Рішення № 52561717, 20.10.2015, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
20.10.2015
Номер справи
925/1456/15
Номер документу
52561717
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" жовтня 2015 р.Справа № 925/1456/15

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., за участю секретаря судового засідання Кенкеч О.С., в приміщенні суду розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Черкаська область, м. Жашків, вул. Молодогвардійців, 41

до Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області, Черкаська область, м. Жашків, вул. Костромська, 19

про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення терміну дії договору оренди землі,

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 підприємець особисто, ОСОБА_2 повноваження не підтверджені;

від відповідача: не зявився.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся в господарський суд Черкаської області з позовом до Жашківської районної державної адміністрації в Черкаській області, в якому просить суд визнати укладеною між фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1) та Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області (код ЄДРІІОУ 04061174) Додаткову угоду від 31 грудня 2013 року про поновлення терміну дії договору оренди землі, укладеного 22 січня 2004 року між фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 та Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області, посвідченого приватним нотаріусом Жашківського районного нотаріального округу ОСОБА_3 № за реєстром 94, що зареєстрований у Черкаській регіональній філії №7 державного комітету України по земельних ресурсах, про що у книзі державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 30.08.2004р. №1-30-11/13, із змінами та доповненнями внесеними додатковими угодами від 12.12.2008р. та 08.02.2011р., та відшкодування судових витрат.

До початку судового засідання відповідач надіслав до суду відзив від 12.10.2015р. №33/06-27 на позовну заяву, в якому зазначено, що враховуючи те, що на дату звернення позивача із клопотанням про поновлення договору оренди землі у Жашківської районної державної адміністрації не було повноважень щодо передачі земельних ділянок в користування, рішення про поновлення договору оренди землі не прийняте. Просить суд своїм рішенням визначити шляхи виходу із спірної ситуації між сторонами. У звязку з відсутністю фінансового забезпечення на відрядження просить суд визнати причину неявки поважною та розглядати справу без участі представника Жашківської районної державної адміністрації.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити. Вказав, що протягом терміну дії договору оренди землі позивач належно виконував покладені на нього обов'язки по цьому Договору як орендар вказаної земельної ділянки, в тому числі щодо своєчасної та повної оплати орендної плати по Договору. Після сплину строку дії договору оренди землі (з 01.01.2014р.) ФОП ОСОБА_1 продовжив користуватися земельною ділянкою, а відповідач протягом місяця після сплину строку дії договору не висловив заперечень проти його повідомлення та додаткової угоди на продовження договору оренди, а також не надав пропозицій стосовно зміни умов договору, не вказав законних підстав не продовжити використання цієї ділянки орендарем та не вказав можливих способів ї використання.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, представника у судове засідання не направив, витребувані документи не надав. Ухвалу суду від 01.09.2015р. про порушення провадження у справі вручено уповноваженому представнику відповідача 03.09.2015р., що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення.

Незявлення представника відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті за наявними доказами відповідно до вимог ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, заслухавши пояснення позивача, судом встановлено такі взаємовідносини сторін:

22.01.2004р. між Жашківською районною державною адміністрацією (Орендодавцем Відповідач по справі), в особі голови ОСОБА_4, що діє на підставі Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Земельного кодексу України та розпорядження від 31.12.2003р. №307, та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендарем Позивач по справі), що діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності, було укладено договір оренди земельної ділянки під водою (ставок) (Далі Договір, а.с. 11-14), за умовами якого Орендодавець надав, а Орендар прийняв у тимчасове користування на умовах оренди землі водного фонду в адмінмежах Хижнянської сільської ради загальною площею 12,7 га, у тому числі ставки 12,7 га, згідно з викопіюванням земель (схема орендованих земель), що є невід'ємною часиною цього договору.

Відповідно до п. 1.4 Договору земельна ділянка під водою передається для риборозведення без зміни її цільового призначення терміном до 01 січня 2009 року з дати набуття чинності цього договору.

Державна реєстрація Договору проведена Черкаською регіональною філією №7 державного комітету України по земельних ресурсах, про що у книзі державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 30.08.2004р. №1-30-11/13.

Згідно акту приймання-передачі від 22.01.2004р. земельна ділянка передана в користування Орендарю і назад не витребувана (а.с. 14).

