УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
_______________
_________________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
ОКРЕМА УХВАЛА
"16" жовтня 2015 р. Справа № 906/995/15.
Господарський суд Житомирської області у складі:
Судді: Лозинської І.В.
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Енергія" (м. Житомир)
третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницькоблпаливо" (с. Пашківці, Старокостянтинівський район, Хмельницька область)
та за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Відділ освіти Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області (м. Бердичів, Житомирська область)
до Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (м. Житомир)
про визнання недійсним рішення Житомирського територіального відділення антимонопольного комітету України по справі № 3.5-17/2015 від 15.05.2015
Господарським судом Житомирської області розглядалась справа за позовом ТОВ "НВФ "Енергія", третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - ТОВ "Хмельницькоблпаливо" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Відділу освіти Бердичіської районної державної адміністрації про визнання недійсним рішення Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі №3.5-17/2015 від 15.05.2015.
Рішенням господарського суду від 16.10.2015 у справі №906/995/15 позов задоволено.
При розгляді спору господарським судом виявлено порушення в діяльності комітету з конкурсних торгів відділу освіти Бердичівської районної державної адміністрації під час відкритих торгів на закупівлю вугілля кам"яного, яке призвело до неефективного використання бюджетних коштів, з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи 17.06.2014 рішенням комітету з конкурсних торгів відділу освіти Бердичівської РДА (протокол №12) затверджено документацію конкурсних торгів на закупівлю вугілля кам"яного (05.10.1).
Як зазначено в офіційному загальнодержавному веб-порталі "Державні закупівлі", оголошення про проведення процедури закупівлі вугілля кам"яного 300 тонн, код 05.10.1 з очікуваною вартістю 450000,00 грн для відділу освіти Бердичівської РДА за № 135248 було опубліковано 20.06.2014 в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель "Вісник державних закупівель" № 26 (842).
Таким чином, цінова пропозиція замовника - 1500,00 грн за 1 тону торфобрикету.
Слід зазначити, що механізм здійснення закупівлі товарів робіт та послуг за державні кошти з 30.06.2010 регулювався Законом України Про здійснення державних закупівель від 01.06.2010 № 2289-VI, а з 20.04.2014 - Законом України Про здійснення державних закупівель від 10.04.2014 №1197-VІІ.
За ст. 22 Закону №1197-VІІ., документація конкурсних торгів повинна містити, у тому числі, інструкцію з підготовки пропозицій конкурсних торгів; перелік критеріїв та методику оцінки пропозицій конкурсних торгів із зазначенням питомої ваги критеріїв; інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені пропозиції конкурсних торгів;
Документація конкурсних торгів не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Відповідно до реєстру отриманих пропозицій конкурсних торгів, кваліфікаційних пропозицій, цінових пропозицій та протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій, цінових пропозицій) від 28.07.2014 для участі у процедурі закупівлі свої пропозиції щодо вартості 1 т. вугілля кам'яного надали, відповідно: ТОВ "НВФ "Енергія" - 1444,80 грн, ТОВ "Хмельницькоблпаливо" - 1458,00 грн та ТОВ "Торгівельно-промислова компанія "Укрпроменерго" - 1104,00 грн.
Разом з тим, згідно з протоколом №13 засідання комітету з конкурсних торгів відділу освіти Бердичівської РДА від 13.08.2014 найкращу пропозицію конкурсних торгів ТОВ "Торгівельно-промислова компанія "Укрпроменерго" - 1104,00 грн. за 1 т. відхилено як таку, що не відповідає умовам документації конкурсних торгів, так як надані документи на російській мові без їх завіреного перекладу а саме: договір оренди автомобіля №001 від 01.10.2013, укладений з ТОВ "Житомироблпаливо" та договір поставки №14 від 28.10.2013, укладений з ТОВ "Промінвест" (а. с. 196)..
За результатами проведеної оцінки пропозицій конкурсних торгів (цінових пропозицій) переможцем відкритих торгів обрано серед двох учасників - ТОВ "НВФ "Енергія" та ТОВ "Хмельницькоблпаливо" - ТОВ "НВФ "Енергія" з найбільш економічно вигідною пропозицією у сумі 433440,00 грн, яка набрала найбільшу кількість балів - 100, в порівнянні з ТОВ "Хмельницькоблпаливо" - 437400,00 грн - 99 балів відповідно до протоколу від 18.08.2014.
