Постанова № 52560521, 03.06.2010, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
03.06.2010
Номер справи
3/239/06-ап-23/363/06-ап-3/332/06-ап-11/531/08-ап-
Номер документу
52560521
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

ПОСТАНОВА

Іменем України

03.06.10 № 3/239/06-АП-23/363/06-АП-3/332/06-АП-11/531/08-АП-11/126/10-АП

суддя Гончаренко С.А.

Господарський суд Запорізької області у складі:

головуючий суддя Гончаренко С.А.,

при секретарі судового засідання Вака В.С.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовом: Відкрите акціонерне товариство Бердянські жниварки (пр. Пролетарський, буд. 2а, м. Бердянськ, Запорізька область, 71122)

до відповідача: Бердянська обєднана державна податкова інспекція Запорізької області (пр. Праці, буд. 20, м. Бердянськ, Запорізька область, 71100)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Управління Держкомзему у місті Бердянськ Запорізької області (вул. Волі, буд.52, м. Бердянськ, Запорізька область, 71100)

у присутності представників:

позивача: ОСОБА_1 дов. б/н від 01.12.2009р.;

відповідача: ОСОБА_2 дов. № 42/8/10-017 від 11.01.2010р.;

третьої особи: не зявився

про: скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Розглядається адміністративний позов відкритого акціонерного товариства Бердянські жниварки про скасування податкового повідомлення-рішення Бердянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області від 13.02.2006р. № 0001822310/2.

У звязку із скасуванням ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2009р. ухвали про залишення позову без розгляду, 31.03.2010р. справа прийнята до розгляду даним складом суду.

З метою надання додаткових доказів та для надання можливості сторонам нормативно та документально обґрунтувати свої доводи та заперечення в судовому засіданні оголошувались перерви.

Позивач підтримав заявлені позовні вимоги, посилаючись на те, що відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. № 783, при визначенні грошової оцінки земельної ділянки ВАТ Бердянські жниварки не потрібно застосовувати коефіцієнт індексації 1,8 за 1996 та 1997 роки, оскільки цей коефіцієнт вже врахований у Грошовій оцінці земель м. Бердянська, яка проведена станом на 1 січня 1998р.

Також зазначає, що Бердянська МДПІ Запорізької області при нарахуванні позивачу податкових зобовязань по земельному податку на 2005р. не мала права використовувати довідки про грошову оцінку земель від 26.08.2005р. № 163, 164, оскільки рішення Бердянської міської ради від 21.01.2002р. № 11 (на яке є посилання у вказаних довідках) суперечить Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. № 783, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 26, 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні.

Просить адміністративний позов задовольнити повністю, спірне податкове повідомлення-рішення скасувати.

Відповідач проти позову заперечив, зокрема зазначив, що позивач не вірно тлумачить зміст постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 року Про проведення індексації грошової оцінки земель. При складанні Грошової оцінки земель м. Бердянська Київським НДПІ містобудування були застосовані коефіцієнти індексації вартості будівельно-монтажних робіт, по ДБН ІУ-1678 цін 1984 до цін 1997 року, які відображають збільшення вартості будівельно-монтажних робіт, а також враховують збільшення прямих і накладних витрат та планових накопичень, а не індексу, що враховує середньорічну інфляцію грошової одиниці.

Також відповідач звертає увагу суду не е, що Верховний Суд України в своїй постанові по справі № 28\41 від 27.01.2004р. наголосив, що грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом міністрів України. Застосування інших відомостей про грошову оцінку землі для обчислення податку за землю за період, що перевірявся, є безпідставним ... підчас перевірки правильності нарахування плати за землю органи державної податкової служби повинні використовувати відомості про вартість земельних ділянок, що надані Київським міським управлінням земельних ресурсів щодо земельних ділянок, розташованих у м. Києві. В м. Бердянську такі обовязкові для використання довідки видає Бердянське міське управління земельних ресурсів.

При проведені перевірки Бердянська ОДПІ Запорізької області було отримано довідки Бердянського міського управління земельних ресурсів №163 та №164 від 26.08.2005р. про офіційну кадастрову вартість земельної ділянки відповідача.

Бердянська ОДПІ донараховуючи позивачу земельний податок у відповідності з вимогами чинного Законодавства України та позицією ВАС України, та Верховного суду України розраховувала земельний податок застосовувала відомості грошової оцінки земельної ділянки, наданої в довідках компетентного органу (Бердянським управлінням земельних ресурсів).

Вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення законним, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Від третьої особи надійшли пояснення, в яких повідомляється, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки є витягом з даних Державного земельного кадастру. Державний земельний кадастр включає: кадастрове зонування; кадастрові зйомки; бонітування грунтів; економічну оцінку земель; грошову оцінку земельних ділянок; державну реєстрацію земельних ділянок; кількісну та якісну характеристики земель. Коефіцієнти щорічної індексації не є земельно-кадастровою інформацією.

Нормативна грошова оцінка у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.200р. № 783 індексується станом на 01 січня кожного поточного року на коефіцієнт, визначений названою постановою. Пунктом 3 Постанови обумовлено забезпечення інформування власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію грошової оцінки земель органами земельних ресурсів та органами місцевого самоврядування.

З вищенаведеного, в компетенцію Бердянського міського управління земельних ресурсів входить здійснення розрахунку нормативної грошової оцінки, як витягу із даних Державного земельного кадастру та інформування землевласників про наявність діючих коефіцієнтів на кожний поточний рік.

В м. Бердянську, з 2003 року, підставою для надання землекористувачам витягу із Державного земельного кадастру (тобто нормативної грошової оцінки земельної ділянки) була Технічна документація грошової оцінки земель м. Бердянськ, яка проведена Київським НДПІ містобудування у 1998 році та затверджена рішенням сьомої сесії XXIII Бердянської міської ради від 29.04.1999 року за № 19.

У витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки ВАТ Бердянські жниварки № 584 від 26.08.2005 року, наданому Бердянським міським управлінням земельних ресурсів, підприємство проінформовано, що станом на 01.01.2005р. грошова оцінка земельних ділянок індексується на коефіцієнт 2.465, який визначається з добутку коефіцієнтів індексації, згідно з рішенням сьомої сесії Бердянської міської Ради від 29.04.1999р. Про затвердження грошової оцінки земель міста Бердянська, щодо застосування коефіцієнту індексації грошової оцінки 1,8.

Крім цього від третьої особи надійшов лист, з якого вбачається, що Бердянське міське управління земельних ресурсів реорганізовано шляхом перетворення в Управління Держкомзему у місті Бердянськ Запорізької області.

Господарський суд, на підставі ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне здійснити процесуальне правонаступництво, а саме замінити третю особу - Бердянське міське управління земельних ресурсів на її правонаступника - Управління Держкомзему у місті Бердянськ Запорізької області.

Вивчивши матеріали справи і вислухавши пояснення представників сторін, встановив наступні обставини:

У період з 05.08.2005р. по 09.09.2005р. співробітниками Бердянської міжрайонної державної податкової інспекції в Запорізької області, правонаступником якої є Бердянська обєднана державна податкова інспекції в Запорізької області, проведено планову виїзну документальну перевірку дотримання Відкритим акціонерним товариством Бердянські жниварки вимог податкового і валютного законодавства за період з 01.04.2004 р. по 01.07.2005 р. За наслідками перевірки складено акт від 09.09.2005р. № 172/23-221/31071312.

Перевіркою встановлено, що в порушення ст. ст. 2. 13 Закону України Про плату за землю № 2535-ХІІ від 03.07.1992р. із змінами та доповненнями підприємством була занижена сума земельного податку за 2005р. в сумі 513220,56 грн.

На підставі висновків, викладених у акті перевірки, відповідач податковим повідомленням-рішенням від 23.09.2009р. № 0001822310/0 визначив ВАТ Бердянські жниварки податкове зобовязання у сумі 769830,84 грн., з яких 513220,56 грн. - земельний податок за 2005р., а 256610,28 грн. - штрафні санкції.

В результаті процедури апеляційного узгодження податкових зобовязань зазначене податкове повідомлення частково скасоване та прийнято нове податкове повідомлення-рішення від 13.02.2006р. № 0001822310/2, згідно з яким позивачу визначено податкове зобовязання в сумі 419130,13 грн., з яких 299387,66 грн. - земельний податок за 2005р., а 119751,47 грн. - штрафні санкції.

Позивач не погоджується з доводами відповідача, викладеними в акті перевірки, виходячи з наступного.