12.08.2008р. між Орендарем та Орендодавцем було укладено Додаткову угоду до Договору, за умовами якої п.п. 1.2, 1.4 та 2.2 Договору викладено в новій редакції:

«п.1.2 В оренду передасться земельна ділянка загальною площею 11,9118 га, в тому числі під водою 11,9118 га»;

«п.1.4 Договір укладено з 01.01.2009р. до 01.01.2014р. Після закінчення строку договору орендар мас переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за шістдесят днів до закінчення строку дії договору повідомити орендодавця про намір продовжити його дію»;

«п.2.2 Річна орендна плата за земельну ділянку 11,9118 га встановлена в розмірі 4444 грн., що становить 373 грн. за один гектар».

Решта умов Договору залишено без змін.

08.02.2011р. між Орендарем та Орендодавцем було укладено Додаткову угоду до Договору, за умовами якої п. 2.2 Договору викладено в новій редакції. Решта умов Договору залишено без змін.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. №161-XIV (із змінами) по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.

Орендар відповідно до вимог Договору, Додаткової угоди та Закону України «Про оренду землі» звернувся за 60 днів до закінчення терміну дії договору до Жашківської районної державної адміністрації із клопотанням (листом-повідомленням) від 24.05.2013р. про намір поновлення терміну дії договору оренди земельної ділянки під водою (ставок) від 22.01.2004р., враховуючи умови додаткових угод, на 15 років - з текстом додаткової угоди (а.с. 17-18).

01.07.2013р. Жашківською районною державною адміністрацією прийнято Розпорядження №130 «Про надання дозволу на підготовку землевпорядною організацією проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами населеного пункту» на підставі позитивних висновків комісії районної державної адміністрації з питань набуття права власності та права користування земельними ділянками за межами населених пунктів району (протокол від 21.06.2013р. №6) відповідно до якого, ФОП ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення землевпорядною організацією проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під водою площею 11,9118 га, в тому числі землі під водою (ставком) 11,9118 га в адмінмежах Хижнянської сільської ради за межами населеного пункту, на умовах оренди терміном на 15 років (а.с. 19-20).

Після закінчення строку Договору Орендар продовжує користуватися земельною ділянкою. Відповідно до довідки №427/01-01-31 від 11.08.2015р., виданої Жашківською районною державною адміністрацією, при використанні земельної ділянки під водою в адміністративних межах Хижнянської сільської ради ФОН ОСОБА_1 дотримується істотних умов Договору (а.с. 27). Також Орендарем своєчасно сплачується орендна плата за користування вищевказаною земельною ділянкою. Згідно довідки №699/23-11-15-03 від 10.08.2015р., виданої Жашківським відділенням Уманської ОДПІ Головного управління ДФС у Черкаській області, сплата орендної плати проводиться у повному обсязі. Станом на 10.08.2015р. заборгованість по орендній платі даної земельної ділянки відсутня (а.с. 26).

Протягом одного місяця після закінчення строку дії договору жодних заперечень у поновленні договору оренди землі від Орендодавця (Жашківської районної державної адміністрації) Орендарю не надходило.

Таким чином, згідно ст. 33 Закону України «Про оренду землі»договір оренди земельної ділянки під водою (ставок) від 22.01.2004р. є поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Незважаючи на вказане, Жашківська РДА тривалий час ухиляється від виконання обовязків в сфері землекористування та землеупорядкування, проявляючи протиправну бездіяльність, додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення між Жашківською районною державною адміністрацією та Орендарем до цього часу не підписана, що не відповідає вимогам ст. 33 Закону України «Про оренду землі», порушує стабільність суспільних відносин та порушує права Позивача на користування земельною ділянкою водного фонду.

08.06.2015р. Орендарем на адресу Орендодавця повторно був направлений лист з проханням підписати додаткову угоду про поновлення договору оренди землі від 22.01.2004р. з проектом вказаної додаткової угоди (а.с. 21).

Листом від 03.08.2015р. № 01-01-13/1925 Орендодавець повідомив Орендаря, що поновлення договору оренди водного обєкту не відноситься до компетенції районної державної адміністрації (а.с. 25).

