Справа № 234/17310/15-к
Провадження № 1-кс/234/4294/15
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2015 року м. Краматорськ
Слідчій суддя Краматорського міського суд Донецької області ОСОБА_1,
при секретарі -Заводовському А.А.,
за участю прокурора Опря С.І.,
за участю слідчого Прокофєвої О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську
клопотання старшого слідчого СВ Краматорського МВ ГУМВС України в Донецькій області капітана міліції ОСОБА_2 про надання дозволу на продовження проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності , у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015050390001578 від 04.08.2015 за попередньою кваліфікацією передбаченого ч. 1 ст. 222, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
20 жовтня 2015 року старший слідчий СВ Краматорського МВ ГУМВС України в Донецькій області капітан міліції ОСОБА_2 звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на продовження проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності , у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015050390001578 від 04.08.2015 за попередньою кваліфікацією передбаченого ч. 1 ст. 222, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.
Клопотання мотивує тим, що під час досудового розслідування встановлено, що ПАТ «Аграрний фонд», з метою форвардної закупівлі зерна було укладено біржовий договір від 26.06.2015р. № 24/06-3Ф з товариством з обмеженою відповідальністю «КЗТС Машинінг» на поставку зерна 3 класу (до 30 листопада 2015 року) врожаю 2015 року в обємі 5000 тонн за ціною 4200 грн. на загальну суму 21000000 грн. На виконання умов укладеного договору ПАТ «Аграрний фонд» здійснено попередню оплату та перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «КЗТС Машинінг» 13650000 грн. державних коштів.
В той же час, відповідно до даних Донецької торгово-промислової палати (№1063/17-04/08 від 28.07.2015р.) станом на червень 2015 року (період укладання форвардного договору) ціна на пшеницю 3 класу (умови поставки EXW) на ринку України становила 3400 грн. за тонну.
Також, згідно вимог п. 14.2 статті 14 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», форвардні закупівлі передбачають придбання зерна у сільськогосподарських товаровиробників на умовах авансового платежу в розмірі не менше 50 відсотків вартості зерна, розрахованої на підставі мінімальної інтервенційної ціни на момент укладення форвардного біржового контракту. Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.10.2014р. № 384 «Про внесення змін у додаток до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 24.06.2014р. № 242», визначено, що мінімальна інтервенційна ціна на зерно 3 класу становить 2400 грн.
Таким чином, вбачається, що ПАТ «Аграрний фонд» в порушення п. 14.2 статті 14 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», було визначено ціну на зерно майбутнього врожаю - 4200 грн. за тонну та укладено біржову угоду з ТОВ «КЗТС Машинінг», що призвело до збільшення загальної ціни договору та відповідно попередньої оплати.
Також, не зважаючи на те, що ПАТ «Аграрний фонд» приймало заяви на участь у форвардній закупівлі зерна врожаю 2015 року до 30 квітня поточного року, ТОВ «КЗТС Машинінг» подало заявку в червні 2015 року (дата заяви відсутня), про що можуть свідчити документи, які подаються разом з нею: довідка про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, видана ДПІ у м. Краматорськ ГУ Міндоходів у Донецькій області 24.06.2015р. №14949/10/05-15-25-013-4-1; довідка про відсутність простроченої заборгованості за будь-якими видами бюджетної позики, іншими кредитами відповідно до законодавства України видана Управлінням Державної казначейської служби України у м. Краматорськ Донецькій області 09.06.2015р. № 02-32/660 тощо.
При тому, в порушення п. 5 «Порядку проведення державних форвардних закупівель зерна» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2007р. № 736 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2012р. № 879), ТОВ «КЗТС Машинінг» не було надано до ПАТ «Аграрний фонд» повного переліку відповідних документальних матеріалів, які дають право ПАТ «Аграрний фонд» укладання біржової угоди та здійснення форвардної закупівлі. Насамперед відсутні:
-довідки з управлінь агропромислового розвитку районних державних адміністрацій;
-договір страхування майбутнього врожаю сільськогосподарських культур.
Разом з тим, встановлено, що посадовими особами ТОВ «КЗТС Машинінг», з метою укладання вищевказаної біржової угоди, було надано документальні матеріали (переліки карт полів та заяви) до ПАТ «Аграрний фонд», щодо використання частини земель площею близько 4500 га. на праві оренди (суборенди, платного користування) у фізичних осіб-підприємців ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5
Відповідно до Закону України «Про оренду землі», право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно.
Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ТОВ «КЗТС Машинінг» реєстрацію догорів оренди земель у ФОП ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не здійснювало, відповідно право власності на вищевказані земельні ділянки відсутнє.
