ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2015 року № 813/4864/15
о 17 год., 15 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним
позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області, представник Хуул ОСОБА_1до Національного природного парку «Сколівскі бескиди», представник не прибувпро зобовязання вчинити дії
Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Національного природного парку «Сколівскі бескиди» про зобовязання вчинити дії, а саме допустити працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області до проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та надати необхідні документи згідно ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі Наказу Держекоінспекції № 153-і/п від 13.07.2015 року видано направлення № 172 про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідача. Державними інспекторами з ОНПС Львівської області ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 здійснено виїзд на фактичну адресу підприємства. Однак, виконувач обовязків директора НПП «Сколівські Бескиди» ОСОБА_5 не дав згоди на проведення планової покликаючись на відсутність підстав для перевірки контролюючим органом. В результаті чого позивачем складено ОСОБА_3 про не допуск до проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 24.07.2015 року № 172/04/37.1.3. Преставник відповідача ОСОБА_5 від підписання вказаного акту та отримання його другого примірника відмовився, про що зроблено відмітку в ОСОБА_3.
Вказані дії відповідача унеможливили виконати плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства субєктами господарювання у ІІІ кварталі 2015 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задоволити повністю.
Відповідач прибуття повноважного представника в судове засідання не забезпечив, заперечень не подав, причини неприбуття не повідомив.
Заслухавши обґрунтування представника позивача, безпосередньо, всебічно, повно та обєктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
25.06.2015 року затверджено План здійснення заходів державного нагляду (контролю) за додержанням вимог природоохоронного законодавства субєктами господарювання у ІІІ кварталі 2015 року Державною екологічною інспекцією у Львівській області;
13.07.2015 року на підставі Наказу Держекоінспекції № 153-і/п від 13.07.2015 року видано направлення № 172 про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства НПП «Сколівські Бескиди» з 14.07.2015 року по 03.08.2015 року;
24.07.2015 року складено ОСОБА_3 № 172/04/37.1.3 не допуску на планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства НПП «Сколівські Бескиди»;
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року № 454/2011, Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 464 від 10.09.2008 року «Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства» КАС України.
Згідно ст. 1, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно ст. 7 цього ж Закону, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
Згідно ст. 11, цього ж Закону, суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.
Згідно п.п. 2, п. 4, Положенням про Державну екологічну інспекцію України, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами.
Згідно п. 2.2 Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 464 від 10.09.2008 року «Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства», Для здійснення перевірки керівником відповідно органу Держекоінспекції або його заступником видається наказ про проведення перевірки, який має містити: найменування суб'єкта господарювання, підстава перевірки та предмет перевірки; період, за який буде здійснюватись перевірка; визначення виконавців перевірки із залученням, у разі потреби, спеціалістів інших органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками).
Згідно п. 4.10 цього ж Наказу, у разі, якщо державний інспектор не допускається до проведення перевірки, ним складається акт про відмову в проведенні перевірки. В цьому акті зазначаються посада, прізвище, ім'я, по батькові особи керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи, яку ознайомлено з актом та якій вручено акт під розписку, або робиться відмітка щодо відмови від ознайомлення з актом та його отримання. У разі, якщо керівник або уповноважена ним особа суб'єкта господарювання відмовляється від отримання акта про відмову особисто, такий акт із зазначенням в ньому реєстраційного номера передається через канцелярію суб'єкта господарювання або відправляється рекомендованим листом.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Судом враховуються обґрунтування позовних вимог позивача, оскільки позивач дотримуючись встановленого порядку проведення планової перевірки, у межах наданих повноважень зобовязаний провести перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем. Однак, відповідач в порушення покладених на позивача обовязків протиправно та безпідставно не допускає Державну екологічну інспекцію у Львівській області до проведення відповідної перевірки, перешкоджаючи таким чином позивачу виконанню покладених на нього передбачених законодавством повноважень.
Щодо не допуску держінспекторів позивача до перевірки посадовою особою відповідача ОСОБА_5 з посиланням на пункт 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», суд зазначає наступне:
- згідно листа Міністерства юстиції України від 20.08.2015 року № 21329-0-26-15/8.2, у вищевказаному пункті Закону, який набрав чинності з 01.01.2015 року, встановлено, що у 2015-2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінально процесуального кодексу України. Під «контролюючими органами» у вищевказаному пункті Закону, мається на увазі Державна фіскальна служба України та її територіальні органи.
Відтак, жодного мораторію на здійснення перевірок Держекоінспекцією, чинним законодавством України не передбачено.
Таким чином, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підтверджені належними та допустимими доказами, відтак підлягають задоволенню повністю.
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобовязані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.
Суд присуджує з Державного бюджету України, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, всі здійснені стороною, яка не є субєктом владних повноважень, та документально підтверджені судові витрати, на користь якої ухвалене судове рішення.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Зобовязати Національний природний парк «Сколівські Бескиди» допустити працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області до проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та надати необхідні документи у відповідності до ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державної екологічної інспекції у Львівській області (ЄДРПОУ 38057086) 73,08 грн. судового збору.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена у повному обсязі 19.10.2015 року.
Суддя Гавдик З.В.