КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 701/863/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Костенко А.І. Суддя-доповідач: Безименна Н.В.
У Х В А Л А
Іменем України
13 жовтня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Безименної Н.В.,
суддів Аліменка В.О. та Кучми А.Ю.
за участю секретаря Авраменко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області на постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 31 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області, третя особа: Служба у справах дітей Маньківської державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії по нарахуванню та виплаті допомоги при народженні дитини
В С Т А Н О В И Л А :
У липні 2015 року ОСОБА_2 звернувся в Маньківський районний суд Черкаської області з позовом до Управління соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області, третя особа: Служба у справах дітей Маньківської державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії по нарахуванню та виплаті допомоги при народженні дитини.
Постановою Маньківського районного суду Черкаської області від 31 серпня 2015 року позов задоволено: зобов'язано Управління соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області призначити ОСОБА_2 державну допомогу при народженні дитини у порядку та розмірах встановлених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановленими на дату народження дитини та вчинити дії по виплаті ОСОБА_2 державної допомоги при народженні дитини.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та відхилити позов, як такий, що не підлягає задоволенню.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини та наданим доказам дав правильну правову оцінку і дійшов до обґрунтованого висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
10 січня 2013 року народився ОСОБА_3, про що складено відповідний актовий запис № 1 та 12 лютого 2013 року виконавчим комітетом Рогівської сільської ради Маньківського району Черкаської області видано свідоцтво про народження серія НОМЕР_1. В даному свідоцтві у графі «батько» зазначено «ОСОБА_3» (а.с. 8).
ОСОБА_2 звертався в Маньківський районний суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_4, треті особи: Служби у справах дітей Маньківської районної державної адміністрації та Рогівської сільської ради с. Роги Маньківського району Черкаської області про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини.
Рішенням Маньківського районного суду Черкаської області від 17 лютого 2015 року визнано ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 батьком ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2; внесено зміни в актовий запис № 1 від 15.01.2013 року вчинений виконавчим комітетом Рогівської сільської ради Маньківського району Черкаської області про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, де в графі «прізвище» вказано прізвище дитини як «ОСОБА_2», а в графі батьківство провести запис, де батьком дитини вказати «ОСОБА_2», ІНФОРМАЦІЯ_4 громадянин України (а.с. 14).
На виконання вищевказаного рішення, 05.03.2015 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Маньківського районного управління юстиції у Черкаській області повторно видано свідоцтво про народження ОСОБА_6, в якому у графі батько вказано позивача - ОСОБА_2 (а.с. 15).
10 березня 2015 року позивач звернувся до УПСЗН Маньківської районної державної адміністрації з заявою, в якій просив призначити та виплатити йому державну допомогу при народженні дитини, яка попередньо не виплачувалась, однак на яку він та дитина мають право (а.с. 16-17).
Листом відповідача від 19 березня 2015 року № 08/600 позивачу відмовлено у призначенні допомоги при народженні дитини, оскільки звернення щодо її призначення надійшло пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини, як встановлено п. 12 Порядку призначення і виплати державної дороги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 22.02.2008 № 57 (а.с. 18).
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до абз. 1, 7 статті 11 вказаного закону допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки.
Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою КМУ від 27 грудня 2001 року № 1751, визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом
України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Відповідно до п. 10 Порядку допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою
створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Пунктом 12 вказаного порядку встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
З матеріалів справи вбачається, що право на звернення за призначенням допомоги при народженні дитини, у позивача виникло після набрання законної сили рішенням Маньківського районного суду Черкаської області від 17 лютого 2015 року, тобто 28 лютого 2015 року.
З відповідною заявою позивач звернувся 10 березня 2015 року, тобто в строки передбачені Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.
Відповідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Враховуючи вищевикладене, оскільки допомога при народженні дитини - ОСОБА_6 раніше батькам не виплачувалась, для повного та всебічного захисту наданих чинним законодавством України прав позивача та його малолітнього сина, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність зобов'язання Управління соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області призначити ОСОБА_2 державну допомогу при народженні дитини у порядку та розмірах встановлених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановленими на дату народження дитини та вчинити дії по виплаті ОСОБА_2 державної допомоги при народженні дитини.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,- У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області - залишити без задоволення.
Постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 31 серпня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 19 жовтня 2015 року
Головуючий суддя: Н.В. Безименна
Судді: В.О. Аліменко
А.Ю. Кучма
Головуючий суддя Безименна Н.В.
Судді: Аліменко В.О.
Кучма А.Ю.