Справа № 667/6634/15-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 жовтня 2015 року Комсомольський районний суд м. Херсона у складі:
головуючого судді Майдан С.І.
при секретарі Скоробогатовій Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що у звязку з його безпосередньою участю в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС він, відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має право на зниження пенсійного віку на 10 років. У звязку з цим він звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком. Однак, рішенням комісії для розгляду питань, повязаних з призначенням пенсії, від 12.05.2015 року йому відмовлено в призначенні пенсії згідно п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у звязку з відсутністю первинних документів, які підтверджують роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вважає вказане рішення незаконним, оскільки з 27.05.1985 року до 23.06.2005 року він працював водієм у ТДВ «Херсонське АТП 16554». З 13.11.1986 року до 12.12.1986 року у звязку зі службовим відрядженням він знаходився на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в Поліському райШРБУ Київського облавтодора, яке входить в зону відчуження, що підтверджується відповідними довідками. У січні 1993 року йому було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2). Крім того, факт його безпосередньої участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується повідомленням ТДВ «Херсонське ТАП 16554» № 38 від 03.12.2014 року.
В судове засідання позивач не зявився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, в якій уточнив позовні вимоги та просив суд: визнати протиправним рішення комісії для розгляду питань, повязаних з призначенням пенсії Управлінням пенсійного фонду України в м. Херсоні, від 12.05.2015 року про відмову в призначенні йому пенсії згідно п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» і скасувати його. Зобовязати УПФУ в м. Херсоні призначити йому пенсію за віком відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме із зменшенням пенсійного віку на 5 років з 19.02.2015 року.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, просив слухати справу у його відсутності. З заперечень представника відповідача вбачається, що позовні вимоги стороною відповідача не визнаються, просив відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (2 категорії), що підтверджується посвідченням серії А № 508116, виданим Херсонською облдержадміністрацією від 21.10.2005 року, яке є безстроковим і діє на всій території України.
Згідно довідки Автопідприємства 16554 №390 від 17.12.92 року ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Час перебування з 13.11.1986 року по 12.12.1986 року. Місце перебування Чорнобиль.
Вказаний факт також підтверджується довідками ТДВ «Херсонське АТП 16554» № 38 від 03.12.2014 року та Поліського районного шляхового ремонтно-будівельного управління №219 від 28.10.1992 року.
12.02.2015 року позивач звернувся до УПФ України в м. Херсоні із заявою про призначення йому пенсії за віком згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням УПФУ в м. Херсоні (протокол № 52) від 12.05.2015 року позивачу було відмовлено у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років у звязку із відсутністю первинних документів, які підтверджують роботу в зоні відчуження.
Стаття 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідокЧорнобильської катастрофи»визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждаливнаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів зменшується вік на 10 років. Призначення та виплата пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Частиною 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії або її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному Правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Крім того, судом встановлено, що позивач має загальний стаж роботи більше 15 років, що підтверджується його трудовою книжкою, досяг 55 років, що з урахуванням зменшення пенсійного віку йому може бути призначена пенсія.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додається, у тому числі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»). Відповідно ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом. Згідно ст. 15 цього Закону довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Враховуючи вищезазначені норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», головним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 501 від 25.08.1992 року (чинний на момент видачі посвідчення), зазначені посвідчення видавались на підставі одного з наступних документів, зокрема посвідчення про відрядження в зону відчуження, довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (з зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Таким чином, на час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 (другої) категорії, органу, який видавав посвідчення, були надані всі необхідні документи, які б підтверджували перебування позивача у відрядженні по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Посвідчення серії А №508116 від 21.10.2005 року, видане на ім'я ОСОБА_1, є дійсним та чинним на даний час.
Суд також враховує, що Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності документів або відповідних записів в ній» №637 від 12.08.1993 року визначено, що для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
Досліджена судом довідка АТП 16554 №390 від 17.12.1992 року про періоди перебування позивача в зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка була надана до УПФУ в м. Херсоні, складена за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року.
Таким чином, суд вважає, що позивачем було надано всі необхідні документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
Суд вважає, що відсутність певних первинних документів про підтвердження роботи позивача в зоні відчуження, не є підставою вважати невстановленим факт такої його роботи, оскільки періоди роботи ОСОБА_1 безпосереднього в зоні відчуження підтверджуються наявними в матеріалах справи та дослідженими судом належними письмовими доказами.
При таких обставинах, суд вважає, що на позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 13.11.1986 року по 12.12.1986 року поширюється дія ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення Яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії УПФУ в м. Херсоні щодо відмови позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.
Враховуючи встановлені обставини, суд вважає необхідним зобов"язати УПФУ в м. Херсоні призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме із зменшенням пенсійного віку на 5 років з 19.02.2015 року.
Керуючись ст.ст.17,18, 71,90,94, 158163 КАС України, суд
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним рішення комісії для розгляду питань, повязаних з призначенням пенсії Управлінням пенсійного фонду України в м. Херсоні, від 12.05.2015 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії згідно п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» і скасувати його.
Зобовязати УПФУ в м. Херсоні призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме із зменшенням пенсійного віку на 5 років з 19.02.2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Комсомольський районний суд м.Херсона протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: С.І. Майдан