Відповідач, в порушення вимог ст. 19 Конституції України, не заявив претензій до користувача спірною земельною ділянкою та не назвав вагомих та законних підстав не продовжити використання останнім земельної ділянки. Не подано також і можливих способів використання в РДА спірних водойм.

Інших доказів не подано. Не заявлено також клопотань про витребування додаткових доказів від сторін.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, враховуючи пояснення позивача та відзив відповідача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до часткового задоволення.

Згідно положень Пленуму ВГСУ від 23.03.2012р. №6 «Про судове рішення» при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.

Сторони у справі є субєктами господарювання та самостійними юридичними особами, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Місце проведення господарської діяльності сторін відповідає місцю їх реєстрації згідно даних ЄДРПОУ положення ст. 93 ЦК України.

Діяльність відповідача також регламентована положеннями Конституції України (ст. 19) та ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999р., нормами ЗК України, ГК України та ЦК України в частині укладання та продовження договорів оренди, ЗУ «Про аквакультуру» (ст. 11).

Між сторонами наявні продовжувані договірні відносини з оплатного користування земельною ділянкою земельної ділянки під водою площею 11,9118 га, в тому числі землі під водою (ставком) 11,9118 га в адмінмежах Хижнянської сільської ради за межами населеного пункту, що виникли з письмового двостороннього строкового консенсуального оплатного договору.

Орендодавцем та власником земельної ділянки виступає Жашківська районна державна адміністрація на підставі положень ЗУ «Про місцеві державні адміністрації», Земельного кодексу України, ЗУ «Про аквакультуру» як уповноважений орган держави у спірних правовідносинах.

Використання землі в Україні є платним та врегульоване положеннями Конституції України, Земельним кодексом України, ЗУ «Про оренду землі», Податковим кодексом України в частині внесення плати за користування землею тощо.

Статтею 19 Конституції України унормовано, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

За приписами частини першої статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, в тому числі, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування передбачені статтею 122 Земельного кодексу України, відповідно до частини 4 якої (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) обласним державним адміністраціям надано право передавати земельні ділянки на їх території із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.

Водночас, згідно з приписами частини 3 статті 122 вказаного Кодексу (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) районні державні адміністрації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:

а) сільськогосподарського використання;

б) ведення лісового і водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті;

в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

З матеріалів справи вбачається, що 22.01.2004р. між сторонами у справі укладений договір оренди земельної ділянки під водою (ставок), відповідно до якого позивач отримав у користування земельні ділянки під водою, що знаходиться в адмінмежах Хижнянської сільської ради Жашківського району Черкаської області за межами населеного пункту загальною площею 11,9118 га, в тому числі землі під водою (ставком) 11,9118 га.

Згідно з пунктом 1.4 Договору він укладений строком на пять років. Додатковою угодою до Договору термін дії договору продовжено ще на пять років.

Згідно ст. 20 Закону України «Про оренду землі» укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Державна реєстрація наведеного правочину Договору оренди земельної ділянки під водою (ставок) здійснена 30.08.2004р. Державна реєстрація Додаткової угоди до Договору здійснена 17.12.2008р.

Статтею 31 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Згідно з частиною 1 статті 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Тобто, з урахуванням положень статті 18 Закону України «Про оренду землі», відповідно до якої договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації, строк спірного договору закінчився 01.01.2014р.

Пунктом 1.4 Договору встановлено, що після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за шістдесят днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про вжити його дію.

Згідно ст. 33 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 №161-XTV (із змінами) у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.

Суд враховує, що межі та площі ділянки, цільове використання ділянки водного фонду - не змінені. Претензій стосовно способу чи режиму використання ділянки до позивача не заявлено.

З матеріалів справи вбачається, що клопотанням (листом-повідомленням) від 24.05.2013р. позивач запропонував поновити термін дії договору оренди земельної ділянки під водою (ставок) від 22.01.2004р. реєстраційний №1-30-11/13, враховуючи умови додаткових угод, на 15 років - з текстом додаткової угоди:

«Орендодавець Жашківська районна державна адміністрація, в особі голови______, який діє на підставі Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», з одного боку