Таким чином, вбачається, що в ході формування державного інтервенційного фонду, в порушення норм чинного законодавства, в супереч інтересам служби посадові особи ПАТ «Аграрний фонд», без належної перевірки повноти та відповідності поданих ТОВ «КЗТС Машинінг» документальних матеріалів, уклали біржову угоду та створили довгострокові договірні зобовязання на загальну суму 21000000 грн. що призвело до розтрати державних кошті в сумі 13650000 грн.
Публічне акціонерне товариство Аграрний фонд є акціонерним товариством, утвореним відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2013 р. № 364, засновником є держава в особі Кабінету Міністрів України, єдиним акціонером є держава в особі Мінагрополітики.
Враховуючи вищевикладене, є достатні підстави для призначення та проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ПАТ Аграрний фонд (м. Київ, код ЄДРПОУ 38926880) починаючи з 25.09.2015, для зясування наступних питань по вищевказаним наведеним фактам та які цікавлять слідство, а саме:
1. Дотримання ПАТ «Аграрний фонд» (м. Київ, код ЄДРПОУ 38926880) та ТОВ «КЗТС Машинінг» (м. Краматорськ, код ЄДРПОУ 37388746) Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», порядку проведення державних форвардних закупівель зерна в 2015 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2007 р. № 736 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2012 р. № 879), зясувати законність укладення форвардного контракту та нормативні акти які при цьому порушені, ким порушені, та в яких діях це виразилося;
2. Перевірити законність формування ПАТ «Аграрний фонд» (м. Київ, код ЄДРПОУ 38926880) вартості товарно-матеріальних цінностей закуплених у ТОВ «КЗТС Машинінг» (м. Краматорськ, код ЄДРПОУ 37388746) в період укладення форвардного контракту (червень 2015 року), їх відповідність вимогам Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» та порядку проведення державних форвардних закупівель зерна затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2007 р. № 736 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2012 р. № 879), визначити суму завданих збитків та встановити посадових осіб в результаті дій або бездіяльності яких завдано зазначені збитки;
3. В ході позапланової ревізії провести зустрічну звірку на ТОВ «КЗТС Машинінг» (м. Краматорськ, код ЄДРПОУ 37388746), з метою підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з метою зясування їх реальності та повноти відображення в обліку;
4. Встановити законність права використання ТОВ «КЗТС Машинінг» земельних ділянок сільськогосподарського призначення, відповідного врожаю зерна 2015 року, яке було заявлено перед ПАТ «Аграрний фонд» та відображено в поданих документальних матеріалах для укладання біржового договору від 26.06.2015р. № 24/06-3Ф, а також порядок та законність використання ТОВ «КЗТС Машинінг» коштів ПАТ «Аграрний фонд», перерахованих на підставі біржового договору від 26.06.2015р. № 24/06-3Ф в сумі 13650000 грн., а також формування ПДВ.
5.Вивчити інші питання, які виникнуть в ході ревізії.
В звязку із необхідним обсягом перевірки, який потрібно дослідити органу Державної фінансової інспекції, є достатні підстави для визначення терміну ревізії в 15 робочих днів.
Отримані у ході ревізії дані можуть бути використані як докази злочинної діяльності працівників ПАТ «Аграрний фонд» та ТОВ «КЗТС Машинінг».
На підставі викладеного, для забезпечення повного та неупередженого досудового розслідування, виникла необхідність у призначенні та проведенні позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ПАТ «Аграрний фонд» (м. Київ, код ЄДРПОУ 38926880) та проведенні зустрічної звірки із ТОВ «КЗТС Машинінг» (м. Краматорськ, код ЄДРПОУ 37388746).
В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Слідчий суддя заслухавши пояснення слідчого, розглянувши матеріали додані до клопотання, дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно доп. 4 ч. 2 ст. 40 КПК, слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом. Такий порядок встановлений в Законі України«Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-XII.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
2) підконтрольною установою подано у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державного фінансового контролю під час проведення планової чи позапланової виїзної ревізії, в якій міститься вимога про повне або часткове скасування результатів відповідної ревізії;
3) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з підконтрольною установою, якщо підконтрольна установа не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державного фінансового контролю протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
4) проводиться реорганізація (ліквідація) підконтрольної установи;
5) у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю;
6) у разі, коли вищестоящий орган державного фінансового контролю в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю здійснив перевірку актів ревізії, складених нижчестоящим органом державного фінансового контролю, та виявив їх невідповідність вимогам законів. Позапланова виїзна ревізія в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державного фінансового контролю лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили планову або позапланову виїзну ревізію зазначеної підконтрольної установи, розпочато службове розслідування або у випадку повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Продовження термінів проведення позапланової виїзної ревізії можливо лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 5 робочих днів.
