Справа № 647/2154/15-ц
№ провадження 2/647/805/2015
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.10.2015 року Бериславський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді: Корсаненкової О.О.
за участю секретаря: Чепурної А.В.
прокурора: Сільчик Ю.В.
представників позивачів: ОСОБА_1 та ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Берислав Херсонської області цивільну справу за позовом прокурора Бериславського району Херсонської області в інтересах держави в особі Бериславської районної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру України у Херсонській області до ОСОБА_3 про внесення змін до договору оренди землі, суд
встановив:
Прокурор Бериславського району Херсонської області звернувся до суду із вказаним позовом в інтересах держави в особі Бериславської районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру України у Херсонській області, посилаючись на те, що 27.01.2009 року між Бериславською районною державною адміністрацією та ОСОБА_3 укладено договір оренди землі загальною площею 16,43 га, що знаходиться в межахЧервономаяцької сільськоїради Бериславського району Херсонської області, строком на сорок девять років. Договір зареєстровано у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що здійснено відповідний запис від 27.01.2009 року за № 4АА002338-040971500001. У відповідності до п.15 зазначеного договору, земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Пунктом 9 договору оренди визначено, що орендна плата сплачується орендарем у грошовій формі на рахунок Червонмаяцької сільської ради у розмірі 1,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з послідуючим переглядом через три роки. Пунктом 13 договору оренди визначені строки та підстави перегляду орендної плати. Відповідно до вимог Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011 року, визначено граничний розмір орендної плати, тобто орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду орендної плати. Відповідачу було направлено листи із повідомленнями про необхідність внести зміни до договору оренди землі, але остання на нього не відреагувала. Через визначення в договорі оренди землі орендної плати менше ніж передбачено законодавством України, місцевим бюджетом недоотримано значну суму орендної плати, зволікання із внесенням відповідних змін завдає шкоди інтересам держави. Враховуючи зазначене, прокурор просить суд внести зміни до договору оренди землі від 27.01.2009, укладеного між Бериславською районною державною адміністрацією в особі в особі ОСОБА_4 та ОСОБА_3, загальною площею 16,43 га, що знаходиться в межахЧервономаяцької сільськоїради Бериславського району, якийзареєстровано у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що здійснено відповідний запис від 27.01.2009 року за № 4АА002338-040971500001, виклавши п.9 у наступній редакції: « 9. Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Червономаяцької сільської ради №33219815700061 в УДК у Херсонської області, код 37858658, код платежу НОМЕР_1, МФО 852010, в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік», судові витрати стягнути із ОСОБА_3
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
Представники Бериславської районної державної адміністрації ОСОБА_1 та Головного управління Держгеокадастру України у Херсонській області ОСОБА_5 в судовому засіданні також просили позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не зявилася, про час та місце його проведення повідомлялася належним чином, про що свідчить поштове повідомлення. Причину неявки суду не повідомила. Заяви про розгляд справи за її відсутності не подала, однак подала письмові заперечення, згідно яким позовні вимоги не визнала, посилаючись на те, що норми Податкового Кодексу України набрали чинності 01.01.2011 року та не мають зворотної дії в часі, що передбачено ст.ст.3, 58 Конституції України та рішенням Конституційного Суду України № 1-7/99.
Відповідно до ст.169 ЦПК України, суд вважає за можливо розглянути справу за відсутності сторони, належним чином повідомленої про день, місце та час розгляду справи на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні ним правовідносини.
27.01.2009 року між Бериславською районною державною адміністрацією в особі в особі ОСОБА_4 та ОСОБА_3 укладено договір оренди землі, загальною площею 16,43 га, що знаходиться в межахЧервономаяцької сільськоїради Бериславського району, якийзареєстровано у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що здійснено відповідний запис від 27.01.2009 року за № 4АА002338-040971500001 (а.с.7-8).
Отже, між сторонами виникли земельні правовідносини, які ґрунтуються на договорі оренди землі, регулюються земельним законодавством з питань оренди земель державної та комунальної власності, цивільним законодавством України, зокрема щодо порядку і умов внесення змін до діючого договору оренди.
Пунктом 5 зазначеного договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 197578,08 грн.
Згідно п.9 даного договору, орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Червонмаяцької сільської ради у розмірі 1,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з послідуючим переглядом через три роки.
Відповідно до пункту 13 договору оренди землі від 27.01.2009 року, розмір орендної плати переглядається в обовязковому порядку раз на три роки та у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності дост. 21 Закону України "Про оренду землі",орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Частиною 1статті 632 ЦК Українивизначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 288 Податкового Кодексу Українивстановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.