ВАТ Бердянські жниварки на підставі рішення виконавчого комітету Бердянської міської ради від 05.04.2001р. № 184 (п. 4) для розміщення та обслуговування виробничої бази надана в постійне користування земельна ділянка площею 39,1041 га розташована за адресою: пр. Пролетарський 2-а, м. Бердянськ, Запорізька область. Право постійного користування підтверджено державним актом на право постійного користування землею від 11.04.2001р., реєстраційний номер 1029.

Згідно з ст. ст. 2, 7, 13, 14 Закону України Про плату за землю використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку, який обчислюється юридичними особами самостійно і визначається залежно від грошової оцінки земель. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Ставка земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, визначена у розмірі одного відсотка від їх оцінки.

Відповідно до п. 2 Порядку подання податкового розрахунку земельного податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 26.10.2001р. № 434, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.11.2001р. за № 963/6154, розрахунок податку складається на підставі даних державного земельного кадастру станом на 1 січня поточного року і щороку подається власниками (землекористувачами) землі до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 лютого поточного року.

ВАТ Бердянські жниварки відповідно до зазначених положень Закону та Порядку подання розрахунку самостійно обчислило податкове зобовязання і подало податковий розрахунок з земельного податку за 2005 р. у сумі 713946,11 грн.

Підставою для розрахунку податкового зобовязання з земельного податку були відомості щодо площі земельної ділянки, що перебувала у користуванні позивача, зазначені у акті на право постійного користування землею від 11.04.2001р., реєстраційний номер 1029 та дані державного земельного кадастру, зазначені у виданій Бердянським міським управлінням земельних ресурсів довідці про грошову оцінку земель від 22.05.2003р. № 393/003, з урахуванням рішення господарського суду Запорізької області від 12.01.2005р. у справі № 15/335-17/468.

Порядок та періодичність отримання платниками земельного податку даних державного земельного кадастру законодавством не передбачені і платник земельного податку не зобовязаний отримувати довідки про грошову оцінку земель, якщо він вже має відповідну інформацію з вказаного кадастру.

Згідно з актом перевірки підставою для визначення Бердянською МДПІ суми податкового зобовязання стала грошова оцінка земельної ділянки ВАТ Бердянські жниварки, зазначена в довідках від 26.08.2005р. №/№ 163, 164, отриманих від Бердянського міського управління земельних ресурсів на запит Бердянської МДПІ від 19.08.2005г. № 8810/10/23-2, проіндексована, як зазначено у цих довідках, за 1998-2001 роки відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 р. № 783, а також за 1996, 1997 роки, згідно з рішенням сьомої сесії Бердянської міської ради від 29.04.1999 р. Про затвердження грошової оцінки земель міста Бердянська щодо застосування коефіцієнту індексації грошової оцінки 1,8.

Як випливає з дати складення отриманих відповідачем довідок про грошову оцінку земель від 26.08.2005р. №/№ 163, 164, вони були видані пізніше дати на яку позивач мав скласти та подати до органу державної податкової служби податковий розрахунок (відповідно, до 01 січня та до 01 лютого 2005р.).

Отже відповідач не мав права використовувати довідки про грошову оцінку земель від 26.08.2005 р. №/№ 163, 164 при нарахуванні ВАТ Бердянські жниварки податкових зобовязань з земельного податку на 2005р.

Крім того, позивач вважає, що при визначенні податкових зобовязань з земельного податку ВАТ Бердянські жниварки за 2005р. Бердянська МДПІ незаконно застосувала рішення Бердянської міської ради від 21.01.2002р. № 11, зазначене в довідках про грошову оцінку земельної ділянки від 26.08.2005р. №/№ 163,164, оскільки Земельним кодексом України, Законом України Про плату за землю чи іншими нормативно-правовими актами земельного чи податкового законодавства органам місцевого самоврядування не надано право вносити зміни або уточнення до оцінки земель населених пунктів чи затверджувати такі оцінки з будь-якими уточненнями.

З такими доводами позивача не можна погодитись Господарський суд вважає, що оскаржуване податкове-повідомлення рішення відповідачем прийнято обґрунтовано та на законних підставах. Такий висновок зроблений з наступного.

Обовязкове застосування коефіцієнту інфляції грошової оцінки земель передбачено ст.23 Закону України Про плату за землю.