та орендар фізична особа-підприємець ОСОБА_1, зареєстрований в Жашківській районній адміністрації 19.01.2004р., за №20030170000000847 з другого боку, керуючись ст.ст. 21, 30, 33 Закону України «Про оренду землі» до договору оренди землі від 22.01.2004р., який зареєстрований в Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру від 30.08.2004р. №1-30-11/13, враховуючи умови додаткової угоди від 12.02.2008р., зареєстрованої 17.12.2008р. за №040878200022 в Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру державного земельної о кадастру та додаткової угоди від 08.02.2011р., зареєстрованої 24.03.2011р. за №712098914000190 в Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру, сторони домовились внести наступні зміни:

1. Пункти 1.2, 1.4 та 2.2 договору оренди землі від 22.01.2004р. викласти в наступній редакції:

« 1.2. В оренду передасться земельна ділянка загальною площею 11,9118 га, в тому числі під водою 11,9118 га.

1.4. Ця додаткова угода укладена з 01.01.2014 р. до 01.01.2029 р. Після закінчення строку договору оренди орендар мас переважне право поновлення його на новий строк за умови направлення орендодавцеві повідомлення про намір продовжити дію договору не пізніше, ніж за шістдесят календарних днів до припинення терміну дії договору.

2.2. Річна орендна плата за земельну ділянку площею 11,9118 га встановлено в розмірі 12000,00 гри., що становить 1007,40 грн. за 1 га.».

2. Дана додаткова угода с невід'ємною частиною договору оренди землі від 22.01.2004р., який зареєстрований в Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру від 30.08.2004р. №1-30-11/13.

3. Дана додаткова угода укладена в трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у орендодавця, другий в орендаря, третій в Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру» (а.с. 18).

Клопотання (лист-повідомлення) вручено відповідачу 24.05.2013р., про що зроблено відмітку вх.№1579/01-01-15 на повідомленні.

Як слідує з клопотання (листа-повідомлення) від 24.05.2013р., позивач наполягав саме на поновленні договору оренди землі від 22.01.2004р. на строк 15 років і на тих же умовах.

Порядок поновлення договорів оренди передбачений частинами 3-6 статті 33 Закону України «Про оренду землі».

Відповідно до частин 3-4 статті 33 Закону України «Про оренду землі» до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Виходячи зі змісту наведених норм матеріального права, реалізація орендарем його права саме на поновлення договору оренди земельної ділянки вимагає від нього надіслання про це на адресу листа-повідомлення разом із примірником відповідної додаткової угоди, що було дотримано позивачем і це підтверджується матеріалами справи (а.с. 17-18) та не спростовано сторонами протягом вирішення спору.

При цьому, частиною 6 статті 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Як роз'яснено у пункті 2.17. постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011р. № 6 (далі - Постанова), у вирішенні спорів, пов'язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, судам слід враховувати положення статті 33 Закону України «Про оренду землі» (в редакції Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», який набрав чинності з 12.03.2011р.).

Частиною шостою зазначеної статті передбачено, що договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою і за відсутності протягом місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі.

Відтак господарським судам у вирішенні відповідних спорів необхідно з'ясовувати, зокрема, чи повідомляв орендар орендодавця у встановленому порядку про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк та чи заперечував орендодавець у строк, визначений законом, проти поновлення договору.

Одночасно, згідно з приведеними вище положеннями статті 33 Закону України «Про оренду землі» та роз'ясненнями Постанови від 17.05.2011р. №6 для поновлення договору оренди земельної ділянки, належної до комунальної або державної власності, не є необхідним прийняття її власником відповідного рішення.

Господарському суду необхідно встановити, чи висловлювалися власником земельної ділянки заперечення щодо продовження орендних відносин шляхом надсилання орендареві відповідного листа-повідомлення та фактичного користування орендарем спірною земельною ділянкою після припинення строку дії договору оренди.

Доказів скеровування Жашківською районною державною адміністрацією на адресу позивача листа-повідомлення про незгоду у продовженні спірного договору у строк до 01.01.2029р., всупереч приписів статей 33,34 Господарського процесуального кодексу України, відповідач суду не надав.

Закон України «Про аквакультуру», що вступив у силу з 01.07.3013р., визначає принципи державної політики, основні засади розвитку і функціонування аквакультури, правові основи діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у сфері аквакультури.

