ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2015 року 10 год. 45 хв. Справа № 0870/12572/12 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
за участю секретаря Рибакової М.В.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Державної фінансової інспекції в Запорізькій області
до: Комунального підприємства «Управління капітального будівництва»
про: зобовязання винити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансова інспекція в Запорізькій області (далі позивач) звернулась з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Управління капітального будівництва» (далі КП «Управління капітального будівництва» або відповідач) про зобовязання виконати пункт 18 обовязкових вимог 29.08.2012 № 08-06/14-14/8296 щодо усунення виявленого в ході ревізії порушення на суму 7856 грн. та пункт 21 цих же вимог щодо усунення виявленого порушення на суму 2429374 грн. 15 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не забезпечено виконання у повному обсязі вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства.
При судовому розгляді представником позивача подано заяву про зменшення позовних вимог, відповідно до якої, у звязку з частковим виконанням відповідачем пункту 21 вимог, позивач зменшив позовні вимоги в частини зобовязання виконати пункт 21 обовязкових вимог 29.08.2012 № 08-06/14-14/8296 щодо усунення виявлених в ході ревізії порушень на суму 1936286 грн. 26 коп. (а.с. 169).
Зазначена заява прийнята судом, розгляд справи продовжено з урахуванням зменшених позовних вимог.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити та надав пояснення в його обґрунтування, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача, який про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття до суду не повідомив, у звязку з чим суд прийшов до висновку, що представник відповідача не прибув до суду без поважних причин, та, відповідно до приписів частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянув справу у його відсутності.
В судовому засіданні, яке відбулось по справі 06.05.2015 представник відповідача позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити, вважав, що предявлені вимоги стосуються відшкодування збитків, які повинні стягуватись у судовому порядку за позовом Державної фінансової інспекції в Запорізькій області.
Вислухавши пояснення представника позивача, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У період з 21.05.2012 по 27.06.2012 та з 10.08.2012 по 14.08.2012 ДФІ в Запорізькій області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності в КП «Управління капітального будівництва» м. Запоріжжя за період з 01.01.2011 по 01.04.2012, результати якої оформлені Актом ревізії від 14.08.2012 № 06-21/15 (а.с. 25-31).
За наслідками проведеної ревізії позивачем 29.08.2012 за № 08-06-14-14/8296 відповідачу направлено обовязкові вимоги щодо усунення порушень фінансової дисципліни, якими зокрема вимагалось:
-у звязку із встановленою нестачею по обєкту «Реконструкція водогону в балці Панська» (чавунних задвижок, обратних клапанів, бетонних люків, вантузів, та інше) на суму 7856 грн. провести незалежну оцінку розміру збитків від нестачі окремих конструктивних елементів обєкту незавершеного будівництва відповідно до вимог пункту 2 Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 116, та відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України стягнути з осіб, винних у нестачі, розмір збитків. Із стягнутих сум здійснити відшкодування збитків, завданих КП «Управління капітального будівництва» на відновлення пошкоджених або придбання нових матеріальних цінностей та вартості робіт з їх відновлення. Залишок коштів, перерахувати до державного бюджету (пункт 18);
-у звязку перебуванням на балансі підприємства обєктів незавершеного будівництва, які не відповідають критеріям активів, визначеним пунктом 3 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», затвердженого наказом міністерства фінансів України від 31.03.1999 № 87, що призвело до завищення активів, - провести списання з балансу обєктів незавершеного будівництва вартістю 2429374 грн. 15 коп. (пункт 21) (а.с. 24).
Інформацію про вжиті заходи та виконання вимог від відповідача вимагалось надіслати в термін до 25.09.2012 (а.с. 24-зворот).
Як встановлено судом, пункт 18 обовязкових вимог оскаржений відповідачем в судовому порядку та постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 26.03.2013 (справа № 808/1357/13-а), яка набрала законної сили 30.10.2014, у задоволенні позову про скасування цього пункту вимог відмовлено (а.с. 36-37).
