ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
20.10.2015 р.Справа№ 5015/2216/12
За скаргою Комунального підприємства Бориславтеплоенерго
про визнання дій державного виконавця відділу державної виконавчої служби Бориславського міського управління юстиції незаконними
у справі за позовом: Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України, м. Київ,
до відповідача: Комунального підприємства Бориславтеплоенерго, Львівська область, м. Борислав,
про стягнення: 446924,65грн.
Суддя Яворський Б.І.
при секретарі Кубара А.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1,
від відповідача (скаржника): ОСОБА_2,
від ДВС: не зявився.
На розгляд господарського суду Комунальним підприємством Бориславтеплоенерго подано скаргу про визнання дій державного виконавця відділу державної виконавчої служби Бориславського міського управління юстиції щодо поновлення виконавчого провадження незаконними, а постанови недійсною.
На підставі проведеного автоматизованого розподілу справу №5015/2216/12 передано для розгляду судді Яворському Б.І.
Ухвалою суду від 14.09.2015 р. скаргу прийнято до розгляду та призначено судове засідання на 06.10.2015 р. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.
У судове засідання 20.10.2015р. представник ДВС не зявився, хоча був належно повідомлений про час і місце проведення судового засідання, вимог ухвал суду не виконав, проти скарги не заперечив.
У судовому засіданні 20.10.2015 р. представник відповідача (скаржника) вимоги за скаргою підтримав. Зазначив, що оскільки постанова про зупинення виконавчого провадження винесена 24.12.2014р., тобто, до моменту вступу у силу Закону України від 14.05.2015р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану НАК «Нафтогаз України» (далі Закон від 14.05.2015р.), тобто, до 15.05.2015р., то дія даного закону щодо доповнення ч.3 ст.37 ЗУ «Про виконавче провадження» не може поширюватися на зазначену постанову і не є підставою для поновлення виконавчого провадження, яке було зупинено згідно п.1 постанови ДВС до 01.01.2016р.
У судовому засіданні 20.10.2015р. представник позивача (стягувача) проти задоволення скарги заперечив з підстав, викладених у письмових поясненнях. Зокрема, відзначив, що прийняття Закону від 14.05.2015р. унеможливлює зупинення виконавчого провадження на підставі п.15 ч.1 ст.37 ЗУ «Про виконавче провадження» при примусовому стягнення заборгованості перед НАК «Нафтогаз України» та/або її дочірнім підприємством, тому оспорювана постанова органу ДВС є законною.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Рішенням господарського суду Львівської області від 27.06.2012р. у справі №5015/2216/12 (суддя Козак І.Б.) стягнуто Комунального підприємства Бориславтеплоенерго на користь Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України 381 548,00 грн. заборгованості, 14 579,30 грн. пені, 26 708,36 грн. штрафу, 3 815,48 грн. інфляційних втрат, 5 694,22 грн. три відсотки річних та 8 646,91 грн. судового збору. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 31.07.2012 р. рішення господарського суду від 27.06.2012 р. залишено без змін, апеляційну скаргу без задоволення. 13.08.2012 р. видано наказ про примусове виконання рішення суду. Постановою Вищого господарського суду України від 31.10.2012р. постанову Львівського апеляційного господарського суду від 31.07.2012 р. у справі №5015/2216/12 залишено без змін, а касаційну скаргу без задоволення.
24.12.2014р. державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Бориславського міського управління юстиції винесено постанову про зупинення виконавчого провадження ВП №34918325 до 01.01.2016р.
20.08.2015р. державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Бориславського міського управління юстиції винесено постанову про поновлення виконавчого провадження ВП №34918325.
При прийнятті ухвали суд виходив з наступного.
Підприємства паливно-енергетичного комплексу - гірничі підприємства (шахти, рудники, копальні, кар'єри, розрізи, збагачувальні фабрики), газодобувні підприємства, котельні, підключені до магістральних теплових мереж, а також підприємства, які на дату виникнення заборгованості мали ліцензію хоча б з одного виду діяльності: виробництва електричної енергії; передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами; передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами; постачання електричної енергії за регульованим тарифом; оптового постачання електричної енергії; транспортування природного газу магістральними трубопроводами; транспортування природного і нафтового газу розподільними трубопроводами; транспортування нафтопродуктів магістральними трубопроводами; постачання природного газу за регульованим тарифом. Реєстр підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості - автоматизована комп'ютерна база даних, яка ведеться оптовим постачальником електричної енергії та призначена для накопичення, систематизації і зберігання відомостей про підприємства паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, а також для видачі відповідних документів, які підтверджують участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, визначеної цим Законом, і забезпечення інформацією користувачів Реєстру (ст.1 ЗУ «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»).
На строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України (абзац 6 ст.3.7 Закону).
Відповідно до п.15 ч.1 ст.37 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Стаття 39 ЗУ «Про виконавче провадження» визначає порядок і строки зупинення виконавчого провадження. Зокрема, відповідно до ч. 2 ст. 39 згаданого Закону виконавче провадження зупиняється у випадках передбачених п. 15 ст. 37 цього Закону - до закінчення дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Після усунення обставин, які стали підставою для зупинення виконавчого провадження, державний виконавець протягом трьох днів з моменту, коли йому стало про це відомо, зобов'язаний своєю постановою поновити виконавче провадження за власною ініціативою або за заявою стягувача (ч.5 ст.39 Закону).
Законом від 14.05.2015р. частину 3 ст.37 ЗУ «Про виконавче провадження» викладено у такій редакції: «виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 15 частини першої цієї статті, не зупиняється за рішеннями про виплату заробітної плати, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоровя або смертю, стягнення аліментів та в разі стягнення заборгованості перед Національною акціонерною компанією Нафтогаз України та/або її дочірнім підприємством, що здійснювало постачання природного газу на підставі ліцензії».
Оцінюючи дії державного виконавця щодо поновлення виконавчого провадження у звязку із внесення зазначених змін до ЗУ «Про виконавче провадження», суд відзначає, що стаття 58 Конституції України передбачає, що закони і інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Акт цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли за дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він помякшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності (ст.5 ЦК України).
У даному випадку постанова про зупинення виконавчого провадження винесена 24.12.2014р., тобто до моменту вступу в законну силу Закону від 14.05.2015р. Крім того, ні Законом від 14.05.2015р., ні ЗУ «Про виконавче провадження» не передбачено поновлення зупинених раніше виконавчих проваджень з тієї підстави, що ч.3 ст.37 ЗУ «Про виконавче провадження» змінено.
Зважаючи на наведене, поновляти зупинене виконавче провадження підстав не було.
Згідно з ст. 121-2 ГПК України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги. За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.
Керуючись ст.ст.86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1.Скаргу Комунального підприємства Бориславтеплоенерго задоволити.
2.Визнати дії державного виконавця ВДВС Бориславського МУЮ щодо поновлення виконавчого провадження ВП №34918325 незаконними, а постанову, винесену 20.08.2015 р. державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Бориславського міського управління юстиції, про поновлення виконавчого провадження ВП №34918325 недійсною.
Суддя Яворський Б.І.