ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" жовтня 2015 р.Справа № 922/4607/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Кролівець М.О.
розглянувши справу
за позовом ТОВ "Донвуглересурси", м. Харків до Відділ освіти Кегичівської РДА Харківської області, смт. Кегичівка 3-я особа -Державна казначейська служба м.Київ про визнання відкритих торгів недійсними за участю сторін:
позивача - не з*явився
відповідача - ОСОБА_1, ОСОБА_2
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Донвуглересурси", м. Харків звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Відділу освіти Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області, смт. Кегичівка про визнання недійсними відкритих торгів Відділу освіти Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області щодо закупівлі вугілля кам'яного та забов'язати відповідача відмінити торги.
Відповідач проти заявлених вимог заперечує та просить суд відмовити у задоволені позовних вимог, оскільки останнім не було дотримано процедури адміністративного оскарження у відповідності до положення ст. 18 Закону України "Про здійснення державних закупівель", зокрема, частиною 4 ст. 18 Закону України "Про здійснення державних закупівель" встановлено, що скарги, які стосуються документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації, запиту цінових пропозицій), можуть подаватися у будь-який строк після оприлюднення оголошення про їх проведення, але не пізніше закінчення строку, встановленого для подання пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних, цінових пропозицій).
Крім того, відповідач посилається на лист Державної казначейської служби України щодо зупинення перерахування коштів на користь ТОВ "Донвуглересурси" ( код ЄДРПОУ 25121804).
Позивачем через канцелярію суду надано додаткові пояснення щодо заявлених вимог та клопотання про розгляд справи за наявними матеріалами у справі.
Згідно положень ст.ст. 4-3, 33 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ч. 3 ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Враховуючи достатність часу, наданого позивачеві та відповідачеві для підготовки до судового засідання та підготовки витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відділом освіти Кегичівської РДА була підготовлена документація для проведення конкурсних торгів, яка затверджена рішенням Комітету з конкурсних торгів , протоколом № 4 від 28.05.2015 року головою Комітету з конкурсних торгів ОСОБА_2. ( а.с.3-13).
ТОВ "Донвуглересурси" керуючись Законом України "Про здійснення державних закупівель" від 10.04.2014 року № 1197-УІІ приймало участь у відкритих конкурсних торгах щодо закупівлі вугілля кам*яного ( код ДК 016:2010-05.1.1) номер оголошення 143556, ВДЗ 267 (08.06.2015) який проводився відділом освіти Кегичівської райдержадміністрації Харківської області .
На участі у торгах було надано 8 пропозицій.
Розкриття конкурсних пропозицій відбулося 08.07.2015 року о 10 годині, про що свідчить протокол розкриття пропозицій конкурсних торгів, цінних пропозицій, кваліфікаційних пропозицій, який був розміщений на офіційному загальнодержавному веб-сайті ( а.с.34-40).
Відповідно до реєстру отриманих пропозицій конкурсних торгів, для участі у торгах були подані конкурсні пропозиції від:
- ПП «Пік-Інвест», Місцезнаходження: , м. Дніпропетровськ , пров. Музейний , 2/1 офіс 406, ціна пропозиції 477 600,00 грн.
- ПП "Лідер Актив" Місцезнаходження: , м. Дніпропетровськ , вул.Дмитрова,46, ціна пропозиції 408 000,00 грн.
- ФОП ОСОБА_3 стм. Золочів, Харківська обл. вул. Корчагіна, 1 , ціна пропозиції 440 000,00 грн.
-ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Теплоенергосервіс" м. Харків, вул.Кашуби,10 , ціна пропозиції 404400 ,00 грн.
- ТОВ "Донвуглересурси" Донецька обл. м. Дружківка, Донецької області, вул. Радченко, 34 Б , ціна пропозиції 378000,00 грн.
- Торгово-промислова компанія "Укрпроменерго" м. Дніпропетровськ, вул. Короленка, 3 офіс 166, ціна пропозиції 388800,00 грн.
- ТОВ "Будівельно-монтажне управління" м. Лисичанськ, Луганської обл. вул. Орджонікідзе, 128 , ціна пропозиції 421800,00 грн.
- ТОВ "Юнкомтек" вул. Трудова, 4/1 м. Хмельницький , ціна пропозиції 390 00,00 грн.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про здійснення державних закупівель" замовник вимагає від учасників або учасників попередньої кваліфікації подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
Замовник може встановлювати такі кваліфікаційні критерії: наявність обладнання та матеріально-технічної бази, у тому числі власних виробничих потужностей та/або центрів обслуговування на території України; наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів; наявність фінансової спроможності (баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, довідка з обслуговуючого банку про відсутність (наявність) заборгованості за кредитами).
Визначені замовником згідно з ст. 16 Закону України "Про здійснення державних закупівель" кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників або учасників попередньої кваліфікації про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в документації конкурсних торгів або кваліфікаційній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).
У відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про здійснення державних закупівель" визначено, що документація конкурсних торгів - документація, що розробляється та затверджується замовником, оприлюднюється для вільного доступу та безоплатно подається замовником під час проведення торгів (конкурсних торгів) фізичним/юридичним особам. Документація конкурсних торгів не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.
Документація конкурсних торгів може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити (останній абзац ч. 2 ст. 22 Закону України "Про здійснення державних закупівель").
Згідно з ч. 2 ст. 22 Закону України "Про здійснення державних закупівель" визначено, що документація конкурсних торгів повинна містити:
1) інструкцію з підготовки пропозицій конкурсних торгів;
2) кваліфікаційні критерії до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб документального підтвердження відповідності учасників встановленим критеріям та вимогам згідно із законодавством;
3) інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретні торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля; та ін.
Документація конкурсних торгів не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників (ч. 3 ст. 22 Закону України "Про здійснення державних закупівель").
У відповідності до ст. 28 п. 7 Закону України ""Про здійснення державних закупівель", Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції. У разі отримання достовірної інформації про його невідповідність вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявність підстав, зазначених у частині першій статті 17 цього Закону, або факту зазначення у пропозиції конкурсних торгів (ціновій пропозиції) будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів такого учасника.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель", замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів у разі, якщо пропозиція учасника конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів.
У відповідності до повідомлення учасникам про результати процедури закупівлі, переможцем стало Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-промислова компанія "Укрпроменерго" ( код ЄДРПОУ 38359763). ( лист за № 01-18/1439 від 28.07.2015 року ( а.с.52).
Статтею 18 зазначеного Закону передбачено порядок оскарження процедур закупівлі, відповідно до пункту 4 якої скарги подаються до органу оскарження не пізніше 14 днів з дня отримання суб'єктом оскарження повідомлення про відповідне рішення чи дію замовника, що порушує права чи законні інтереси суб'єкта скарження, або з дня, коли суб'єкту оскарження стало відомо про порушення його прав чи законних інтересів прийнятим рішенням, дією чи бездіяльністю замовника, але до моменту укладення договору про закупівлю. Скарги, які стосуються документації конкурсних торгів, можуть подаватися у будь-який строк після публікації повідомлення про їх проведення, але не пізніше закінчення строку, встановленого для подання пропозицій конкурсних торгів.
В розділі ІІ Документації конкурсних торгів зазначено, що фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання пропозицій конкурсних торгів звернутися до замовника за роз'ясненнями щодо документації конкурсних торгів. Замовник повинен надати роз'яснення на звернення протягом трьох днів з дня його отримання та оприлюднити його на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 Закону України "Про здійснення державних закупівель". Замовник має право з власної ініціативи чи за результатами звернень внести зміни до документації конкурсних торгів, продовжити строк подання та розкриття пропозицій конкурсних торгів не менше ніж на сім днів, та повідомити письмово протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про внесення зазначених змін усіх осіб, яким було видано документацію конкурсних торгів.
Відповідно до ч. 5 ст. 28 Закону України "Про здійснення державних закупівель" замовник визначає переможця торгів з числа учасників, пропозиції конкурсних торгів яких не було відхилено згідно з цим Законом (у кількості не менше двох), на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених у документації конкурсних торгів.
Критеріями оцінки є:
у разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, що виробляються, виконуються чи надаються не за окремо розробленою специфікацією (технічним проектом), для яких існує постійно діючий ринок - ціна;
у разі здійснення закупівлі, яка має складний або спеціалізований характер (у тому числі консультаційних послуг, наукових досліджень, експериментів або розробок, дослідно-конструкторських робіт), - ціна разом з іншими критеріями оцінки, зокрема такими, як:
якість виконання робіт, послуг;
умови оплати; строк виконання;
гарантійне обслуговування;
експлуатаційні витрати;
передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів, включаючи використання місцевих ресурсів, у тому числі засобів виробництва, робочої сили і матеріалів для виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг, що пропонуються учасником.
В листах Міністерства економіки України від 15.12.2010 "Про надання методологічної допомоги" та від 01.06.2011 № 3303-25/7327-08 "Щодо застосування законодавства у сфері державних закупівель" зазначено, що згідно з ч. 5 ст. 28 Закону замовник визначає переможця торгів з числа учасників, пропозиції конкурсних торгів яких не було відхилено згідно з цим Законом (у кількості не менше двох), на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених у документації конкурсних торгів.
Критеріями оцінки є: у разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, що виробляються, виконуються чи надаються не за окремо розробленою специфікацією (технічним проектом), для яких існує постійно діючий ринок, - ціна; у разі здійснення закупівлі, яка має складний або спеціалізований характер (у тому числі консультаційних послуг, наукових досліджень, експериментів або розробок, дослідно-конструкторських робіт), - ціна разом з іншими критеріями оцінки, зокрема такими, як: якість виконання робіт, послуг; умови оплати; строк виконання; гарантійне обслуговування; експлуатаційні витрати; передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів, включаючи використання місцевих ресурсів, у тому числі засобів виробництва, робочої сили і матеріалів для виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг, що пропонуються учасником.
Відповідно до ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Враховуючи вищенаведене, та особливо лист Державної казначейської служби України від 21.05.2015 року № 11-10/735/15125 "Щодо здійснення видатків" з метою недопущення економічних збитків державі та фінансування тероризму про зупинення перерахування коштів на користь ТОВ "Донвуглересурси" , суд дійшов висновку щодо відмови у задоволені позовних вимог.
Крім того, позивач не надав до матеріалів справи доказів оскарження процедури закупівлі відповідно до ст. ст. 1, 8, 18 Закону України "Про здійснення державних закупівель", тобто, не вжив жодних дій для захисту, як він вважає, його порушених прав.
Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
У відповідності до ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою для недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1, 2, 3, 5, 6 ст. 203 Цивільного кодексу України. У відповідності до частини 1 ст. 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу України та іншим актам цивільного законодавства.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що відповідач дотрималися наведених вище норм цивільного законодавства, підстави для визнання його недійсним відсутні.
України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.1,2,33,44,82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Повне рішення складено 20.10.2015 р.
Суддя ОСОБА_4