Пункт 21 вимог відповідачем не оскаржений та частково виконаний в частині списання з балансу обєктів незавершеного будівництва вартістю 493087 грн. 89 коп., що підтверджується копією акту на списання втрат по збору вихідних даних та виконання проектно-вишукувальних робіт по обєктам нерозпочатого будівництва від 25.09.2012 на суму 348280 грн. 70 коп. та копією акту на списання втрат виконаних проектно-вишукувальних робіт по обєктам нерозпочатого будівництва від 25.09.2012 на суму 144807 грн. 19 коп. (а.с. 141-145).
Пункт 21 вимог невиконаний в частині списання з балансу КП «Управління капітального будівництва» обєктів незавершеного будівництва вартістю 1936286 грн. 26 коп.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» № 2939-ХІІ від 26.01.1993 (далі Закон № 2939-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2939-ХІІ (у редакції, чинний на час проведення ревізії та предявлення вимог), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23.04.2011 № 499/2011 (далі Положення), визначено, що Державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Положенням також установлено, що у разі якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Держфінінспекція має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми узгоджуються з положеннями статті 10 Закону № 2939-ХІІ, якою визначені права органу державного фінансового контролю.
Зокрема, пунктом 7 вказаної статті органу державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до пункту 10 цієї ж статті, органу державного фінансового контролю надається право, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Статтею 15 Закону № 2939-ХІІ визначено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Таким чином, орган державного фінансового контролю здійснює контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства має пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Таким чином, орган державного фінансового контролю має права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
Як вбачається зі змісту пункту 18 обовязкових вимог від 29.08.2012 № 08-06/14-14/8296, про зобовязання виконати який подано позов, позивач зазначив про виявлені збитки, вказав їх розмір та про необхідність їх стягнення з винних осіб, визначивши спосіб відшкодування.
Враховуючи, що виявлені у ході ревізії збитки підлягають стягненню у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зобовязання виконати пункт 18 обовязкових вимог № 08-06/14-14/8296 не підлягають задоволенню.
Вимоги про зобовязання провести списання з балансу КП «Управління капітального будівництва» обєктів незавершеного будівництва вартістю 1936286 грн. 26 коп.(пункт 21 обовязкових вимог від 29.08.2012 № 08-06/14-14/8296) суд вважає такими, що підлягають задоволенню.
Як встановлено судом, на час розгляду справи пункт 21 обовязкових вимог від 29.08.2012 № 08-06/14-14/8296 відповідачем виконаний частково - в частині списання з балансу обєктів незавершеного будівництва вартістю 493087 грн. 89 коп., що підтверджується копією акту на списання втрат по збору вихідних даних та виконання проектно-вишукувальних робіт по обєктам нерозпочатого будівництва від 25.09.2012 на суму 348280 грн. 70 коп. та копією акту на списання втрат виконаних проектно-вишукувальних робіт по обєктам нерозпочатого будівництва від 25.09.2012 на суму 144807 грн. 19 коп. (а.с. 141-145).
За своїм змістом вимога про списання з балансу обєктів незавершеного будівництва вартістю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, у звязку з чим відповідно до статті 15 Закону № 2939-ХІІ є обов'язковою для виконання.
Враховуючи, що зазначені вимоги КП «Управління капітального будівництва» у встановлений строк виконані не в повному обсязі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зобовязання провести списання з балансу КП «Управління капітального будівництва» обєктів незавершеного будівництва вартістю 1936286 грн. 26 коп. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із положеннями частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Запорізькій області підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 2, 11, 17, 71, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобовязати Комунальне підприємство «Управління капітального будівництва» (код ЄДРПОУ 04054151) згідно з пунктом 21 обовязкових вимог від 29.08.2012 № 08-06/14-14/8296 провести списання з балансу Комунального підприємства «Управління капітального будівництва» обєктів незавершеного будівництва вартістю 1936286 (один мільйон девятсот тридцять шість тисяч двісті вісімдесят шість) грн. 26 коп.
У решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша