Комерційний банк "Актив-банк" до категорії неплатоспроможних.
Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 02.09.2014 року № 79 розпочато процедуру виведення ПАТ "Комерційний банк "Актив-банк" з ринку та запровадження в ньому тимчасової адміністрації з 03.03.2014 по 03.12.2014 роки, призначено уповноваженою особою Фонду за тимчасову адміністрацію в ПАТ "Комерційний банк "Актив-банк" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Шевченка О.В.
Постановою Правління Національного банку України від 23.12.2014 року №838 постановлено відкликати банківську ліцензію та ліквідувати ПАТ "Комерційний банк "Актив-банк".
Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 24.12.2014 року №158 розпочато ліквідацію ПАТ "Комерційний банк "Актив-банк" з відшкодуванням з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами з 24.12.2014.
Відповідно до п.1 ч.5 ст. 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" від 23 лютого 2012 року № 4452-VI, під час тимчасової адміністрації не здійснюється, зокрема, задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку.
Згідно із ч.3 ст. 46 Закону № 4452-VI, під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Вимоги за зобов'язаннями банку, що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст. 49 Закону №4452-VI, уповноважена особа Фонду припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 Закону № 4452-VI. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.
Згідно ч. 2 ст.45 Закону №4452-VI Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
Відомості про ліквідацію ПАТ "Комерційний банк "Актив-банк" опубліковано 24.12.2014 року у газеті "Голос України" №251 (6001), однак позивачем у визначений ч.1 ст. 49 Закону №4452-VI строк, відповідні кредиторські вимоги до нього не заявлено.
Таким чином, після початку ліквідаційної процедури задоволення вимог кредиторів можливе лише після затвердження реєстру кредиторів. Вимоги, які не включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів, задоволенню в ліквідаційній процедурі не підлягають і вважаються погашеними.
Колегія суддів наголошує на тому, що податковим органом під час розгляду справи в апеляційному порядку жодних аргументованих доводів на спростування вищевикладеного не наведено.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, правильно застосовано норми матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2015 року - без змін.
Керуючись ст.ст. 41, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 серпня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий Я.С. Мамчур
Судді І.Л. Желтобрюх
О.О. Шостак
.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Желтобрюх І.Л.
Шостак О.О.