За результатами торгів з ТОВ "НВФ "Енергія" було укладено Договір від 04.09.2014 № 104 про закупівлю товарів за державні кошти з додатком № 1 до договору на суму 433440,00 грн з ПДВ.
У ст. 17 Закону №1197-VІІ викладені умови, за яких заявник, відповідно, зобовязаний відхилити пропозицію конкурсних торгів або може прийняти рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі.
Статтею 29 Закону №1197-VІІ унормовано, що замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів у разі, якщо:
1) учасник: не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим статтею 16 цього Закону;
2) наявні підстави, зазначені у статті 17 та частині сьомій статті 28 цього Закону;
3) пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів.
Пунктом 7 пункту розділу першого Документації встановлено, що всі документи, що мають відношення до пропозиції конкурсних торгів, складаються українською мовою. Якщо учасник надасть будь-які документи, довідки, тощо на іноземній мові, в такому випадку обов"язково пропозиція має містити переклад відповідного документу, довідки тощо, завірений підписом та печаткою учасника.
Проте, дана вимога не передбачена Законом України "Про здійснення державних закупівель", де вимоги, щодо надання документів українською мовою стосуються виключно замовника.
Так, ст. 15 Закону визначено, що під час проведення процедур закупівель усі документи, що готуються замовником, викладаються українською мовою, а також за рішенням замовника одночасно всі документи можуть мати автентичний переклад на іншу мову. Визначальним є текст, викладений українською мовою.
Чинне законодавство України не містить обмежень та заборон для учасників, щодо вимог надання документації що мають відношення до пропозиції конкурсних торгів виключно українською мовою.
З матеріалів справи вбачається. що ТОВ "Торгівельно-промислова компанія "Укрпроменерго" встановлено найнижчу ціну на за одну тонну кам"яного вугілля -1104,00 грн., про що свідчить протокол №13 засідання комітету конкурсних торгів відділу Бердичівської РДА від 13.08.2014.
Таким чином замовник, відхиливши пропозицію даного учасника порушив принцип максимальної економії і ефективності та принцип недискримінації учасників, який зазначається в ст. 3 Закону України "Про здійснення державних закупівель".
У результаті таких дій під час проведення тендерів конкурентного вибору кращої пропозиції учасників фактично не відбулося.
Вказане свідчить про низький рівень стану бюджетно - фінансової дисципліни у відділі освіти Бердичівської районної державної адміністрації.
Статтею 90 ГПК України передбачено, що господарський суд, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, виносить окрему ухвалу, яка надсилається відповідним підприємствам, установам, організаціям, державним та іншим органам, посадовим особам, які несуть відповідальність за ухилення від виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, в порядку та розмірі, передбачених частиною першою статті 119 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про надіслання окремої ухвали відділу освіти Бердичівської районної державної адміністрації з метою виявлення причин порушення вимог чинного законодавства, їх усунення та недопущення подібних порушень у подальшому, враховуючи вимоги ч. 2. ст. 19 Конституції України, якою визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із п. 5.9. постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції, суд, керуючись ч.2 ст.13 Закону України „Про судоустрій і статус суддів з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, встановлює у ній строк для надання відповіді в залежності від змісту вказівок та терміну, необхідного для виконання.
Керуючись ст. ст. 86, 90 ГПК України, господарський суд,-
УХВАЛИВ:
Відділу освіти Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області (13300, м. Бердичів, вул. Садова, б.3). :
- розглянути окрему ухвалу та не допускати порушень приписів діючого законодавства в подальшому;
- про результати розгляду окремої ухвали повідомити господарський суд Житомирської області у місячний строк з дати винесення даної окремої ухвали.
Суддя ОСОБА_1
Друк:
1 - в справу
2 - Відділу освіти Бердичівської РДА (13300, м. Бердичів, вул. Садова, б.3).
3 - в наряд