Згідно вимог статті 11 ЗУ «Про аквакультуру» до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері аквакультури належать:

- участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних програм розвитку аквакультури;

- надання в користування на умовах оренди частини рибогосподарського водного об'єкта, рибогосподарської технологічної водойми для цілей аквакультури відповідно до повноважень щодо розпорядження землями, встановлених Земельним кодексом України;

- здійснення інших повноважень відповідно до закону.

Згідно статті 1 ЗУ «Про аквакультуру» аквакультура (рибництво) - це сільськогосподарська діяльність із штучного розведення, утримання та вирощування обєктів аквакультури у повністю або частково контрольованих умовах для одержання сільськогосподарської продукції (продукції аквакультури) та її реалізації.

Згідно вимог статті 14 ЗУ «Про аквакультуру», рибогосподарська технологічна водойма для цілей аквакультури надається юридичній чи фізичній особі органом, який здійснює розпорядження земельною ділянкою під водою (водним простором) відповідно до Земельного кодексу України, за договором оренди землі (земель водного фонду).

Об'єктом користування на умовах оренди рибогосподарської технологічної водойми є земельна ділянка під водою, в межах якої здійснюється аквакультура, та вода (водний простір), які в комплексі одночасно надаються в користування одній і тій самій юридичній чи фізичній особі.

Плата за користування на умовах оренди рибогосподарською технологічною водоймою складається з орендної плати за використання земельних ділянок під водним об'єктом та орендної плати за рибогосподарську технологічну водойму (водний простір) та розраховується згідно Методики, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.05.2013р. №236.

Типовий договір оренди водних об'єктів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2013р. № 420.

При цьому, суд критично ставиться до заперечень відповідача про те, що не підписання райдержадміністрацією додаткової угоди про поновлення договору оренди землі від 22.01.2004р. не належить до повноважень райдержадміністрації відповідно до вимог ст. 122 Земельного кодексу України та положень Закону України «Про аквакультуру», оскільки така форма виявлення волі орендодавця щодо незгоди з продовженням орендних відносин не відповідає положенням пункту 6 статті 33 Закону України «Про оренду землі».

Відповідач не довів суду правомірності своїх дій, незважаючи на те, що обовязок доказування лежить саме на Жашківській РДА.

Суд вважає неприпустимим зловживання Жашківською районною державною адміністрацією правом на продовження чи не продовження орендних відносин з сумлінним Орендарем, про що прямо застережено п.п. 2 та 5 ст. 13 ЦК України.

Суд зазначає, що не знайшли свого підтвердження доводи відповідача щодо висловлення ним у встановленому законом порядку незгоди з продовженням спірного договору.

Крім того, з урахуванням ненадання відповідачем підписаного сторонами акту приймання-передачі з користування спірної земельної ділянки після закінчення строку дії спірного договору, суд вважає доведеним фактичне користування позивачем об'єктом оренди за договором від 22.01.2004р. до даного часу, що підтвердив позивач в судовому засіданні.

Слід також звернути увагу на те, що після припинення строку дії договору оренди землі від 22.01.2004р. у зв'язку з закінченням строку, на який його було укладено, позивач здійснював сплату орендних платежів, які приймалися і приймаються орендодавцем без заперечень.

Отже, сукупність встановлених обставин справи вказує на правомірність доводів позивача, що фактично спірний договір оренди землі, укладений між сторонами, є поновленим, а укладення між сторонами додаткової угоди до зазначеного правочину є лише документальним оформленням цього факту, яке не потребує прийняття відповідного рішення Жашківською районною державною адміністрацією.

Згідно з частиною 5 статті 33 Закону України «Про оренду землі» орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Як встановлено судом, до даного часу запропонована позивачем до укладення додаткова угода відповідачем не підписана. Жодні заперечення щодо її умов, змісту, тощо Жашківською районною державною адміністрацією у встановленому діючим законодавством порядку - не висловлені.

Дослідивши умови наведеної додаткової угоди, судом встановлено, що вони відповідають приписам діючого законодавства та фактично зводяться виключно до продовження дії спірного договору на тих же самих умовах. Тобто її укладення між сторонами є тільки документальним оформленням вже існуючого факту продовження спірних орендних правовідносин з 01.01.2014р.

Запропонована позивачем форма захисту порушеного права відповідає частині 2 ст. 16 ЦК України та ст. 33 ЗУ «Про оренду землі».

