Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
20 жовтня 2015 р. № 820/8571/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі суду:
головуючий - суддя Самойлова В.В.
судді - Бадюков Ю.В., Кучма Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства аграрної політики та продовольства України, ОСОБА_2 про визнання протиправними та нечинними наказів, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:
- визнати протиправним та нечинним наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України № 99 від 16.03.2015 року "Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України" в частині проведення конкурсного відбору на посаду директора Державного підприємства ДП "Благодатне";
- визнати протиправним та нечинним наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України № 192-п від 31.08.2015 року, яким ОСОБА_3 призначено на посаду директора ДП "Благодатне" шляхом укладання контракту, як переможця конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки;
- зобов'язати Міністерство аграрної політики та продовольства України утриматися від вчинення будь-яких дій щодо реалізації наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 99 від 16.03.2015 року "Про проведення викуреного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України" в частині проведення конкурсного відбору та призначення за його результатами керівника Державного підприємства ДП "Благодатне".
Позивач обґрунтовує свої вимоги наступним чином.
Так, оскаржувані накази прийняті без з'ясування усіх обставин та всупереч вимогам діючого законодавства України, чим порушені його права, свободи та інтереси, що потребує судового захисту.
Представники позивача та відповідача-1, які належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, згідно до вимог ст. 35 КАСУ, в судове засідання не прибули без поважних причин, відповідач-1 надав заперечення, в яких зазначив, що оскаржувані накази повністю відповідають вимогам діючого законодавства України, у зв'язку з чим підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Представник відповідача-2 надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначив, що відповідач при прийнятті оскаржуваних наказів діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому накази є законними, у зв'язку з чим просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності вказаних осіб на підставі наявних в ній доказів у письмовому провадженні, згідно до приписів ч. 6 ст. 128 КАСУ.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Встановлено, що 10 жовтня 2013 року наказом Мінагрополітики України № 178-п ОСОБА_1 був призначений на посаду виконуючого обов'язки директора Державного підприємства "Благодатне", яке належить до сфери управління Мінагрополітики України.
Призначення ОСОБА_1 було здійснено без проведення конкурсного відбору і без укладення контракту.
Пунктом 21 частини 1 ст. 6 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" встановлено, що уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань "організовують і проводять конкурси з визначення керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки".
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 року № 777 визначено, що суб'єктам управління об'єктами державної власності забезпечити призначення керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки виключно за результатами конкурсного відбору.
Процедура конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки здійснюється Міністерством відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 року № 777 з послідуючими змінами.
Відповідно до пункту 2 Порядку, підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, який виконує функцію з управління підприємством (далі - суб'єкт управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору, яке приймається не пізніше ніж через 10 днів після відкриття вакансії керівника підприємства (для підприємств, функції з управління якими виконує Кабінет Міністрів України, - рішення Кабінету Міністрів України).
Відповідно до пункту 21 частини 1 ст. 6 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" та постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 року № 777 "Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки" Мінагрополітики України видано наказ від 16 березня 2015 року № 99 "Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України".
Так, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 призначений виконуючим обов'язки директора державного підприємства без конкурсного відбору і без укладення контракту Державне підприємство "Благодатне" за номером 10 включено до переліку державних підприємств, по яких оголошено конкурс на заміщення посади директора.
Як свідчать докази у справі, 16.03.2015 р. на офіційному сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України в мережі Інтернет було розміщено оголошення стосовно посади директора ДП "Благодатне".
Таким чином, Міністерством аграрної політики та продовольства України, як уповноваженим органом управління, відповідно до покладених на нього завдань та в межах наданих йому повноважень, організовано та проведено конкурс з визначення керівника ДП "Благодатне", за результатами якого переможцем став ОСОБА_3
Отже, суд зазначає, що 31 серпня 2015 року Міністерство аграрної політики та продовольства України видало наказ № 182-п "Про призначення ОСОБА_3О.", яким останнього призначено на посаду директора Держаного підприємства "Благодатне" шляхом укладення контракту, як переможця конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки.
Так, зазначений наказ Мінагрополітики України видано на підставі заяви ОСОБА_3, контракту від 31.08.2015 р. № 28, витягу з протоколу засідання комісії з конкурсного відбору керівників держаних суб'єктів господарювання, що належать до сфери управління Мінагрополітики України від 01.08.2015 р. №1 та погодження Харківської обласної державної адміністрації від 31.08.2015 р. № 01-45/6337.
Суд звертає увагу, що наказом Мінагрополітики України від 31.08.2015 р. № 182-п був призначений директор ДП "Благодатне" ОСОБА_3 та наказом Мінагрополітики України від 31.08.2015 р. № 183-п був звільнений виконуючий обов'язки директора ДП "Благодатне" ОСОБА_1, а відтак відповідач-1 здійснив призначення директора та звільнення виконуючого обов'язки директора у вставленому законом порядку та в межах своїх повноважень, передбачених нормами чинного законодавства України.
При вирішенні даного спору суд враховує наступні обставини та нормативні положення.
Пункт перший, статті 65 Господарського кодексу України наголошує: Управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу.
Статутом ДП "Благодатне" визначено, що управління підприємством здійснюється його директором. Призначення директора підприємства на роботу здійснюється Уповноваженим органом управління на умовах, визначених у контракті.
Таким чином, згідно Статуту ДП "Благодатне", призначення керівника є виключною прерогативою відповідача-1.
Окрім того, відповідно до постанови Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2015 р. в адміністративній справі № 820/4278/15, яка набрала законної сили, відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання дій незаконними та зобовязання утримання від вчинення певних дій щодо розміщення на офіційному сайті міністерства в мережі Інтернет оголошення від 16 березня 2014 року стосовно посади директора Державного підприємства "Благодатне".
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАСУ обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
А від так, враховуючи вищевикладене, дії відповідача-1 щодо проведення конкурсного відбору на посаду директора Державного підприємства "Благодатне" є правомірними, яким передував оскаржуваний наказ та як наслідки цих дій - конкурсний відбір на зазначену посаду, в якому переміг ОСОБА_3, що і стало підставою для його призначення на цю посаду.
Таким чином, у суду відсутні підстави для визнання оскаржуваних наказів незаконними, у зв"язку з чим адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 128, 159, 160, 162, КАСУ, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства аграрної політики та продовольства України, ОСОБА_2 про визнання протиправними та нечинними наказів, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий - суддя Самойлова В.В.
СуддіБадюков Ю.В.
ОСОБА_4