При цьому, підпунктами288.5.1та 288.5.2 зазначеногоКодексу(в редакції, чинній на час розгляду справи) встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Тобто, законодавець визначив нижню та верхню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.
Положеннямист. 11 ЦК Українивизначено підстави виникнення цивільних прав та обов'язків, які виникають, зокрема, з договорів та інших правочинів, а також безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Виходячи із принципу пріоритетності нормПодаткового КодексуУкраїни над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті5.2статті5 ПК України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений Законом - тобто, пунктом288.5статті288 ПК України.
Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд приходить до висновку, що з набранням чинностіПодаткового Кодексу України (із змінами та доповненнями) річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пункту288.5статті288цьогоКодексута є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати. Тобто, цивільний обов'язок орендаря земельної ділянки платити не менше 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки виник з акту цивільного законодавства і не залежить від волі сторін договору оренди, які зобов'язані привести зміст договору до вимог приписівЗакону.
Згідно зіст. 30 Закону України "Про оренду землі",зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Про зазначене також йдеться в п.36 договору оренди землі від 27.01.2009 року.
Частиною 1статті 651 ЦК Українивизначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як вбачається з матеріалів справи, відділ Держземагенства у Бериславському районі Херсонської області (на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 5 та наказу відділу Держземагенства у Бериславському районі Херсонської області від 13.07.2015 року № 15/0/13-15 реорганізовано у відділ Держгеокадастру України у Бериславському районі Херсонської області) направив ОСОБА_3 листи № 01-30182413 від 24.07.2014 року та № 31-28-0.3-1766/2-15 від 02.07.2015 року, якими проінформував останню про відповідні зміни у законодавстві та необхідність внести зміни до укладеного договору оренди землі від 27.01.2009 року. Дані листи відповідач отримала 02.08.2014 року та 23.07.2015 року, про що свідчать поштові повідомлення (а.с.12-13).
Оскільки до теперішнього часу зазначене питання між сторонами не врегульоване, інтереси держави у земельних відносинах та майнові інтереси місцевої ради підлягають захисту, що обумовило звернення прокурора з даним позовом.
Суд не бере до уваги посилання відповідача на положення ст.ст.3, 58 Конституції України та рішенням Конституційного Суду України № 1-7/99, оскільки як встановлено судом, в договорі оренди передбачено можливість збільшення орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, що в свою чергу свідчить про наявність підстав для перегляду розміру орендної плати у разі законодавчої зміни її граничного розміру.
За таких умов, суд вважає прийнятною, такою, що відповідає законодавству таку редакцію пункту 9 договору, яка встановлює, що орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься орендарем у грошовій формі на бюджетний рахунок сільської ради у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік.
Згідно з п. п. 2.18, 2.19постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 року "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин",вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першоїстатті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже суд вважає, що оскільки розмір орендної плати на землю було законодавчо змінено, до теперішнього часу між сторонами не досягнуто згоди щодо внесення змін до договору оренди землі щодо розміру орендної плати, чим завдається шкода державі, оскільки місцевий бюджет не отримує визначену законодавством орендну плату, в звязку з чим, на думку суду, наявні підстави для зміни договору оренди у частині, що стосується розміру орендної плати за користування земельною ділянкою.
Таким чином, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Суд зазначає, що відповідно до приписів ч. 3ст. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Крім того, на підставі ч.3 ст.88 ЦПК України, з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
На підставі вищевикладеного, керуючисьст.ст.10,11,60,88,209,212,214-215,218 ЦПК України, ст.ст.5, 288 Податкового Кодексу України, ст.ст.526, 632, 651, 653ЦК України, Законом України «Про оренду землі», суд
вирішив:
Позов прокурора Бериславського району Херсонської області в інтересах держави в особі Бериславської районної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру України у Херсонській області до ОСОБА_3 про внесення змін до договору оренди землі - задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 27 січня 2009 року, укладеного між Бериславською районною державною адміністрацією в особі ОСОБА_4 та ОСОБА_3, загальною площею 16,43 га, що знаходиться в межахЧервономаяцької сільськоїради Бериславського району, якийзареєстровано у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що здійснено відповідний запис від 27.01.2009 року за № 4АА002338-040971500001, виклавши п.9 у наступній редакції: « 9. Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Червономаяцької сільської ради №33219815700061 в УДК у Херсонської області, код 37858658, код платежу НОМЕР_1, МФО 852010, в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік».
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 1218,00 грн.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається апеляційному суду через Бериславський районний суд. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.О.Корсаненкова