Обмеження у підставах проведення ревізій, визначені цим Законом, не поширюються на ревізії, що проводяться на звернення підконтрольної установи, або ревізії, що проводяться після повідомлення посадовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, про підозру у вчиненні ними кримінального правопорушення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочате кримінальне провадження №12015050390001578 від 04.08.2015 року за попередньою кваліфікацією передбаченого ч. 1 ст. 222, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України. Підстава до Краматорського МВ ГУМВС України в Донецькій області надійшло повідомлення керівника групи операцій сектору «С» ОШ ЦУ СБУ про виявлення кримінального правопорушення, в районі проведення АТО задокументовано факти протиправної діяльності, а саме: шахрайства з фінансовими ресурсами з боку ТОВ «КЗТС Машинінг» та зловживання службовим становищем з боку посадових осіб ПАТ «Аграрний фонд» під час форвардної закупівлі зерна врожаю 2015 року на загальну суму 21 млн. грн.
Тобто підставою для проведення перевірки у даному випадку є звернення керівника групи операцій сектору «С» ОШ ЦУ СБУ до правоохоронних органів із заявою про кримінальне правопорушення та розпочате розслідування із внесенням відомостей до ЄРДР.
Згідно з положеннями до ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланова ревізія проводиться у разі надходження доручення щодо проведення ревізії у підконтрольних установах від органів прокуратури, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю. Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Продовження термінів проведення позапланової виїзної ревізії можливо лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 5 робочих днів, тому вказану ревізію необхідно провести у період часу з 19 жовтня 2015 року по 23 жовтня включно .
При розгляді клопотання, учасники процесуальної дії клопотання про застосування технічних засобів фіксування не робили. Відповідно до ст.107 КПК України, фіксація судового розгляду клопотання, технічними засобами, не проводилась.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.11 Закону України « Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», ст. 40 КПК України,суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого СВ Краматорського МВ ГУМВС України в Донецькій області капітана міліції ОСОБА_2 про надання дозволу на продовження проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності , у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015050390001578 від 04.08.2015 за попередньою кваліфікацією передбаченого ч. 1 ст. 222, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл на продовження строку проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ПАТ «Аграрний фонд», ЄДРПОУ 38926880, юридична адреса: м. Київ, вул. Б. Грінченка, 1, із проведенням зустрічної звірки у ТОВ «КЗТС Машинінг», ЄДРПОУ 37388746, юридична адреса: м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе, буд. 6, за період з 01.01.2015 по даний час, терміном проведення 5 робочих днів, починаючи з 19 жовтня 2015 року по 23 жовтня 2015 року, організацію виконання якої доручити працівникам центрального апарату Державній фінансовій інспекції України, у тому числі з можливістю залучення її територіальних органів.
На вирішення ревізії поставити наступні запитання:
1. Дотримання ПАТ «Аграрний фонд» (м. Київ, код ЄДРПОУ 38926880) та ТОВ «КЗТС Машинінг» (м. Краматорськ, код ЄДРПОУ 37388746) Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», порядку проведення державних форвардних закупівель зерна в 2015 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2007 р. № 736 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2012 р. № 879), зясувати законність укладення форвардного контракту та нормативні акти які при цьому порушені, ким порушені, та в яких діях це виразилося;
2. Перевірити законність формування ПАТ «Аграрний фонд» (м. Київ, код ЄДРПОУ 38926880) вартості товарно-матеріальних цінностей закуплених у ТОВ «КЗТС Машинінг» (м. Краматорськ, код ЄДРПОУ 37388746) в період укладення форвардного контракту (червень 2015 року), їх відповідність вимогам Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» та порядку проведення державних форвардних закупівель зерна затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2007 р. № 736 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2012 р. № 879), визначити суму завданих збитків та встановити посадових осіб в результаті дій або бездіяльності яких завдано зазначені збитки;
3. В ході позапланової ревізії провести зустрічну звірку на ТОВ «КЗТС Машинінг» (м. Краматорськ, код ЄДРПОУ 37388746), з метою підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з метою зясування їх реальності та повноти відображення в обліку;
4. Встановити законність права використання ТОВ «КЗТС Машинінг» земельних ділянок сільськогосподарського призначення, відповідного врожаю зерна 2015 року, яке було заявлено перед ПАТ «Аграрний фонд» та відображено в поданих документальних матеріалах для укладання біржового договору від 26.06.2015р. № 24/06-3Ф, а також порядок та законність використання ТОВ «КЗТС Машинінг» коштів ПАТ «Аграрний фонд», перерахованих на підставі біржового договору від 26.06.2015р. № 24/06-3Ф в сумі 13650000 грн., а також формування ПДВ.
5. Вивчити інші питання, які виникнуть в ході ревізії.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддяОСОБА_1