Законом України Про плату за землю впроваджена індексація вже визначеної грошової оцінки земель, а не індексація елементів базової вартості земельних ділянок.

Згідно ст. 13 Закону України Про плату за землю підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідно до ст. 204 Земельного кодексу України функції ведення державного земельного кадастру покладено на уповноважений орган влади з питань земельних ресурсів. Так як грошова оцінка є складовою частиною державного земельного кадастру, згідно ст. 196 Земельного кодексу, грошова оцінка земельних ділянок повинна виконуватись Бердянським міським управлінням земельних ресурсів з наданням відповідних довідок.

Згідно статті 23 Закону України Про плату за землю від 03.07.1992р. №2535-ХІІ (із змінами та доповненнями) грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України та підпункту 9 пункту 5 Типового положення про міське (міст обласного та районного значення) управління (відділ) земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 200, довідки про нормативну грошову оцінку земельних ділянок видає Бердянське міське управління земельних ресурсів.

Порядок проведення індексації передбаченої Постановою КМУ від 12.05.2000р. № 783 Про проведення індексації грошової оцінки земель.

При складанні Грошової оцінки земель м. Бердянська Київським НДП1 містобудування були застосовані коефіцієнти індексації вартості будівельно-монтажних робіт, по ДБН ІУ-1678 цін 1984 до цін 1997 року, які відображають збільшення вартості будівельно-монтажних робіт, а також враховують збільшення прямих і накладних витрат та планових накопичень, а не індексу, що враховує середньорічну інфляцію грошової одиниці.

До прийняття зазначеної постанови, єдиним документом, який регулював застосування коефіцієнтів індексації до грошової оцінки земель був спільний лист Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Держкомстату та Держкомзему України Про індексацію грошової оцінки земель від 05.10.1998р. № 03.303/1592. від 16.09.1998р. № 52-31/620, від 16.09.1998р. № 14-12-1-7/2412, підписаний згідно виписки з протоколу № 31 засідання Кабінету Міністрів України та розяснення до нього, яким доведено необхідність застосування коефіцієнту індексації 1,8 до грошової оцінки земель населених пунктів, яка виконана до 01.01.1999р.

Грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом міністрів України. Застосування інших відомостей про грошову оцінку землі для обчислення податку за землю за період, що перевірявся, є безпідставним підчас перевірки правильності нарахування плати за землю органи державної податкової служби повинні використовувати відомості про вартість земельних ділянок, що надані Бердянським міським управлінням земельних ресурсів.

Таким чином, у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000р. № 783, витрати на освоєння та облаштування території міста Бердянська в розрахунку на 1 м2 станом на 01.01.1998р. становлять 31,194 гривні, що є базою для розрахунків вартості земельних ділянок без урахування індексу інфляції Кі=1,8. Тому при визначенні грошової оцінки окремих земельних ділянок у м. Бердянську необхідно застосовувати коефіцієнт індексації Кі=1.8.

Державний комітет по земельних ресурсах України своїм листом № 14-22-6/1127 від 26.02.2003р. дає вичерпну відповідь з питання законності застосування коефіцієнту інфляції при визначені грошової оцінки земель, зокрема вказує: Бердянська міська рада прийняла правильне рішення щодо застосування коефіцієнта 1.8 до базової вартості 1 м2 при визначенні вартості земельних ділянок у м. Бердянськ. В параграфи 9 та 10 цього листа вказано . що витрати на освоєння та облаштування території міста Бердянська в розрахунку на 1 м2 станом на 01.01.1998р. становлять 31,194 гривні, що є базою для розрахунків вартості земельних ділянок без урахування індексу інфляції Кі=1,8.

За таких обставин, суд не знаходить достатніх правових підстав для задоволення адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 55 94, 158 - 163, п.6 розділу VІІ Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України від 06.10.05р. №2953-ІV), -

ПОСТАНОВИВ:

Здійснити процесуальне правонаступництво, а саме замінити третю особу - Бердянське міське управління земельних ресурсів на її правонаступника - Управління Держкомзему у місті Бердянськ Запорізької області.

В адміністративному позові відмовити повністю.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Суддя С.А.Гончаренко

В засіданні 03.06.2010р. оголошена вступна і резолютивна частини постанови. Постанова в повному обсязі складена і підписана 08.06.2010р.