Постанова № 52567901, 28.09.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2015
Номер справи
808/6355/15
Номер документу
52567901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2015 року (12 год. 05 хв.) Справа № 808/6355/15 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Максименко Л.Я.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовною заявою: Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області, м. Запоріжжя

до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Запорізький Втормет», м. Запоріжжя

про: стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі позивач або ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області) звернулась із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Запорізький Втормет» (далі відповідач або ПАТ «Запорізький Втормет»), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в сумі 267 570,76 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач має податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в сумі 267 570,76 грн., який виник в результаті несплати відповідачем узгоджених грошових зобовязань, самостійно задекларованих ПАТ «Запорізький Втормет», а також грошових зобовязань донарахованих контролюючим органом згідно податкових повідомлень-рішень. Крім того, позивач вказує, що у звязку із несвоєчасною сплатою узгоджених грошових зобовязань відповідачу було нараховано пеню з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності у сумі 5 290,96 грн. Зазначає, що позивачем вживались, визначені нормами податкового законодавства, заходи щодо стягнення з ПАТ «Запорізький Втормет» податкового боргу. Однак, направлена 18.01.2015 на адресу відповідача податкова вимога від 12.01.2015 № 33-25, залишилась без виконання. Враховуючи те, що заборгованість відповідача є несплаченою до бюджету, позивач просить стягнути її в судовому порядку.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 03.09.2015 відкрито провадження в адміністративній справі № 808/6355/15 та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 28.09.2015.

Представник позивача в судове засідання не зявився. 28.09.2015 від нього до суду надійшло клопотання вх. №43042 про розгляд справи за відсутності представника ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області. Позовні вимоги підтримує та зазначає, що сума заборгованості станом на 28.09.2015 залишається не погашеною.

В судове засідання представник відповідача також не зявився, відзив на адміністративний позов не надіслав. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, наявне в матеріалах справи.

За приписами ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, суд дійшов до висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін, на підставі наявних у справі матеріалів, в порядку письмового провадження.

У звязку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі та з урахуванням положень ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов наступних висновків.

Судом зясовано, що ПАТ «Запорізький втормет» (код ЄДРПОУ 00193097) зареєстрований як юридична особа 08.07.1993 за адресою: 69081, Запорізька область, м. Запоріжжя, Шевченківський район, вул. Панфьорова, 240, про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 12.06.2015.

Як передбачено ст. 67 Конституції України та пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі Податковий кодекс України), платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України визначено обовязок платника податків подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, повязані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобовязання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Підпунктом 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності це обовязковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України, є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до п. 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Як передбачено ст. 285 Податкового кодексу України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у звязку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Пунктом 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обовязку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

З матеріалів справи судом зясовано, що ПАТ «Запорізький Втормет» подано до ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 03.02.2015 за 2015 рік, згідно якої відповідачем самостійно визначено податкове зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності на 2015 рік в сумі 541 415,00 грн. Розмір щомісячних платежів орендної плати за період з січня 2015 року по листопад 2015 року (включно) становить 45 117,92 грн. та за грудень 2015 року 45 117,88 грн.

За правилами п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобовязання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобовязання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що грошове зобовязання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобовязання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у звязку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання (п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Оскільки, сума самостійно задекларованих податкових зобовязань згідно вищезазначених податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за лютий-червень 2015 року не була сплачена відповідачем в повному обсязі у визначені законодавством строки, то сума недоїмки у розмірі 225 589,60 грн. набула статусу податкового боргу.

З матеріалів справи судом встановлено, що на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 завідувачем сектору місцевих ресурсних, рентних та неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області проведено документальну невиїзну перевірку своєчасності сплати плати за землю ПАТ «Запорізький Втормет», за результатами якої складено акт від 22.05.2015 № 24/08-30-1520/00193097. Даною перевіркою встановлені порушення підприємством вимог п. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України. Акт перевірки отриманий уповноваженою особою відповідача 04.06.2015, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення.

На підставі акту перевірки від 22.05.2015 № 24/08-30-1520/00193097 ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області винесено податкові повідомлення-рішення форми від 16.06.2015 № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2, відповідно до яких підприємству збільшено суму грошового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірах 18 003,64 грн. та 18 686,56 грн. відповідно.

Вказані рішення направлено поштою на адресу ПАТ «Запорізький Втормет». Як вбачається із наданої позивачем копії поштового повідомлення, кореспонденція вручена уповноваженому представнику підприємства 18.06.2015.

Відповідно до п. 57.3. ст. 57 Податкового кодексу України зазначено, у разі визначення грошового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п. 54.3.1-54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму грошового зобовязання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Враховуючи, що сума штрафу у розмірі 36 690,20 грн., застосована до відповідача згідно податкових повідомлень-рішень форми «Ш» від 16.06.2015 № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 ПАТ «Запорізький втормет» у встановлені законодавством строки не сплачена до бюджету, то вона набула статусу податкового боргу.

Крім того, згідно приписів п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до п. 131.1 ст. 131 Податкового кодексу України, нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.

Судом зясовано, що за відповідачу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності нараховано пеню в розмірі 5 290,96 грн.

Згідно наданої позивачем інтегрованої картки платника, податковий борг ПАТ «Запорізький Втормет» з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за вказані періоди становить 267 570,76 грн.

Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобовязання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно п. 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобовязань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Як зазначено у пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова вимога це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Судом зясовано, що 18.01.2015 ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області направлено на адресу підприємства податкову вимогу форми «Ю» від 12.01.2015 № 33-25 на загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобовязаннями в розмірі 13 692,06 грн., яка отримана відповідачем 22.01.2015.

Наразі, податкова вимога форми «Ю» від 12.01.2015 № 33-25 в порядку визначеному ст. 60 Податкового кодексу України позивачем не відкликана, оскільки з моменту її виставлення заборгованість ПАТ «Запорізький Втормет» залишається не погашеною, що підтверджується карткою особового рахунку платника податків за спірний період.

Згідно з пп. 95.1 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Підпунктом 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності.

Згідно інтегрованої картки платника податків, наданої ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, станом на 28.09.2015 податковий борг ПАТ «Запорізький Втормет» з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності у розмірі 267 570,76 грн. залишається не сплаченим до бюджету.

Під час розгляду справи, відповідачем не надано суду доказів повного або часткового погашення заборгованості, нормативно та документально обґрунтованих заперечень проти позовних вимог, а також доказів, які б спростовували доводи позивача.

Беручи до уваги вищезазначені обставини, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 14, 71, 86, 94, 128, 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області до Публічного акціонерного товариства «Запорізький Втормет» про стягнення податкового боргу, задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Запорізький Втормет» (69081, м. Запоріжжя, Шевченківський район, вул. Панфьорова, буд. 240, код ЄДРПОУ 00193097) на користь Місцевого бюджету Шевченківського району (код 38025367, р/р 33213812700009, код платежу 18010600, ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015) податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в сумі 267 570,76 (двісті шістдесят сім тисяч пятсот сімдесят гривень 76 коп.) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СуддяЛ.Я. Максименко