Справа № 466/7610/15-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
20 жовтня 2015 року Шевченківський районний суд м. Львова
в складі : Головуючого судді Донченко Ю.В.
при секретарі Пришляк З.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії, зобов»язання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 подала до суду позовну заяву до управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії, зобов»язання до вчинення дій.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона з 16.04.1997 р. по 02.08.2012 р. працювала на різних посадах в органах Міндоходів України. 02.08.2012 року її було звільнено з роботи у зв'язку із виходом на пенсію. З 03.08.2012 року Управлінням пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова їй призначена пенсія як державному службовцю відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% заробітної плати (доходу). Проте при обчисленні пенсії до складу заробітної плати за обчислений період не було включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення,суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації доходу та інші премії та виплати, на які нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
12.08.2015 року вона позивачка звернулась до відповідача із заявою провести перерахунок пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації доходу та інших премій та виплат, на які нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхуваннята які не було включено до складу заробітної плати ( доходу) за обчислений період для нарахування пенсії в 2012 р.. У вересні 2015 року вона отримала відповідь з управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова за № 145\ц-9 від 31.08.2015 року з поясненням, що зміни до чинного законодавства, зокрема до статті 33 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05. 2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій не вносились, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям включаються лише ті складові заробітної плати, які передбачені вищезазначеними нормативними актами. Крім того, у відповіді зазначено, що якщо громадянин вважає, що орган, що призначив пенсію, прийняв рішення, що суперечить законодавству про пенсійне забезпечення,то позивач має право оскаржити таке рішення. Зазначену відповідь вважає неправомірною та покликається на Закон України «Про державну службу», Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закон України «Про пенсійне забезпечення». Таким чином, вважає рішення відповідача про те, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не враховуються при обчислені розміру її пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права. Тому просить визнати дії відповідача щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровляння, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації, тощо під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» - протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Львова зробити їй перерахунок пенсії з урахуванням інших видів виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходу та інші премії та виплати, починаючи з 03.08.2012 року згідно з наданою ДПІ у Личаківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області в липні 2015 року Довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії ( № 10299\10\13-06-05-00-25\126 від 30.07.2015 року ), відповідно до Закону України «Про державну службу», В процесі розгляду справи позивачка позовні вимоги уточнила та просила визнати дії управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Львова щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровляння, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації, тощо під час обчислення їй пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» - протиправними. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Львова здійснити перерахунок пенсії їй - ОСОБА_1 та виплату із проведенням коригування донарахованих сум із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходу та інших премій та виплат, на які нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 10.03.2015 р. відповідно до вимог чинного законодавства.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги із врахуванням уточнення до позову підтримала повністю, надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві. Просила позов задовольнити.
Представник відповідача подала суду письмове заперечення, в якому просить в задоволенні позову відмовити за безпідставністю, зазначивши, що згідно ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Статтями 33, 35 цього ж закону передбачено, що державним службовцям надається щорічна відпустка, з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Вказана матеріальна допомога носить разовий характер, тобто не є складовою заробітної плати. Отже, чинним законодавством чітко визначені складові заробітної плати державного службовця, тому пенсію ОСОБА_1 призначено згідно Закону України "Про державну службу" та відповідно до поданих довідок, тобто, ні матеріальна допомога на оздоровлення, ні суми пов»язані із індексацією заробітної плати не входять до структури заробітної плати, в судовому засіданні просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, з»ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 16.04.1997 р. по 02.08.2012 р. працювала на різних посадах в органах Міндоходів України. 02.08.2012 року її було звільнено з роботи у зв'язку із виходом на пенсію.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФ у Залізничному районі м. Львова як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», та відповідачем не заперечується право позивача та отримання пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія позивачу призначена в розмірі 80% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині 1ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно із ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, входять до системи оплати праці державного службовця, оскільки із них сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Крім того,ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення"визначено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України від 09 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином доводи відповідача, про те, що суми, матеріальної допомоги на оздоровлення та суми пов»язані із індексацією заробітної плати, не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставними.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові, прийнятій в результаті перегляду рішення в порядку п.1 ч.1 ст. 237 КАС України, в адміністративній справі № 21-430а11 від 20.02.2012 року.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами)касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов»язковим для всіх суб»єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов»язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
З огляду на зазначені обставини, суд приходить до висновку, що позов є підставним та підлягає до задоволення.
На підставі ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", ст. ст. 1,2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66Закону України "Про пенсійне забезпечення",ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та керуючись ст.ст. 158, 160-163 КАС України, суд ,
постановив:
позов задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Львова щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровляння, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації, тощо під час обчислення пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» - протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Львова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплату із проведенням коригування донарахованих сум із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходу та інших премій та виплат, на які нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 10.03.2015 р. відповідно до вимог чинного законодавства.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 10 днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Львова.
Суддя ОСОБА_2