З огляду на викладене, та приймаючи до уваги порядок укладення господарських договорів, встановлений статтею 188 Господарського кодексу України, суд визнає позовні вимоги обґрунтованими, а тому вимоги підлягають до часткового задоволення.

Аналогічні правові позиції викладені в постанові Вищого господарського суду України від 12.02.2013р. у справі №5002-20/1965-2012.

Судові витрати належить покласти на сторони порівну. Згідно ст. 49 ГПК України належить стягнути з Відповідача на користь позивача 609,00 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати укладеною між фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) та Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області (код СДРІІОУ 04061174) Додаткову угоду від 31 грудня 2013 року про поновлення терміну дії договору оренди землі, укладеного 22 січня 2004 року між фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 та Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області, посвідченого приватним нотаріусом Жашківського районного нотаріального округу ОСОБА_3 № за реєстром 94, зареєстрований у Черкаській регіональній філії №7 державного комітету України по земельних ресурсах, про що у книзі державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 30.08.2004р. №1-30-11/13, із змінами та доповненнями внесеними додатковими угодами від 12.12.2008р. та 08.02.2011р., укладеною в редакції позивача з дня набрання законної сили рішенням суду у цій справі:

«Орендодавець Жашківська районна державна адміністрація (19200, Черкаська область, м. Жашків, вул. Костромська, 19, код ЄДРПОУ 04061174), в особі голови______, який діє на підставі Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», з одного боку

та орендар фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (19200, Черкаська область, м. Жашків, вул. Молодогвардійців, 41, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків НОМЕР_1), зареєстрований в Жашківській районній адміністрації 19.01.2004р., за №20030170000000847 з другого боку, керуючись ст.ст. 21, 30, 33 Закону України «Про оренду землі» до договору оренди землі від 22.01.2004р., який зареєстрований в Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру від 30.08.2004р. №1-30-11/13, враховуючи умови додаткової угоди від 12.02.2008р., зареєстрованої 17.12.2008р. за №040878200022 в Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру державного земельної о кадастру та додаткової угоди від 08.02.2011р., зареєстрованої 24.03.2011р. за №712098914000190 в Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру, сторони домовились внести наступні зміни:

1. Пункти 1.2, 1.4 та 2.2 договору оренди землі від 22.01.2004р. викласти в наступній редакції:

« 1.2. В оренду передасться земельна ділянка загальною площею 11,9118 га, в тому числі під водою 11,9118 га.

1.4. Ця додаткова угода укладена з 01.01.2014 р. до 01.01.2019 р. Після закінчення строку договору оренди орендар мас переважне право поновлення його на новий строк за умови направлення орендодавцеві повідомлення про намір продовжити дію договору не пізніше, ніж за шістдесят календарних днів до припинення терміну дії договору.

2.2. Річна орендна плата за земельну ділянку площею 11,9118 га встановлено в розмірі 12000,00 гри., що становить 1007,40 грн. за 1 га.».

2. Дана додаткова угода с невід'ємною частиною договору оренди землі від 22.01.2004р., який зареєстрований в Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру від 30.08.2004р. №1-30-11/13.

3. Дана додаткова угода укладена в трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у орендодавця, другий в орендаря, третій в Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру».

Стягнути з відповідача Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області, Черкаська область, м. Жашків, вул. Костромська, 19, код ЄДРПОУ 04061174, номер рахунку в банку невідомий

на користь позивача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Черкаська область, м. Жашків, вул. Молодогвардійців, 41, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків НОМЕР_1, номер рахунку в банку невідомий

609,00 грн. судового збору.

В решті вимог відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду є невідємною частиною договору оренди земельної ділянки під водою (ставок) від 22.01.2004р., посвідченого приватним нотаріусом Жашківського районного нотаріального округу ОСОБА_3 № за реєстром 94, зареєстрований у Черкаській регіональній філії №7 державного комітету України по земельних ресурсах, про що у книзі державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 30.08.2004р. №1-30-11/13, із змінами та доповненнями внесеними додатковими угодами від 12.12.2008р. та 08.02.2011р.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня прийняття рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.

Повне рішення складено 21.10.2015р.

Суддя Г.М. Скиба