Постанова № 52551750, 15.10.2015, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
15.10.2015
Номер справи
643/15603/15-а
Номер документу
52551750
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 643/15603/15-а

Провадження № 2-а/643/241/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.10.2015 м. Харків

Суддя Московського районного суду м. Харкова Задорожної А.М.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, в якому просила: визнати протиправним рішення відповідача від 02.07.2015р. про відмову в проведенні перерахунку пенсії від заробітної плати;зобовязати відповідача провести їй перерахунок пенсії державного службовця з 02.07.2015р., та включити до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди по постанові №212 у загальній сумі 15455,20 грн. із збереженням проценту нарахування пенсії (82%) на момент виходу на пенсію у 2008 році та із збереженням коригування заробітної плати.

09.10.2015 року до канцелярії суду надійшли заперечення проти позову за підписом начальника управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова ОСОБА_2, в яких вона вказала, що дії УПФ по перерахунку пенсії позивачу відповідають вимогам діючого законодавства України.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Оцінивши, повідомлені позивачем та відповідачем обставини та перевіривши їх доказами, вважаю, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова з 15.11.2008 року, та отримує пенсію згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу».

02.07.2015р. позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії від більшої заробітної плати з урахуванням індексації, грошової винагороди та матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, у задоволенні якої їй було відмовлено, згідно рішення відповідача від 02.07.2015р.

Суд не може погодитись з таким висновком відповідача, виходячи з наступного.

Згідно довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 були нараховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди по постанові №212 у загальному розмірі 15455,20 грн. Дана сума при перерахунку пенсії відповідачем не була врахована.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу ", на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 6 ст. 37 цього Закону передбачено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

За змістом ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Суд зазначає, що відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу " до складу заробітної плати державного службовця, з розміру якої обчислюється чи перераховується пенсія, підлягають включенню всі суми виплат, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна індексація заробітної плати та грошова компенсація за невикористану відпустку, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи, що в даних спірних правовідносинах перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд вважає необхідне визнати протиправним рішення відповідача від 02.07.2015р. про відмову в проведенні позивачці перерахунку пенсії від заробітної плати, зобовязати відповідача провести перерахунок позивачці пенсії державного службовця з 02.07.2015р., та включити до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди по постанові №212 у загальній сумі 15455,20 грн. із збереженням проценту нарахування пенсії (82%) на момент виходу на пенсію у 2008 році та із збереженням коригування заробітної плати.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012р. по справі №21-430а11 та 28.05.2013р. №21-97а13, яка в силу ч.1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для суду при вирішенні справи.

За таких обставин, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України, Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 8-14, 71, 104, 122, 159-163, 167, 183-2, 185, 186 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова від 02 липня 2015 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії від заробітної плати.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця 02.07.2015р., та включити до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди по постанові №212 у загальній сумі 15455,20 грн. із збереженням проценту нарахування пенсії (82%) на момент виходу на пенсію у 2008 році та із збереженням коригування заробітної плати.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Московський районний суд м. Харкова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.М. Задорожна